יו"ר מפלגת ישראל ביתנו אביגדור ליברמן שוחח הבוקר (שלישי) עם העיתונאי שמעון שיפר בכנס הרצליה שנערך על ידי המכון למדיניות ואסטרטגיה במרכז הבינתחומי, והתייחס לטענות כי הוא חבר לאלו המנסים להפיל את השלטון. "אין במטרות של ישראל ביתנו יעד שנקרא סילוק נתניהו", אמר. ליברמן תקף את הנהגת הציונות הדתית וכינה את המכינות הקדם צבאיות של המגזר: "מיליציות".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו  

"המטרה שלנו בבחירות הקרובות זה להחזיר את ישראל להיות מדינה נורמלית", אמר יו"ר ישראל ביתנו. "לגבי סמוטריץ - מה שקורה עם הציונות הדתית זו טרגדיה יוונית. קבוצה שמבטאת את הצביעות בפוליטיקה ומשתלטת על הציונות הדתית כולה".

ליברמן הוסיף ואמר: "יש פה תופעה מדהימה שאני מאוד מוטרד ממנה ואני מדבר על המכינות הקדם צבאיות הדתיות". הוא סיפר כי היה חלק מהאנשים שהסדירו את המכינות ב-1997 מול משרד הביטחון ומשרד האוצר והסביר: "אני הולך להגיד כמה דברים קשים בנושא הזה אבל אסור לשפוך את התינוק עם המים".

"המכינות הדתיות הוציאו כמה מהלוחמים האמיצים ואני מקווה שימשיכו לתפקד אבל מה שקורה היום זה שהמכינות הפכו למיליציות ומתנהלות כמו פלאנגות", תקף בחריפות. "כששאלתי את אחד התלמידים אם תקבל פקודה מהמפקד והרב יגיד ההיפך נדהמתי שלרובם לקח 30-40 שניות לחשוב. חלק גדול אמרו אני כמובן אמלא את הפקודה אבל חלק אמרו במפורש אני אלך עם ההנחיה של הרב".

באשר לשאלה מי יהיו השותפים אליהם תחבור ישראל ביתנו בממשלה הבאה ענה ליברמן: "אמרנו יותר מספר פעמים בחודש האחרון שאנחנו דוגלים בשיטה של ממשלה רחבה". הוא הסביר כי "מדינת ישראל נמצאת בצומת הרבה יותר קריטית ממה שחושבים. כדי להתמודד עם כל האתגרים בו זמנית צריך להקים ממשלה רחבה של ישראל ביתנו, הליכוד, כחול לבן. בשום פנים ואופן לא נסכים בשלב זה לחרדים ולאיחוד מפלגות הימין בתוך הממשלה".

פרץ עם בצלאל סמוטריץ' במליאה
הרב רפי פרץ ובצלאל סמוטריץ' | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90‎, חדשות

"חייבים להפריד בין דת לפוליטיקה", ציין. "במדינת ישראל אי אפשר להפריד בין דת למדינה, חייבים להפריד בין דת לפוליטיקה. כל המועצות הדתיות הפכו לסניפים של ש"ס ויהדות התורה. לכן אנו נתנגד להשתתפות חרדים בממשלה, הם יותר מדי זמן בפנים. הוויכוח הוא לא רק חוק הגיוס - אלא גם סגירת מרכולים בשבת, גשר יהודית וחרם על מפעל פיניציה - יש הקצנה של החרדים והם צריכים להתקרר באופוזיציה".

הרב רפי פרץ הגיב בחשבון הטוויטר שלו לדבריו של ליברמן וכתב: "לא היה מפעל חינוכי שתרם לצבא ולמדינה כמו המכינות הקדם צבאיות. כמי שהקים את אחת מספינות הדגל בעצמונה, וגידל אלפי נערים לתרומה והתנדבות עבור המדינה, אני אומר לליברמן: שחרר אותנו,עבר זמנך. אלו פרפורי הגסיסה של הקריירה, בזמן שהחברה זקוקה לאחדות וריפוי הקרעים אתה רק מלבה אש ומעמיק את הקיטוב".