שגרירות ארה"ב בתל אביב (צילום: Krokodyl)
בניין השגרירות בתל אביב | צילום: Krokodyl

בירושלים עקבו בחודשים האחרונים בדריכות אחר הצהרותיו של דונלד טראמפ במהלך קמפיין הבחירות: הנשיא הנבחר הבטיח שיעביר את שגרירות ארצות הברית בישראל, הממוקמת בתל אביב, אל עיר הבירה - ירושלים. ראש הממשלה נתניהו נמנע מלהתייחס לנושא עד כה, אבל גורמים בכירים בממשלה, כולל השר לענייני ירושלים, זאב אלקין, מביעים ספק שההבטחה הזו אכן תתממש.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"כל מועמד לנשיאות, למעט הילרי קלינטון, הבטיחו שיעבירו את השגרירות לירושלים ולא עשו. אני לא משוכנע שזה יקרה", אמר אלקין בתגובה. "בואו ניתן לטראמפ דוגמא ונעביר את היחידות הממשלתיות שלנו לבירה, ואחר כך נוכל לדרוש מהאמריקנים לעשות את שלהם", הוא הוסיף.

"כבר לפני 21 שנים, ב-23 באוקטובר 1995, הועבר חוק בארה"ב המכיר בירושלים כבירת ישראל ומחייב את הממשל האמריקאי להעביר אליה את השגרירות עד שנת 1999", הסביר שר בכיר בממשלה לחדשות 2 Online. "מאז בכל חצי שנה דוחה הממשל האמריקני את יישום החוק, ואין לנו ציפיות גדולות שזה ישתנה", הוסיף השר.

אלקין ונתניהו (צילום: רויטרס, חדשות)
"לא משוכנע שזה יקרה". אלקין | צילום: רויטרס, חדשות

"טראמפ לא יילך לכיוון הזה"

השר הבכיר המשיך במסר סקפטי בנוגע להבטחה: "העברת השגרירות תסמן לעולם שארצות הברית לא מכירה במורכבות של מעמדה החוקי של ירושלים. טראמפ לא יילך לכיוון הזה כי משפטנים ופוליטיקאים יבהירו לו את ההשלכות". שגריר ארה"ב בישראל דן שפירו, שנשאל אתמול האם הוא מתכונן למעבר השגרירות לירושלים, השיב: "אני אלך לעבודה איפה שהמשרד יהיה. זאת לא החלטה שלי".

התחזית הזו לא עצרה פוליטיקאים לפנות לטראמפ ולבקש ממנו לממש את הבטחותיו. ראש העיר ירושלים ניר ברקת שלח ברכה לנשיא ארה"ב הנבחר דונלד טראמפ וכתב בה: "כבוד הנשיא הנבחר, תמיד היית תומך נלהב של העיר ירושלים, בירת מדינת ישראל וליבו הפועם של העם היהודי ועל כך אני מודה לך. אני בטוח שבתקופת כהונתך תמשיך לחזק את מעמדה וריבונותה של ירושלים כבירת ישראל ותעביר את שגרירות ארצות הברית לעיר".

יביא למהפכה? דונלד טראמפ (צילום: רויטרס)
טראמפ לאחר נאום הזכייה | צילום: רויטרס

"ממתינים למימוש ההבטחה"

גם שרת המשפטים הצטרפה לבקשה. "זאת הזדמנות לממשל האמריקאי להעביר את שגרירות ארצות הברית לירושלים, בירת ישראל הנצחית. הדבר יסמל את הקשר ההדוק והידידות האמיצה בין שתי המדינות", אמרה איילת שקד.

השר לשעבר גדעון סער צייץ בטוויטר ש"בחירת טראמפ - הזדמנות גדולה לישראל. לבנות בהיקף רחב בירושלים ולהבטיח את עתידה. וגם - בניגוד לעבר - סיכוי להעברת שגרירות ארה״ב לירושלים".

המנהיגות המקומית בירושלים פחות אופטימית ומפנה ביקורת לעבר הממשלה. "אנחנו ממתינים למימוש הבטחתו של נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, להעביר את השגרירות לירושלים. אבל יותר מכך, ולפני שיהיה מביך, אנחנו קוראים לראש הממשלה ולממשלת ישראל להתעשת ולהעביר את משרדי הממשלה שלנו לירושלים כמתחייב על פי חוק ועל פי החלטות הממשלה", אמר לחדשות 2 online סגן ראש העיר עופר ברקוביץ'.

ומה באשר לטראמפ? היועץ הבכיר שלו ומי שאמור להתמנות לשליח ארה"ב למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט, טען הבוקר שטראמפ נחוש לממש את הבטחותיו. "הנשיא הנבחר יעביר את השגרירות לירושלים כפי שהבטיח", אמר הבוקר גרינבלט בתכנית "בוקר טוב ישראל" בגלי צה"ל.

בן מיטלמן השתתף בהכנת הידיעה.