חודש למלחמה באוקראינה: על אף שבימים הראשונים ללחימה באירופה תהינו מה יעבור על אוקראינה, נראה שלאחר חודש שלם של הפגזות וקרבות שהובילו להרס רב וגבו מחיר כבד של אלפי הרוגים, השאלה המרכזית כעת היא מה יהיה על פוטין. על רקע המתיחות, שר החוץ האוקראיני בירך הלילה (שישי) על הקמת בית החולים הישראלי במדינה, אך הביע פסימיות משיחות הפסקת האש: "אין קונצזוס סביב שולחן המו"מ, רוסיה דבקה באולטימטומים שלה". כל העדכונים - דקה אחר דקה.

סיקור שוטף של מלחמת רוסיה-אוקראינה ב-N12:

המודיעין האמריקני שצדק בכל כך הרבה תחזיות בכל הנוגע לפלישה הרוסית, טעה בנקודה עיקרית שזוהי גם כנראה גם הטעות הגדולה ביותר של פוטין - ההערכה כי לאוקראינים אין באמת סיכוי מול צבא רוסיה, וכי קייב תיפול בתוך שלושה ימים.

האוקראינים בינתיים מנהלים לחימה עיקשת, מפתיעה, ואפילו מצליחים במקומות מסוימים לייצר מתקפת נגד ולהשתלט מחדש על שטחים שנכבשו. אבל אסור לתת לניצחונות האלה לבלבל את קריאת תמונת המצב בשטח. היום 15% משטחה של אוקראינה, המדינה השנייה בגודלה באירופה, נשלט כרגע בידי כוחות רוסים.

רוב הכוחות נמצאים כרגע במזרח, וזו לא רק המסה אלא גם האיכות - היחידות המיוחדות של הצבא הרוסי הן באזורים האלו ולא באזור קייב. כלומר, ייתכן שקייב הפכה למוקד שמצליח להפעיל לחץ.  נראה כי בהתאם לתוכנית של פוטין - הצבא שלו משלים איגוף של החיילים האוקראינים והערים שבתווך משלוש חזיתות - וכך למעשה יתאפשר לו לבתר את מזרח אוקראינה מיתר המדינה ולספח אותה לרוסיה.

אם זה מה שפוטין רצה כל העת, יכול להיות שזה לוקח יותר זמן משחשבו - אבל הוא בדרך לעשות את זה. בתוך כך, מראות של ערים נצורות בלי אוכל ומים כמו אלו שאנו רואים במריופול, הולכים להיות נפוצים יותר ויותר בשבועות הקרובים.

המלחמה באוקראינה – דקה אחר דקה

22:30: נשיא צרפת מקרון: "אין שום סיבה לקבל את הדרישה לשלם על גז רוסי ברובל".

22:25: פולין תפרסם בשבוע הבא תוכנית חדשה להפסקת שימוש בדלקים שמקורם ברוסיה, כך הודיע ראש הממשלה במדינה.

21:32: שר החוץ האוקראיני על שיחות הפסקת האש: "אין קונצזוס סביב שולחן המו"מ. רוסיה דבקה באולטימטומים שלה".

21:17: על פי דיווחים ב"ניו יורק טיימס" רוסיה איבדה את שליטה על העיר חרסון. על פי בכירים אמריקנים צבא אוקראינה הצליח ליצור רצף טריטוריאלי בתום קרבות עזים מול כוחות רוסיים.

21:01: חיל האוויר האוקראיני טוען כי מספר בניינים נפגעו מטילי שיוט רוסיים בבסיס במחוז ויניצה.

20:53: הצוות הטכני המטפל בכור בצ'רנוביל לא התחלף מזה 4 ימים, כך מדווחת הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית.

20:30: זלנסקי שוחח עם נשיא טורקיה ארדואן על החשש ממחסור חמור במזון ומי שתיה באוקראינה.

20:18: בכיר במשרד הביטחון האוקראיני טוען כי "אף אחד לא יוותר או יכנע בקרב על הנמל במריופול לידי רוסיה".

19:46: חברת "Spotify" שמספקת שירותי מוזיקה דיגיטליים הודיעה שהיא עוצרת את פעילותה ברוסיה.