ראיון עם איל ההון שלדון אדלסון (צילום: AP)
ההימור הכושל של שלדון אדלסון | צילום: AP

האם ראש הממשלה בנימין נתניהו צריך להיות מודאג לקראת הבחירות המתקרבות בישראל? המיליארדר שלדון אדלסון, שתומך בנתניהו ומעורב עמוקות גם בפוליטיקה האמריקנית, נחל לא פחות משמונה הפסדים עם סיומה של מערכת הבחירות בארצות הברית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אדלסון, שהיה התורם הגדול ביותר לקמפיין של המועמד לנשיאות מיט רומני, מימן בסך הכול תשעה מועמדים רפובליקנים שונים שהתמודדו על מושבים בבית הנבחרים, הסנאט ומשרדי המושלים. מכל המועמדים שנהנו מתמיכתו הכספית של אדלסון, רק הסנאטור דין הלר ממדינת נבדה הצליח לנצח במרוץ האישי שלו נגד יריבתו הדמוקרטית שלי ברקלי.

סך כל התרומות של אדלסון מוערך בקרוב ל-100 מילון דולר, יותר מכל תורם פוליטי אחר בארצות הברית. מתוכם, כ-60 מיליון נתרמו לארגוני SUPER PAC, ארגונים פוליטיים פרטיים שמפיקים בעצמם תשדירים ומודעות במקום להזרים את הכסף למועמדים וצוותי הקמפיין שלהם, ובכך עוקפים את המגבלות על תרומות ישירות.

לא מתרגש מההפסדים

את עיקר הונו עשה אדלסון בעסקי הימורים חובקי עולם. בבעלותו כמה מבתי הקזינו המובילים בלאס וגאס ובמקאו. ממומחה להימורים היה אולי ניתן לצפות לרקורד מוצלח יותר בליל הבחירות האחרון.

עם זאת, נראה שהמיליארדר, שהונו מוערך ב-20 מיליארד דולר, לא מוטרד מדי מהתוצאות. כשנשאל בערב שלישי לאילו מטרות לדעתו השתמשו בכספי התרומה שלו, ענה: "לתשלום חשבונות, על זה מוציאים כסף. או זה או שאתה הופך לבעל יהודי, גם ככה אתה מוציא כסף".