בארה״ב מתקרבים לבחירות - וגם בקהילת המודיעין: הקצין הבכיר ביותר במודיעין האמריקני, שאמון על שמירה על תהליך הבחירות, הציג אתמול (שישי) את האיומים המרחפים מעל הבחירות לנשיאות בנובמבר - והזהיר מפני התערבות חיצונית.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

וויליאם אוונינה, ראש המרכז הלאומי למודיעין נגדי והקצין הבכיר ביותר שאמון על אבטחת הליך הבחירות בארה"ב, סיפר שעל פי ההערכה "סין ואירן לא רוצות שטראמפ ינצח שוב בבחירות". מן הצד השני, אמר: "רוסיה פועלת נגד ביידן".

מנהיגים חזקים- פוטין (צילום: צילום מסך מתוך ווטסאפ)
הנשיא פוטין. נערך להתערבות בבחירות? | צילום: צילום מסך מתוך ווטסאפ

בהצהרה הפומבית שמסר הוסיף אוונינה כי סין מרחיבה את מאמציה לקראת נובמבר וכי היא מנסה לעצב את האקלים המדיני בארה״ב, מה שכולל גם לחץ על פוליטיקאים. ברקע, הביקורת הקשה שהעביר טראמפ על סין מאז התפרצה מגפת הקורונה. "בסין מעדיפים שהנשיא טראמפ, אותו רואים בבייג׳ינג כבלתי צפוי, לא ייבחר בשנית".

רוסיה לעומת זאת, עושה לדבריו שימוש נרחב במגוון אמצעים העומדים לרשותה במטרה להשחיר את המועמד הדמוקרטי ג'ו ביידן, ואת מה שהיא רואה כ"ממסד האנטי רוסי" בארה״ב. הדבר לא מפתיע, לאור העובדה שבזמן כהונתו של ביידן כסגן הנשיא בממשל אובמה, הביע תמיכה באופוזיציה הרוסית.

שי ג'ינפינג (צילום: Kevin Frayer, gettyimages)
בעקבות הביקורת: שי ג'ינפינג נגד טראמפ | צילום: Kevin Frayer, gettyimagesבאירן ציין אוונינה, מנסים "לחתור תחת המוסדות הדמוקרטיים של ארה״ב, פועלים נגד הנשיא טראמפ, ועל מנת לפלג את המדינה". הרקע לתמיכה במועמד הדמוקרטי בטהרן מגיעה בעקבות הלחץ הכלכלי הכבד שממשיכה ארה"ב להפעיל תחת ממשל טראמפ.

רוחאני הודיע על נסיגה מההסכם לפני כחודש (צילום: AP, חדשות)
ברקע הלחץ הכלכלי, אירן בעד ביידן | צילום: AP, חדשות

ההיערכות והאפשרות להתערבות המדינות בבחירות לנשיאות שיערכו בנובמבר 2020 יעמידו למבחן את ההגנה האמריקנית מפני התערבות זרה, לאחר שבסבב הקודם שלל טראמפ שוב ושוב את הטענה כי לקרמלין היה תפקיד בבחירתו לנשיאות. רוסיה הואשמה אז על ידי המודיעין האמריקני בהתערבות, בטענה שפעלה לסייע לטראמפ - וחיבלה בקמפיין של הילארי קלינטון.