לאן פני המלחמה אחרי 8 חודשים? גורמי מודיעין בארה"ב מעריכים כי ששת השבועות הקרובים הם קריטיים להמשך מומנטום הלחימה של אוקראינה ושחרור השטחים שכבשה רוסיה – כך פורסם היום (שישי) בניו יורק טיימס. לפי ההערכה, נותרו "שישה שבועות אחרונים של סתיו" לפני שהדרכים והשטחים יהיו בוציים והתקדמות תהיה קשה מדי.

בארה"ב מסמנים את התקופה הקרובה כקריטית, ואחריה ייתכן שהחורף ומשבר האנרגיה יביאו סדקים משמעותיים באחדות האירופית בתמיכה באוקראינה. עוד עולה האפשרות הסבירה שהרפובליקנים ינצחו בבחירות האמצע בבית הנבחרים - ויקשו מאוד על המשך העברת הסיוע האמריקני לאוקראינה.

נשיא אוקראינה זלנסקי נואם באו"ם (צילום: רויטרס)
מה כדאי לזלנסקי לעשות? אלו ההמלצות של ארה"ב | צילום: רויטרס

מניתוח המצב בשדות הקרב עולה כי האוקראינים לא יצליחו לשחזר את היקף הקרבות שהביאו לקריסת קווי ההגנה של הרוסים לפני כחודש. עם זאת, לא מן הנמנע שבפרק הזמן של ששת השבועות הקרובים יצליחו האוקראינים להשיב לידיהם את הגדה המערבית של הדנייפר בחרסון, ולהמשיך לכבוש שטחים בצפון מחוז לוגנסק.

ההמלצה של גורמי המודיעין לאוקראינה היא להמשיך וללחוץ את הרוסים בצורה חזקה בגזרות הדרום והמזרח, אך לא במחיר של מיצוי הכוח והיכולות של האוקראינים - וגם לא במחיר של השקעת משאבים גדולה, באופן שעשוי לסכן אזורים אחרים באוקראינה.

הנקודה המרכזית שעולה מהניתוח היא כי המלחמה רחוקה מאוד מסיום. ההערכה שאחרי שהקרקע הבוצית תתקשה, באזור פברואר - שנה לאחר הפלישה - הקרבות עשויים לפרוץ מחדש ורוסיה אולי תנסה לכבוש מחדש שטחים רבים שאיבדה. עד אז, המגויסים הרבים כבר יהוו חלק חשוב ביחידות השונות, שינצלו את הזמן הקרוב להשתקם ולהתארגן מחדש. בתוך כך, משרד החוץ באיראן קורא היום לאזרחיו שלא לבקר באוקראינה - וממליץ לאזרחים שכבר נמצאים בה לצאת משם