נשיא אוקראינה ולודימיר זלנסקי הודיע בסוף השבוע על פיטוריהם של שני בכירים במערכת הביטחון האוקראינית, וכינה אותם "בוגדים". בהודעה רשמית שמסר לאומה האוקראינית הוא ביקש להעביר מסר לכל בעלי התפקידים הנוספים במדינה, והזהיר אותם מפני שיתוף פעולה עם האויב.

המלחמה באוקראינה - סיקור N12:

בדברים שנשא הודיע כי פיטר את ראש המחלקה הראשית של שירותי ביטחון הפנים באוקראינה (SBU) נאומוב אנדריי אולחוביץ'. לצידו, פיטר זלנסקי גם את ראש ה-SBU בעיר חרסון (שנכבשה על ידי הרוסים), קריבורוצ'קו סרגיי אולכסנדרוביץ'. זלנסקי הודיע על ביטול התארים והסמכויות של השניים, וכינה אותם "אנטי-גיבורים".

זלנסקי האשים את השניים כי כשלו בביצוע חובתם על החירות והעצמאות של אוקראינה, אך לא פירט על העבירות שלכאורה ביצעו. "כעת אין לי זמן להתעסק עם כל הבוגדים, אבל בהדרגה, כמובן שהם ייענשו", אמר.

בסיום ההצהרה פרסם הנשיא האוקראיני הזהרה נרחבת לכל אנשי הביטחון והבכירים באוקראינה "שלא החליטו היכן נמצאת המולדת שלהם", ושאולי חושבים להפר את שבועתם להגן על המדינה. הוא הזהיר כי לא יהסס לשלול את דרגותיהם הצבאיות של כל הבוגדים, ואמר: "גנרלים אקראיים לא שייכים לכאן".

בשלב זה עדיין לא ברור מה עשו השניים שגרם לתגובה הנחרצת מצידו של זלנסקי, ועל פי דיווחים באוקראינה – אולחוביץ' פשוט ברח מהמדינה, רגע לפי שפרצה המלחמה ב-24 בפברואר. לאולכסנדרוביץ' מייחסים אחריות לנפילתה המהירה של חרסון לידי הרוסים, כמעט ללא כל התנגדות.