בחודש מרץ האחרון, עוד בזמן שרבים מאיתנו, בעלי מכשירי אנדרואיד, עוד מחכים שעדכון המרשמלו (אנדרואיד 6) יגיע לסמארטפונים, גוגל כבר הכריזה על הגרסה הבאה של מערכת ההפעלה שלה – אנדרואיד N

בשבוע שעבר עלה על מדשאות החברה פסל האנדרואיד המסורתי, זה שבכל שנה מסמל את כינוייה של מערכת ההפעלה, ובכל פעם מדובר בשם של ממתק כזה או אחר. שבוע שעבר נחשף כי N הוא קיצור של אנדרואיד נוגט, זאת לאחר שגוגל קיבלה את הצעות הגולשים בתקופה האחרונה, ואלה סייעו לה לבחור את השם.

 

מתי העדכון צפוי להגיע? נראה שזו השאלה המסקרנת ביותר והתשובה תלויה בפרמטרים רבים והחלטות של גוגל. אנחנו יודעים שבין אוגוסט לספטמבר הגירסה אמורה להיות מוכנה כך או אחרת. 

אלא שכל יצרנית סלולר מעוניינת להתאים את מערכת ההפעלה אל ממשק המשתמש שלה והדבר לוקח זמן מה. לזה צריך להוסיף זמן של תרגום והתאמות לגירסה העברית שנעשות על ידי היבואנים, כך שיהיה קשה לומר מתי בדיוק נזכה לקבל את העדכונים בישראל, אך כנראה שהדבר יקרה בסמיכות להפצת העדכונים בעולם. הנה קצת ממה שצפוי לנו בחודשים הקרובים.

נקסוסים ראשונים

בהתאם למדיניות גוגל, מכשירי נקסוס הם הראשונים לקבל את מערכת ההפעלה החדשה וכך צפוי להיות גם באנדרואיד נוגט. מלבד העובדה כי לקראת סוף השנה אנו צפויים לראות שני מכשירי נקסוס חדשים, המכונים כרגע Sailfish ו-Marlin שיגיעו עם האנדרואיד נוגט מובנה, גם מכשירי נקסוס הקודמים (5X ומעלה) צפויים לקבל את עדכון הנוגט מיד כשישוחרר. עם זאת, עבור חלק מהמכשירים זהו יהיה העדכון האחרון ויהיו נקסוסים ישנים שלא יקבלו את העדכון (5 ומטה), לפי הטבלה שמתפרסמת כאן.

אנדרואיד מתחדשת
מתחדשת

יש לכם LG או HTC? הרווחתם

אם אתם מחזיקים מכשיר של LG כנראה שלא תמתינו זמן רב עד שאנדרואיד נוגט תגיע למכשירכם. ראשוני מכשירי הדגל של LG בשנה שעברה קיבלו את העדכון כחודשיים לאחר שיצא, וכך גם צפוי לקרות השנה. 

הראשון שצפוי השנה לקבל את האנדרואיד נוגט מבין מכשירי LG הוא ה-LG G5, כנראה באמצע חודש דצמבר. אחריו צפוי לקבל את העדכון דגם ה-V10, אחריו LG G4 וטרם יודע מתי הדבר עומד לקרות.
גם אצל היצרנית הטייוואנית HTC כוססים ציפורניים לקראת שחרור אנדרואיד נוגט ולאחרונה פרסמו ציוץ בטוויטר, שמפרט את הדגמים שצפויים לקבל אותו ראשונים: HTC 10, HTC One A9 ו-HTC One M9.

LG G5 (צילום: אהוד קינן, NEXTER)
מהראשונים להתעדכן | צילום: אהוד קינן, NEXTER

כך או כך, HTC לא ציינה מתי הדבר צפוי לקרות והכל תלוי במועד בו תשחרר גוגל את הגרסה הסופית ליצרניות. רק נציין כי בשנה שעברה זה קרה כחודשיים לאחר שגרסת המרשמלו הפכה רשמית. כך גם צפוי לקרות השנה ומכשירי HTC שהזכרנו צפויים לקבל את גרסת מערכת ההפעלה החדשה כחודשיים לאחר שתהפוך רשמית – כנראה בחודש דצמבר 2016.

נתון מעניין שכדאי לזכור הוא שאת אחד ממכשירי הנקסוס הקרובים צפויה לייצר HTC ועל כן היא אמורה לקבל מגוגל מוקדם מאוד את הגישה לאנדרואיד נוגט. האם היא תספיק להתאים אותה לממשק הבית שלה? אם כן, יתכן שאפילו נראה גם את שלישיית מכשירי HTC שהזכרנו מריצים אנדרואיד נוגט עוד לפני חודש דצמבר.

הסיניות מבלבלות

חברת וואווי צפויה להשיק את ה-Mate 9 בחודש נובמבר הקרוב כשזה צפוי להגיע כבר עם אנדרואיד נוגט מובנה. המכשירים האחרונים האחרים של וואווי, P9 ו-Mate 8, צפויים להתעדכן עוד במהלך חודש דצמבר.

כאן הדעות חלוקות עד כמה מהירה תהיה וואווי בהפצתך העדכונים ויש הטוענים כי זה יקרה רק בפברואר 2017. בשנה שעברה נתקלה שיאומי בבעיות עם הפצת עדכון המרשמלו והפיצה אותו רק כשישה חודשים לאחר שהפך לרשמי. לכן קשה להעריך כיצד תתמודד עם הפצת עדכון הנוגט השנה, כשעל פי התרחיש הטוב ביותר זה צפוי לקחת בין חודשיים לשלושה לאחר שחרור הנוגט – כנראה בתחילת ינואר 2017.

ווואווי P9 (צילום: צחי הופמן, NEXTER)
וואווי - עדכון די מוקדם | צילום: צחי הופמן, NEXTER

בעלי מכשיר סמסונג או סוני? היאזרו בסבלנות

כשאנדרואיד 6 שוחררה על ידי גוגל בסוף חודש ספטמבר 2015, נאלצו המחזיקים במכשירי סמסונג בארה"ב להמתין חמישה חודשים עד שזו הגיעה למכשיר הגלקסי נוט 5. גם השנה לא צפויים שינויים מרחיקי לכת בלוח הזמנים של החברה ואם נסתמך על טווח הזמנים בשנה שעברה - יתכן כי בעלי סמסונג יקבלו את העדכון בסביבות חודש פברואר 2017, תלוי מתי תשוחרר הגרסה הסופית לאוויר על ידי גוגל.

המכשיר הראשון מבית סמסונג שצפוי לקבל את העדכון יהיה הגלקסי נוט 7, אחר כך הגלקסי S7 ו-S7 Edge. אחריהם נוט 5, ו-S6 על שלל גרסאותיו.

אין תמונה
גלקסי. כנראה תחכו ל-2017

מכשירי סוני הראשונים שצפויים לקבל את האנדרואיד נוגט הם מסדרת Xperia X החדשה וזה צפוי לקרות, בדומה לסמסונג, באזור חודשי פברואר, אולי מרץ, כחמישה חודשים לאחר שחרורה הרשמי הצפוי.
עם זאת, בחלק מדגמי Sony Xperia Z3 כבר ניתן להתקין את גרסאות המפתחים המוקדמות, מהלך שבו נקטה גוגל לראשונה כדי לאפשר לבחון את האנדרואיד נוגט בעוד מכשירים מלבד סדרת הנקסוס.

מסך מפוצל, תגובה מהירה וביצועים משופרים

כל לוחות הזמנים שהזכרנו הם בגדר הערכות בלבד. יש לקחת בחשבון שההשקה בישראל עשויה להתעכב מעט. בינתיים נזכיר את תכונותיה המרכזיות של מערכת ההפעלה החדשה שבעיקר מתבטאות בשינויים מתחת למכסה המנוע.

מצב ה-Doze שהושק בגרסת המרשמלו שופר באנדרואיד נוגט. תפקידו להשבית יישומים ברקע בזמן שהמכשיר לא בשימוש ובגרסת אנדרואיד נוגט הוא גם מסוגל לזהות את אופי השימוש שלנו ולהחליט אלו יישומים יתעוררו ומתי. כמו כן, המערכת צפויה לרוץ מהר יותר באופן משמעותי בהשוואה לגרסאות קודמות, היא תספק ביצועים גרפיים טובים יותר והאפליקציות יתפסו פחות מקום על זכרון המכשיר. 

אם עד כה רק כמה יצרנים אפשרו לפצל את מסך הסמארטפון לשימוש עם כמה אפליקציות במקביל, באנדרואיד נוגט עומדת היכולת הזו להיות מובנית במערכת ההפעלה. ניתן יהיה גם להריץ חלונות צפים זה על גבי זה, כדוגמת נגן וידאו תוך כדי התכתבות בווטסאפ. אך יש להדגיש כי מפתחי האפליקציות צריכים להפוך את גודל האפליקציות לגמיש כדי שניתן יהיה לשחק עם השטח שהן תופסות במסך.

פיצול מסך באנדרואיד N (צילום: אהוד קינן, NEXTER)
פיצול מסך באנדרואיד N | צילום: אהוד קינן, NEXTER

בגרסת המרשמלו ניתן היה להגיב ישירות משורת ההתראות ואפשרות זו צפויה להתרחב בגרסת האנדרואיד נוגט. עוד נוכל לצפות במספר שדרוגים של שורת ההתראות: כמו היכולת לקבץ מספר התראות של יישום אחד וכן עיצוב עדכני יותר.

עוד צפויה תמיכה רחבה במציאות מדומה כחלק מפרויקט Daydream ועל פי דיווח של Android Police יתכן גם כי אנדרואיד נוגט תכלול שינוי עיצובי ופונקציונאלי של שלושת כפתורי השליטה בתחתית המסך (במכשירים בהם אין כפתורי שליטה פיזיים).