ההפגנות והמחאה בארה"ב הן רק ביטוי להלם מתוצאות הבחירות, למרות שהיו צמודות. ה"שוק" משותף כמובן גם לקהילה היהודית בארצות הברית. בישראל הפער מתרחב כאשר שואלים את השאלה האם טראמפ טוב ליהודים? התשובה חייבת להתחיל בשאלה אילו יהודים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

המתנחלים ואנשי הימין בישראל רוקדים ומחייכים: ניצחון טראמפ הוא קודם כל מפלה לאובמה ומדיניותו נגד ההתנחלויות ומהווה פתח לשינוי במדיניות שתי המדינות. בימין עבדו על זה קשה: פגישות עם היועצים של טראמפ, מוצרים מהשומרון וחילוץ הצהרות שמדברות לראשונה על סיפוח. יוסי דגן, ראש מועצת שומרון, הביע תקווה שטראמפ יהיה "הנשיא הטוב ביותר לישראל אי פעם".

"החלטה מנהיגותית", דגן
"הזדמנות היסטורית". יוסי דגן | צילום:

"אני תמכתי בגלוי במועמדותו, לא ראיתי מנהיג בעולם שהצוות שלו כל כך פרו-יהודי, חלקם גם שומרי תורה ומצוות", הוסיף דגן. "עכשיו יש לראש הממשלה את כל הכוח והיכולת להגיד לעולם שיהודה ושומרון שלנו ולהחיל את החוק והריבונות, וגם להפסיק את ההקפאה".

אל מול גילויי השמחה הבוטים והגלויים על הסיכוי לשינוי כיוון, בולטים נתוני ההצבעה של היהודים בארה"ב - מתוכם כ-70% הצביעו עם הדמוקרטים וקלינטון. הם דווקא מודאגים מניצחונו של טראמפ ומסימני האנטישמיות שגברו במהלך הקמפיין של המועמד הרפובליקני.

השליח החשאי של טראמפ: לאודר (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ, חדשות)
מודע להשלכות. רונלד לאודר | צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ, חדשות

לתפוס טרמפ עם טראמפ?

רונלד לאודר, נשיא הקונגרס היהודי העולמי, מבין שצריך להפנים: באירוע של הארגון, בו העניק את פרס הרצל לסגן נשיא ארה"ב היוצא ג'ו בייידן, הוא הדגיש את הקשרים העמוקים לצמרת המפלגה הדמוקרטית - שאותם ככל הנראה יצטרכו להחליף ביצירת נתיבים חדשים לטראמפ.

"הופתעתי, אבל ידעתי שזה אפשרי", אמר לאודר על ניצחונו של טראמפ. "כל אחד מהם יהיה טוב לאמריקה, אבל השאלה מה יעשה למען ישראל. אני חושב שהוא יעשה את כל מה שהוא יכול כדי לקרב בין המדינות. אני יודע שהוא פרו-ישראלי, הבת שלו גם התגיירה. אני מכיר אותו כבר שנים רבות". על הדרך רוויית ההשמצות של טראמפ לבית הלבן אמר לאודר: "נאמרו דברים רבים בקמפיין, אבל הוא לא אנטי יהודי ולא אנטי ישראלי".

מנהיגים של הקהילה היהודית בארה"ב אומרים שדברי טראמפ יצרו לגיטמציה לשנאת זרים וגזענות שעשויה לעודד מגמות גם נגד יהודים. דייויד דיוק, מבכירי התנועה הגזענית הלבנה KKK, מיהר להתפאר בעזרה שהעניקו לטראמפ. את המתנחלים זה מטריד פחות: הם רואים את ההזדמנות לחשק את נתניהו למהלך ימני בחסות השינוי הפוליטי לשינוי כללי המשחק בשטחים.

הקרב הזה רק מדגיש את הפער המתרחב - יחד עם הויכוח והאמירות נגד הרפורמים והקונסרבטיבים, ההתרחקות ביחס לעניינים כמו הקהילה הגאה, דמוקרטיה וליברליות - בין יהדות אמריקה לציונות הדתית בישראל. אלה חוששים מזרמי העומק שיערערו את ארה"ב והמשענת היציבה שלהם ושל ישראל בטווח הארוך - ואילו אצלנו רוצים לתפוס טרמפ עם טראמפ בדרך לפרידה סופית מרעיון חלוקת הארץ.