נשיא רוסיה, שחוגג ממש היום (שישי) יום הולדת 70, תלה תקוות רבות במגויסים החדשים שנשלחו לחזית ובכוח יחידת ואגנר. אך התמונה משדות הקרב עגומה מאוד: עדויות חדשות שנאספו על ידי רשת CNN, מסרטונים מהקרבות ומריאיונות, מעידים על נואשות וייאוש, מורל ירוד והישגים מפוקפקים.

דוגמה בולטת לכך התרחשה בשדה קרב באוקראינה, כאשר הלוחמים הרוסים ניסו למלכד גופות של חיילים אוקראינים. "בואו נשתול רימון", אמר אחד מהם, בעוד השני טען "נחכה להם ונכה בהם" – ואז גילו השניים שאזלה להם התחמושת.

מודעת גיוס של כוח ואגנר הרוסי (צילום: CNN)
מגייסים גם אסירים. מודעת גיוס של כוח ואגנר הרוסי | צילום: CNN

כוח ואגנר נחשב במשך שנים ליחידה עילית ידועה לשמצה, שיצאה ל"משימות מיוחדות". אך רצף הכישלונות בשדה הקרב חושף את חולשתם – ואת הסדקים ביחידה. הלוחמים שזכו לשם עולמי בסוריה ובמדינות אפריקה נכשלו בשדה הקרב האוקראיני: כ-5,000 מהם מופעלים שם, לפי הערכות זרות, אך ההישגים לא מצדיקים עד כה את ההשקעה. "כוח ואגנר ספג אבידות רבות, בעיקר של לוחמים צעירים ולא מנוסים", אמר גורם אמריקני עלום שם, "זה לא מפתיע".

אחד ממפקדי כוח ואגנר לשעבר – מאראט גבידולין – טוען: "הצבא הרוסי לא יכול להתמודד עם המלחמה ללא שכירי חרב. יש מיתוס גדול לגבי חוזקת הצבא הרוסי, אבל לשכירי החרב יש ניסיון יותר גדול מהצבא. המשוואה היא שלום רוסי תמורת דולרים אמריקנים", הוא מספר, "הם מרוויחים עד כ-5,000 דולר בחודש".

מאראט גבידולין, מפקד מכוח ואגנר לשעבר (צילום: CNN)
"הצבא הרוסי לא יכול להתמודד עם המלחמה ללא שכירי חרב". מארט גבידולין בתקופתו בכוח ואגנר | צילום: CNN

מרד המגויסים ברוסיה: "לא נוסעים לשום מקום, שילכו לעזאזל"

גבידולין עזב את היחידה ב-2019, וכעת הוא מעריך שיחידת העילית נחלשה מאוד. ומתברר שהתחושה נכונה: מגייס של כוח ואגנר הודה שהם מחפשים לוחמים חדשים ללא ניסיון צבאי. ברשת כוח ואגנר מנסה לגייס לוחמים בתמורה לכ-4,000 דולר בחודש עבור "נסיעה עסקית" – הפעלה באוקראינה לארבעה חודשים. גם אסירים מגויסים לאחרונה ללחימה, ונכשלים בשדה הקרב. "הם מוכנים לשלוח כל אחד", טוען התובע האוקראיני יורי בלוסוב.

אך מעבר לבעיית הגיוס והנתונים, הקשיים גדולים עוד יותר: חוסר שביעות רצון בשורות הלוחמים. על פי שיחות טלפון שנוטרו, שירותי המודיעין של אוקראינה זיהו "ירידה חדה במוראל ובמצב הפסיכולוגי של כוח ואגנר". וגבידולין מסביר: "הארגון הלוקה בחסר של הלחימה וחוסר היכולת של המנהיגות לקבל החלטות ולארגן קרבות מחלחל ומשפיע".

כוחות צבא אוקראינה (צילום: רויטרס)
כוחות צבא אוקראינה מתמודדים בהצלחה מול שכירי החרב של פוטין | צילום: רויטרס

שכיר חרב אחד אמר לגבידולין: "אני לא אהיה שם יותר, הספיק לי. אני לא משתתף בזה יותר". בתיעוד אחר מזירת קרב שהגיע לידי CNN נשמעים שני לוחמים עומדים ליד גופת חברם ומנסים לנחם אחד את השני: "אני מצטער, אחי. בוא נצא מפה – אם הם יירו בנו, נשכב לידו".

באוקראינה מעריכים כי התובנה הזו תגיע בקרוב לשאר לוחמי יחידת העילית: "הם בקרוב יבינו שהכסף לא שווה את זה יותר", טוען התובע האוקראיני. ברוסיה כבר מדברים על כך שהיוקרה נשחקה, מה שמנבא רעות להישגים העתידיים של רוסיה במלחמה – במיוחד לאור העובדה שמאות אלפים כבר נמלטו מהמדינה כדי לא להתגייס.

כוחות צבא אוקראינה (צילום: רויטרס)
שכירי החרב כועסים על התנהלות צמרת הצבא בקרבות מול צבא אוקראינה | צילום: רויטרס

פוטין חתם שלשום על חוק הסיפוח של חרסון, זפוריז'יה, לוגנסק ודונייצק, ארבעת המחוזות האוקראיניים – שטח השווה ל-18% משטחה של אוקראינה ערב הפלישה הרוסית לפני יותר משבעה חודשים. במקביל, מאמצי הגיוס הרוסי נמשכים, ומגויסים רוסים טריים הודיעו שלא ייכנסו לאוקראינה.

כוחות צבא אוקראינה (צילום: AP)
עוד הפסדים לרוסים בשדה הקרב | צילום: AP

לאחר כמה ימים של לחימה אינטנסיבית, צבא אוקראינה הודיע אתמול שהצליח לשחרר מידי הרוסים שטח של כ-400 קמ"ר במחוז חרסון הדרומי. במקביל להתקדמות האוקראינית בחרסון, גם במחוזות לוגנסק ודונייצק באזור דונבאס נמשכת ההתקדמות.