רגע לפני הבחירות: נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ויריבו הדמוקרטי ג'ו ביידן התייצבו הלילה (בין חמישי לשישי) לעימות האחרון, בישורת האחרונה בהחלט של המרוץ לנשיאות. האירוע שנערך בנאשוויל, טנסי, היה רגוע וענייני יותר מקודמו - אך כלל גם מספר עקיצות שהוחלפו בין המועמדים. ביידן קרא לטראמפ "אחד הנשיאים הגזעניים ביותר", וגינה את יחסיו עם מנהיג צפון קוריאה קים ג'ונג און. טראמפ מצידו טען: "מאז אברהם לינקולן - איש לא עבד למען הקהילה השחורה כמוני". הטיעונים המרכזיים, השאלות הקשות, והתגובות ברשתות: כל הפרטים

צפו בעימות האחרון והמלא במרוץ לנשיאות ארה"ב

דקה אחר דקה: סיכום העימות הנשיאותי

06:36 - בשיחה עם עיתונאים לפני שעזב את נאשוויל אמר ג'ו ביידן שהוא מרגיש "טוב" לגבי ביצועיו בעימות. הוא החמיא למנחה: "חשבתי שהיא עשתה עבודה טובה ודאגה שהעימות יעבור בצורה חלקה, וכך היה (דיון) הרבה יותר רציונלי מזה הראשון", אמר ביידן.

06:31 - קמפיין טראמפ מהלל את הופעת הנשיא, זמן קצר לאחר סיום העימות: "הנשיא טראמפ הביס לחלוטין את ג'ו ביידן וחשף אותו כעוד פוליטיקאי מוושינגטון שכולו דיבורים בלי שום פעולה", אמר מנהל הקמפיין ביל סטפיין. "זה היה איש העסקים מול הפוליטיקאי המקצועי שמקורב לוושינגטון. זה היה הרפורמוור נגד הביצה (כינוי לאנשי הממשל בבירה)", אמר סטפיין. "הנשיא טראמפ זכה בעימות הזה לגמרי".

 

05:37 - לאחר כשעה וחצי - הסתיים העימות בין טראמפ לביידן.

05:33 - עוד בנושא האקלים: ביידן הדגיש את הצורך בהרחבת מקורות האנרגיה המתחדשת, ותקף את טראמפ על הערותיו בעבר על אנרגיה בעזרת רוח. "אני יודע על רוח יותר ממך," השיב טראמפ. "זה מאוד יקר. זה הורג את הציפורים". 

05:27 - כשנשאל על איכות הסביבה ומשבר האקלים, אמר טראמפ כי הממשל שלו שיפר מאוד את איכות האוויר במדינה וארה"ב נקיה יותר ממקומות אחרים בעולם - בלי להרוס את הכלכלה. ביידן: "ההתחממות הגלובאלית היא בעיה אמיתית, נעשה מה שסין עושה. ניצור מיליון משרות וננקה את האוויר, נשמור על הסביבה".

רגע לפני הבחירות: העימות בין טראמפ וביידן (צילום: רויטרס)
הלילה | צילום: רויטרס

05:22 - ג'ו ביידן אומר כי יריבו הוא "אחד הנשיאים הגזענים ביותר שהיה לנו בהיסטוריה המודרנית", ומוסיף: "הוא שופך דלק על כל אש גזענית, כל אחת".

05:18 - הנה מגיעה השאלה על Proud Boys, והגיבוי שנותן טראמפ לקבוצות גזעניות בחברה האמריקנית, מעין הגנה "שבשתיקה". טראמפ מבהיר: "אני הבנאדם הכי פחות גזעני בחדר הזה". טראמפ מדייק את עצמו "מאז לינקולן איש לא עשה כל כך הרבה למען הקהילה השחורה כמוני", תגובתו של ביידן "הו אלוהים".

 05:16 - 
ביידן שוב חוזר על נקודות שהם זיהו בקמפיין שמפריעות למצביעים פוטנציאליים שמתנדנדים
מדבר על האופי שלו וכמה הוא שונה מטראמפ. ביידן: "איש לא מאמין לו (לטראמפ) יותר, אולי רק ג'וליאני".

ביידן והמסכה. הלילה (צילום: רויטרס)
ביידן והמסכה, הלילה | צילום: רויטרס05:15 - 
טראמפ לביידן: התמודדתי לנשיאות בזכותך, אילו הייתי מרוצה מהעבודה שלך בתפקיד לא הייתי מתמודד. איפה היית במשך 4 השנים שהיית סגן נשיא? למה לא פעלת למען כל מה שאתה מבטיח עכשיו?

05:13 - 
דונלד טראמפ אומר על עצמו "איש לא עשה למען הקהילה השחורה יותר מדונלד טראמפ, אולי לינקולן". טראמפ: "אם הייתם עושים עבודה טובה, לא הייתי בוחר לרוץ לנשיאות. אני רצתי לנשיאות בגלל העבודה שלכם".

05:05 -
ביידן מדבר ברגש על הפרדת הילדים מהוריהם. טראמפ ענה: "אני חייב להגיד, הילדים מטופלים היטב. המתקנים שלהם נקיים מאוד".

 

 

05:04 - 
הגירה: טראמפ נשאל על הפרדת משפחות: "ילדים מגיעים לכאן עם קרטלים, יש לנו גבולות בטוחים עם חומות. הם (הדמוקרטים) בנו כלובים וטענו שאנחנו בנינו אותם". ביידן ענה: "אנשים מגיעים עם הורים ואתם קרעתם אותם מהוריהם - זה פשע, אין להם לאן ללכת, הם לבד".

 05:01 - 
ביידן חוזר על המסר העיקרי שלו מהשבועות האחרונים - מסר של אחדות. הוא משתמש במשפט הזה הרבה: "אני לא אהיה נשיא של מדינות כחולות או מדינות אדומות, נשיא של כל ארצות הברית". מסר שפונה גם לרפובליקנים מודאגים.

04:59 - 
ביידן אמר כי יחדש את תכנית הבריאות Obamacare בתוספת אופציה ציבורית, והתייחס לתוכניתו במושג חדש "בידנקר". המועמד הדמוקרטי הדגיש גם שהוא תומך בביטוחים פרטיים "לכל אחד צריכה להיות הזכות לקבל שירותי בריאות במחיר סביר".04:57 - 
עברנו לחלק של מדיניות הפנים והכלכלה: אחרי שדיברו על ביטוחי הבריאות, עכשיו נשאלה השאלה למה מעכבים את חבילת החילוץ הנוספת, תמריצים לציבור. השאלה הופנתה לביידן - מדוע הדמוקרטים מעכבים הצבעה והסכמות על הארכת הטבות לציבור האמריקני.

04:55 -
טראמפ במחמאה נדירה למנחה: את עושה יופי של עבודה עד כה.

04:55 - 
טראמפ נגד ביידן: הסגנית שלו קאמלה האריס יותר סוציאליסטית מברני סנדרס.

04:54 -
הצדדים דנים כעת על ביטוח הבריאות ו"אובמה קייר". אחרי שטראמפ הגן על היחסים שלו עם קים ואמר שקשרים עם מנהיגים זה דבר טוב, ביידן פנה לטראמפ ואמר: "היו לנו יחסים טובים עם היטלר לפני שפלש לאירופה".

04:51 - מבטיו של ביידן מופנים בעיקר למגישה ולפודיום. טראמפ מיישיר מבט רבות ליריבו הדמוקרטי.

04:47 -
הוויכוח על צפון קוריאה: ביידן מאשים את טראמפ שהוא מתחבר ל"ביריון". טראמפ אומר: "צפון קוריאה שהם השאירו לנו היא בלאגן, מנהיג צפון קוריאה לא אהב את אובמה. אני מדבר איתו, אנחנו לא במלחמה".

04:46 - 
טראמפ נשאל על צפון קוריאה ועונה שבפגישתו עם אובמה בבית הלבן הוא הוזהר על ידי אובמה שעלולה לפרוץ מלחמה עם צפון קוריאה. טראמפ מספר על הקשר עם צפון קוריאה ועל כך שלא פרצה מלחמה: "זה דבר טוב להיות ביחסים טובים עם מדינות אחרות".

ראש בראש: ביידן וטראמפ (צילום: רויטרס)
ראש בראש: ביידן נגד טראמפ, הלילה | צילום: רויטרס
ביידן: "לא לומדים לחיות עם הוירוס, אלא למות ממנו" (צילום: sky news)
המועמד הדמוקרטי ביידן, הלילה | צילום: sky news04:43 - 
טראמפ עולה למתקפה: "הוא לא רוצה לדבר על סין אז הוא מעביר נושא לענייני המשפחה, קדימה ג'ו - אתה יכול להיות טוב יותר מזה".

04:42 -
אין ספק. העימות הזה הרבה פחות צעקני מהקודם.

04:40 - 
ביידן: "אנחנו צריכים לגייס את החברים שלנו לפעול כלכלית נגד סין, כך עשינו כשהייתי סגן נשיא".

04:36 - 
טראמפ: ביידן קיבל 3.5 מליון דולר מרוסיה, הוא היה חבר של ראש עיריית מוסקבה. תסביר למה קיבלת מהם כסף. אני לא קיבלתי מעולם כסף מרוסיה הם רוצים שאני אפסיד. אין אף אחד קשוח יותר מטראמפ עם רוסיה (מדבר על עצמו בגוף שלישי).

טראמפ על הקורונה: "זו לא אשמתי, זו אשמת סין" (צילום: רויטרס)
הנשיא טראמפ, הלילה | צילום: רויטרס04:36 - 
צעד מעניין מאוד של ביידן - להעלות ראשון את ג׳וליאני כדי להראות שהוא לא מתרגש מהסיפור הזה.

04:35 - 
תושבי ניו יורק מגיבים בזעם ברשת לאמירה של טראמפ שאמר שניו יורק, הבית שלו, "הפכה לגיהינום".

 


04:32 - 
הדיון עבר לעניינים של ביטחון לאומי ועל ההתערבות בבחירות על ידי אירן ורוסיה. טראמפ תקף את ביידן ודרש ממנו לחשוף את הכספים שקיבל מפוטין ומרוסיה. "אני לא קיבלתי כסף מרוסיה", אמר. ביידן תקף בחזרה ושאל לגבי סירובו להראות את תיק המסים שלו: "מה אתה מסתיר?"

04:30 - 
עד כה העימות הזה פחות כאוטי מהראשון, בזכות השתקת המיקרופון והמנחה, נראה שיש לה שליטה טובה יותר מכריס וואלאס. טראמפ גם לא מפריע כל הזמן.

מלאניה טראמפ, הלילה (צילום: רויטרס)
מלאניה מגיעה לאולם העימות, הלילה | צילום: רויטרס04:29 -
לסיכום חלק הקורונה: שניהם לא היו טובים. טראמפ שהתחיל במסר שזו בעיה עולמית המשיך בלזלזל בזה ולהגיד שזה לא מסוכן לצעירים. מבחינת ביידן: פשוט לא נתן משהו שמעורר תקווה באיך כן אפשר לחיות עם הנגיף.

04:26
- טראמפ על הביקורת שהטיח במומחה ד"ר פאוצ'י: "אני מקשיב לכולם, אני חושב שהוא דמוקרט אבל זה בסדר".

 

Call it Bidencare. pic.twitter.com/Ng3Fvk4fpY

— Joe Biden (@JoeBiden) October 23, 2020


04:25 -
 טראמפ התייחס לביקורת בעקבות טיפולו במשבר הקורונה: "אני לוקח אחריות מלאה. זו לא אשמתי שזה הגיע לכאן. זו גם לא אשמת ג'ו ביידן. זו אשמת סין. טראמפ אמר גם "אנחנו לא נלך לעוצר. לא נעצור את הכלכלה".

04:21 - 
ביידן התייחס לאסטרטגיית היציאה מהמשבר ופתיחת המשק: "אנחנו צריכים להיות מסוגלים לפתוח את המשק באחריות, שיהיו לנו כל המשאבים לעשות זאת בבטחה" ביידן מדגיש את שמירת המרחק, המסכות והשמירה הנדרשת על ההנחיות. טראמפ בתגובה: "תראה מה קורה לעסקים בניו יורק, ניו יורק גוססת".

העימות השלישי בין טראמפ לביידן (צילום: AP)
העימות השלישי בין טראמפ לביידן | צילום: AP

04:16 - טראמפ: 99% מהצעירים החולים בקורונה מחלימים ממנה.

04:14 - נרשם העלבון הראשון מצד טראמפ: "לאמריקנים אין יכולת לכלוא את עצמם במרתף כמו ביידן". ביידן מצידו, מתח ביקורת על דברים שאמר טראמפ עם שחרורו מבית החולים. 

04:10 - בתשובה לשאלה כיצד יילחם בקורונה, אמר ביידן כי יוודא שכולם חובשים מסכה כל הזמן, וטען כי אין ביכלתו של טראמפ להבטיח חיסון, וכי אין לו תכנית לטיפול במגפה. ביידן נקב במספר המתים, ודיבר על תכניות ספציפיות שכוללות מערך בדיקות מיידיות ותכנית לאומית לאופן שבו מתנהלים בבתי הספר. בתגובה לציר הזמן שטראמפ תיאר בנוגע לחיסון, אמר: "זה אותו הבחור שאמר לכם שזה ייגמר בפסחא", "אין לו תכנית ברורה" וניבא שהמדינה עומדת להגיע ל"חורף אפל".

ג'ו ביידן ודונלד טראמפ, בחירות ארה"ב (צילום: רויטרס)
ירד נמוך: העימות הראשון בין ביידן לטראמפ | צילום: רויטרס

04:05 - בתשובה לשאלה על ההתמודדות עם נגיף הקורונה בארה"ב, הבטיח הנשיא טראמפ חיסון לנגיף בזמן הקרוב, בטווח של שבועות. "אני הייתי בבית החולים", אמר הנשיא. "החלמתי מהר מאוד - ועכשיו אומרים שאני חסין. אם זה לכל החיים או רק ל-4 חודשים, אף אחד לא יודע". הוא נמנע מזלזול במגפה, והדגיש שזהו מאבק עולמי שארה"ב שותפה לו. גם באירופה, אמר, רואים עלייה בתחלואה, וציין לטובה את סגירת הגבולות והצעדים שנקט.

03:51 - רעייתו של נשיא ארה"ב טראמפ נכנסה לאולם העימות.

03:49 -
טראמפ הביא לעימות עמית לעבודה לשעבר של בנו של ביידן, האנטר, כחלק מהניסיון לקדם את מה שהוגדר על ידיו כ"פרשת שחיתות" של המועמד הדמוקרטי. מטעמו של ביידן נמסר: "מעולם לא שקל לערבב בין עסקים ומשפחה".

03:47 - 
ביידן זוכה לברכה מקאמלה האריס, המועמד לתפקיד סגנית נשיא ארה"ב: "יש לך את זה, ג'ו".

03:45 - הנשיא טראמפ והמועמד הדמוקרטי ג'ו ביידן הגיעו לאולם העימות בנאשוויל, טנסי.

כך זה התנהל: עד 200 בני אדם, מחיצות בין המועמדים

העימות שהחל בשעה 4:00 לפנות בוקר ונמשך כשעה וחצי, התקיים בפורמט שונה במסגרתו לכל מועמד ניתנו 2 דקות להשיב על שאלות המנחה - במהלכן הושתק המיקרופון של המועמד המתחרה. ההחלטה להשתיק את המיקרופון באה בעקבות העימות האחרון שנערך בסוף ספטמבר, במהלכו קטעו ביידן וטראמפ זה את זה ללא הרף. לאחר תשובת כל מועמד התנהל דיון פתוח במהלכו יכלו השניים לאתגר זה את זה, כמיטב המסורת האמריקנית.

ג'ו ביידן, בחירות ארה"ב (צילום: רויטרס)
המועמד הדמוקרטי ג'ו ביידן | צילום: רויטרס

באולם בנאשוויל נכחו פחות מ-200 בני אדם, בהם נציגי המטות השונים, סטודנטים, נציגי הוועידה ונציגים רפואיים. כולם חויבו בעטיית מסכת פנים למעט המתמודדים והמנחה, נוסף למחיצות שקופות שהוצבו בין ביידן לטראמפ כפי שנעשה גם בעימות הסגנים שנערך לפני כשבועיים. מהבית הלבן נמסר כי הנשיא טראמפ נבדק לקורונה שעות ספורות לפני האירוע, ואובחן כשלילי.

היה זה העימות השני והאחרון בין טראמפ לביידן לפני הבחירות לנשיאות שיתקיימו ב-3 בנובמבר, בעוד כשבוע וחצי. העימות הקודם בוטל בעקבות סירובו של טראמפ לעלות לעימות מקוון לאחר שנדבק בקורונה. את העימות הנחתה קריסטן וולקר בת ה-44 מרשת NBC, בחירה עליה מתח טראמפ ביקורת כאשר טען כי היא "דמוקרטית רדיקלית". הנשיא מחה השבוע גם על השינוי בפורמט העימות, ואמר: "אשתתף בעימות, אבל זה לא הוגן שהוועדה שינתה את הנושאים וששוב נבחר מנחה שהוא מוטה לחלוטין".

דונלד טראמפ, בחירות ארה"ב (צילום: רויטרס)
טראמפ על מנחת העימות: "דמוקרטית רדיקלית" | צילום: רויטרס

העימות הקודם בין טראמפ לביידן סיפק בעיקר האשמות ומתקפות מתחת לחגורה - ומעט מאוד מהות. השניים הלמו זה בזה במשך 90 דקות: טראמפ קרא ליריבו ביידן "איטי" ו"לא חכם", ואף תקף באופן חסר תקדים את בעיית הסמים של בנו. ביידן השיב במתקפה משלו והגדיר את טראמפ כ"בובה של פוטין", שקרן וגזען.

הוביל לירידה במספר ההחלטות נגד ישראל (צילום: רויטרס, חדשות)
אובמה על טראמפ: "קיוויתי שיקח את התפקיד ברצינות" | צילום: רויטרס, חדשות

בעצרת בחירות של המפלגה הדמוקרטית שנערכה אמש בפנסילבניה, הגיע לנאום לא אחר מהנשיא לשעבר ואויבו המושבע של טראמפ – ברק אובמה. בדבריו תקף את טראמפ, ואמר: "מעולם לא חשבתי שדונלד טראמפ יאמץ את החזון שלי או ימשיך במדיניותי. ועדיין, קיוויתי למען המדינה שהוא עשוי לגלות עניין כלשהו בלקחת את התפקיד ברצינות - אבל זה לא קרה. הוא לא גילה שום עניין לעשות את העבודה או לעזור לאף אחד חוץ ממנו וחבריו".

מנחת העימות, קריסטן וולקר (צילום: רויטרס)
מנחת העימות קריסטן וולקר, הלילה | צילום: רויטרס

אתמול טען ראש המודיעין הלאומי בארה"ב, ג'ון רטקליף, כי אירן ורוסיה הצליחו לפרוץ לנתוני רישום הבוחרים האמריקנים ומנסות בעזרת המידע הזה להשפיע על הבחירות לנשיאות שיתקיימו בנובמבר. בנוסף, נטען כי אירן ניסתה להפחיד מצביעים דמוקרטים בעזרת מיילים מאיימים שנשלחו לאזרחי ארצות הברית, ולפגוע בנשיא טראמפ.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות