כל נשות טראמפ: כרוניקה של תלונות (צילום: רויטרס)
עדויות מטרידות ממשתתפות "מיס יוניברס" | צילום: רויטרס

דונאלד טראמפ מושמץ בתקשורת למן הרגע הראשון בו הכריז על מועמדותו לנשיאות, בין היתר על אמירות בעייתיות שהשמיע כלפי נשים. נראה שעתה, כשמקומו כמועמד הרפובליקני כמעט ודאי, הביקורת כלפיו עולה מדרגה. מתחקיר של עיתון ה"ניו יורק טיימס", שערך ראיונות עם כ-50 נשים שהיו במערכות יחסים מסוגים שונים עם טראמפ והתפרסם בסוף השבוע, עולה כי מדובר בתופעה מתמשכת ומורכבת.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

מצד אחד, עדויות רבות מתארות יחס בעייתי ומחפיץ כלפי נשים. כך, למשל, זוכת תחרות "מיס יוניברס" - שהייתה בבעלותו של טראמפ - בשנת 1996, אליסיה מאצ'אדו, סיפרה כי לאחר שהעלתה מעט במשקלה לאחר זכייתה ופעלה בדיסקרטיות לירידה במשקל, טראמפ גילה על כך לתקשורת והנושא סוקר בהרחבה. לטענתה, הדבר הוביל להתפרצות הפרעות אכילה קשות עמן היא מתמודדת עד היום - אך טראמפ התייחס לכך בביטול.

היא אינה בוגרת "מיס יוניברס" היחידה שמעידה על יחס בעייתי מצד המיליארדר: מתמודדת משנת 1997, טמפל טגארט, סיפרה כי טראמפ נטה לנשק על השפתיים את המתמודדות, חרף העובדה שהיה נשוי באותה העת. הדוגמנית לשעבר ברואר ליין, שבמשך תקופה קצרה הייתה בת זוגו של טראמפ, סיפרה כי בפעם הראשונה שנפגשו, במסיבה בביתו, דרש ממנה לעטות בגד ים קטנטן והשוויץ בה בפני חבריו.

"תמיד יהיו מבקרים", איוונקה ואביה (צילום: חדשות 2)
עם בתו איוונקה | צילום: חדשות 2

נשים רבות שרואיינו לתחקיר העידו כי טראמפ התייחס לנשים מולן עבד בדרך משפילה. כך, למשל, אלייר טאונסנד, לשעבר סגנית ראש עיריית ניו יורק, סיפרה כי נהג לכנות אותה בשמות חיבה לא מקצועיים. "הוא לעולם לא היה קורא כך לגבר", ציינה, "זה נועד לגרום לי להרגיש קטנה, והוא עשה זאת באופן עקבי". ג'יל הארת', שעבדה בסוללת היח"צ של "מיס יוניברס", סיפרה כי טראמפ חפן אותה בעת שישבו לארוחת ערב בענייני עבודה - לצד בן זוגה, שעבד עמם גם הוא.

"טראמפ איפשר לי להצטיין בעבודה אך גם להשקיע זמן במשפחה"

מנגד, בתחקיר מציינים גם את העובדה כי טראמפ מרבה להעסיק נשים בעסקיו הרבים - ומשבץ אותן בעמדות מפתח. ג'יל מרטין, המשמשת סגנית נשיא ויועצת באחת מחברותיו, ציינה כי טראמפ תמך בהתלהבות בבחירתה להביא לעולם שני ילדים בחמש השנים האחרונות, חרף העובדה שהדבר הצריך מעבר לעבודה רבה יותר מהבית וצימצם את יכולותיה להשתתף בנסיעות עסקים. "הוא יצר מצב שבו אני יכולה להצטיין בעבודה אבל גם להקדיש את הזמן הנחוץ למשפחה", הדגישה.

טראמפ. כבר מתכונן לקמפיין הבא (צילום: CNN)
"מורכב יותר משעושים ממנו" | צילום: CNN

גם בוגרת "מיס אמריקה" משנת 2009, לורה קירילובה - מהגרת מבולגריה - החמיאה לטראמפ. לדבריה, אחרי התחרות נפגשה עמו וסיפרה לו כי ברצונה להפיק סרט תיעודי על ארצה. "הוא באמת ובתמים רצה לדעת מה אני מתכננת לעשות עם חיי ואיך הוא יכול לסייע לי בכך", סיפרה. טראמפ עודד אותה לצאת לדרך עם המיזם ואף חיבר אותה לחברת ההפקות שלו לצורך המשימה.

"הוא מורכב הרבה יותר מהדמות המצוירת שעושים ממנו", מצהיר הארכיטקט אלן לפידוס, שעבד עם טראמפ פעמים רבות. "האנשים הבכירים בארגונים שלו תמיד היו נשים - אני לא מכיר אף יזם שעשה דבר כזה. הכבוד שלו לנשים תמיד היה קיים, ולכן למרות האמירות שהוא משמיע בימים אלה - ואלוהים יודע למה הוא משמיע אותן - לאורך כל הקמת האימפריה שלו עמוד השדרה היה מורכב מנשים", סיכם.