קמפיין הבחירות של הילרי קלינטון מדגיש בשבועות האחרונים את הקשר שלה לילדים. התשדירים מבליטים עד כמה פעלה עבורם במהלך השנים' ובעיקר מנסה להשתמש בהם כדי להציג אותה באור רך ואמפתי. למעשה, קלינטון מתאמצת מאוד לשכנע את הבוחרים לחבב אותה כי גם היא יודעת שיש לה בעיה. המועמדת בעלת הניסיון העשיר - פשוט לא ממריאה.  

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"אני מבינה את זה", אמרה קלינטון בריאיון. "תמיד כשאני מכהנת בתפקיד אני זוכה לשיעורי תמיכה גבוהים מאוד, בזמן שאני עושה את העבודה בפועל. נבחרתי מחדש מחדש לסנאט עם 67 אחוזים מהקולות, כשכיהנתי כמזכירת המדינה זכיתי לשיעורי תמיכה של 66 אחוזים. אבל כשאני מבקשת להיבחר למשרה, כל ההשמצות והשליליות מרימות שוב את ראשן".

בארצות הברית נהוג לסקור באופן סדיר את שביעות הרצון של הציבור מתפקודו של הנשיא, ממערכות השלטון וגם מהמועמדים לנשיאות. בהקשר זה, מערכת הבחירות של 2016 מתאפיינת בעיקר בחוסר שביעות רצון: ל-55 אחוזים מהאמריקנים יש דעה שלילית על הילרי קלינטון, הנתון הגרוע ביותר בין כל המועמדים לנשיאות דמוקרטים ורפובליקנים, מאז החלה המדידה לפני 25 שנה - פרט לדונלד טראמפ, לו 61 אחוזים מהאמריקנים רוכשים דעה שלילית.

בדרך לכהונה שנייה? (צילום: רויטרס, חדשות)
שנאת היריב אינה מספיקה. טראמפ | צילום: רויטרס, חדשותמה יש בה בהילרי קלינטון שמעורר כל כך הרבה כעס ותרעומת, שלא מאפשר לה להתחבב על ההמונים? "היא הייתה רוצה שתהיה לה תשובה טובה לשאלה הזו", הסביר ג'ון קינג, הפרשן הפוליטי של סי-אן-אן. "היא היתה בסביבה כבר הרבה זמן, וחלק מהסיבה לכך היא שבעלה היה אחד הנשיאים שגרמו לפילוג הרב ביותר בפוליטיקה האמריקנית והיא היתה חלק מזה".

אוריאלה בן צבי היא יועצת פוליטית עבדה תקופה ארוכה עם בני הזוג קלינטון כשהיו בבית הלבן. לדעתה, להילרי מרובת הכישרונות חסרה היכולת להתחבב: "אני חשבתי על הילדה שכולנו מכירים, הילדה בכיתה א', שנכנסת לכיתה וכל ההורים סתכלים ומבינים שזו הילדה הכי חכמה, והיא הילדה שעובדת קשה כל הזמן, אבל הכול בא לה קצת קשה והיא לא מתחברת".

הקומיקאי ג'ון סטיוארט טען בהקשר זהשקלינטון נראית כמי שממלאת הוראות בכדי להיות מה שהיא לא. "היא מזכירה לי את התכנית של מג'יק ג'ונסון", אמר בריאיון. "נדמה שהוא לובש תלבושת שעוצבה על ידי מישהו אחר ועבור מישהו אחר, במטרה להיות מישהו אחר. אני חושב שהיא תמצא את עצמה צרות צרורות אם היא לא תמצא דרך. אולי אני טועה, אולי קיים אדם אמיתי מתחת לתלבושת".

לחזור לאותנטיות

הציבור האמריקני אכן מכיר את הילרי קלינטון כבר הרבה זמן. מבחינת הצעירים היא תמיד היתה שם, אך עבור המבוגרים קלינטון היא התגלמות הממסד. כשבעלה ביל התמודד לנשיאות הוא הבטיח שניים במחיר אחד, ואכן היא היתה גברת ראשונה פעילה ללא תקדים. היא הפכה לסנאטורית ואחר כך לשרת חוץ, עד כדי כך נדמה שהיא כבר לא תוכל להפתיע והיא נאלצה להסביר על איזה תפקיד היא מתמודדת הפעם.

"אנחנו מכירים אותה מכל מיני רגעים ובאמת אני חושבת שחלק מהאתגר הוא להחזיר אותה אחורה למקום שהיא היתה יותר אותנטית", הסבירה בן צבי. "לחזור לימים ההם, כשהיא באה עם רצון לשנות. לפני שהיא נכנסה לעמדת 'האישה של' והבית הלבן - היא היתה שם". 

"משפחה מוכשרת ביותר", הקלינטונים (צילום: רויטרס)
כועסים על שתיקתה. עם בעלה ביל קלינטון | צילום: רויטרסלא רק כישלונות פוליטיים זוכרים לקלינטון. גם נשים ליברליות וגם גברים אמריקנים שמרנים לא סולחים לה על הדרך שבה ניהלה את ענייני המשפחה. הם לא שוכחים שספגה את בגידותיו של בעלה בימי פרשת מוניקה לוינסקי, ויותר מזה על כך שהתייצבה לצדו, ואולי אפילו שיקרה.

שנאת היריב אינה מספיקה

המותג קלינטון עצמו הופך לבעייתי במיוחד כשמדברים על קרן קלינטון שגייסה יותר משני מיליארד דולר ממקורות עלומים ומסמלת את הקשר לבעלי ההון.

כדי להשלים את התמונה נדגיש כי האמריקנים מתקשים לתת אמון בקלינטון, אך לטראמפ - הם מתקשים עוד יותר. 38 אחוזים, יותר משליש מהבוחרים השנה, הם מיעוטים לא לבנים. 84 אחוזים מהם אומרים כי לא ייתנו את קולם לטראמפ. אבל להישען על שנאת היריב זה לא מספיק, ולמרות כל מה שעשתה קלינטון עבור ארצה, היא נאלצת להילחם. ומנקודת המבט הישראלית שלנו, נראה שהילרי קלינטון מזכירה במידה מסוימת את הטרגדיה הפוליטית של שמעון פרס.

הילרי משוכנעת שהחזרה האינסופית על השמצות בלתי מבוססות בסופו של דבר נדבקת, אך היא בכל זאת נחושה. למרות הסקרים ולמרות הקמפיין המכוער נגדה, היא נחושה לנסות שוב, בפעם האחרונה להיות הנשיאה הראשונה.