כמו בכל יום בימים האחרונים, גם היום (שלישי) היה ניסיון להפסקת אש הומניטרית ב-5 ערים גדולות, לצד המשך הלחימה בין הכוחות. על רקע המצב, והחשש שהתקפה על קייב יכולה להתרחש בכל רגע, כתבנו עשה את הדרך ההפוכה מזו שעושים מיליוני אוקראינים – ונסע ברכבת לבירה. שם, הוא הצטרף לסיור עם נשיא אוקראינה לשעבר פטרו פורושנקו שהסתובב בין העמדות ועודד את הלוחמים.

ככל שקרון הרכבת התקרב לבירה, הוא הלך והתרוקן. בעיר עצמה שקט מאוד. כמעט ואין אנשים ברחוב, ומעט המכוניות שעוד נוסעות שייכות או למתנדבים או לכוחות הצבא. באחד המחסומים לא רחוק מקייב, ניתן לראות את הכוחות כבר נערכים לפלישה עתידית של רוסיה, אם תקרה.

נשיא אוקראינה לשעבר שעלה על מדים וביקר את הלוחמים (צילום: חדשות 12)
אורי איזק מראיין את נשיא אוקראינה לשעבר שעלה על מדים וביקר את הלוחמים | צילום: חדשות 12
נשיא אוקראינה לשעבר שעלה על מדים וביקר את הלוחמים (צילום: חדשות 12)
נשיא אוקראינה לשעבר שעלה על מדים וביקר את הלוחמים | צילום: חדשות 12

בשיירה המאובטחת של פורושנקו, התהלך הנשיא לשעבר במדים של צבא אוקראינה, והפגין אחדות פוליטית מרשימה שככל הנראה מחלחלת עד אחרון החיילם. פורושנקו נכנס לתפקיד נשיא אוקראינה חודשים ספורים אחרי שפוטין סיפח את קרים. הוא ניהל מדיניות פרו-מערבית מובהקת, וב-2019 הובס בבחירות על ידי לא אחר מאשר זלנסקי.

"אני רוצה לפנות לחיילים הרוסים, שהגיעו אלינו עם נשק", אמר פורושנקו למצלמות חדשות 12. "אם אין לכם דם על הידיים, תיכנעו, תרימו דגל לבן". פורושנקו גם ביקר בחריפות את ישראל, ולא חסך ביקורת מהחלטות הממשלה במלחמה.

מלחמה באוקראינה (צילום: ap)
מלחמה באוקראינה | צילום: ap

 "רוסיה היא בעצם משטר פושע ומדינת טרור, שתוקפת את אוקראינה, אוקראינה החפה מפשע", אמר. "ישראל יודעת טוב מאוד מה זאת מדינת טרור. היא מבינה איך זה עובד. יש לנו פה טילים, אתם יודעים בדיוק מה זה. איך ישראל צריכה להגיב? זה מאוד פשוט - להילחם ביחד איתנו כתף אל כתף בטרור העולמי".

המורל בקרב החיילים שפורושנקו ביקר, וגם בקרב אלה שנראו בקייב גבוה מאוד. "הצבא שלנו הוא פשוט הצבא החזק ביותר בעולם", אמר אחד מהם. "היום כולם מבינים את זה".