הפילנתרופ הישראלי ליאוניד נבזלין, שוויתר לאחרונה על אזרחותו הרוסית בעקבות הפלישה לאוקראינה, נחשב לאחד ממתנגדיו הבולטים של הנשיא פוטין. בצל המלחמה באירופה והביקורת שבן ה-62 מותח על ההתנהלות של רוסיה, הוא העניק אמש (שישי) ריאיון טלוויזיוני נדיר ל"אולפן שישי" - ובו הוא השמיע ביקורת על פוטין, התייחס למצב, למה שישראל צריכה לעשות - וגם ליחסים של בתו עם ח"כ אדלשטיין.

"אני ויתרתי על האזרחות רק כי אני רואה את עצמי כבר כמעט 20 שנה בתור אזרח ישראלי, וזה מה שאני", הסביר נבזלין. "אני לא יודע איפה המסמכים הרוסיים שלי, מעולם לא חידשתי אותם. אני שכחתי מהם וגם לא הייתי נזכר בהם, לולא מה שקרה. עכשיו אני פשוט מתבייש להיות אזרח רוסיה".

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין (צילום: Mikhail Klimentyev, AP)
נשיא רוסיה ולדימיר פוטין | צילום: Mikhail Klimentyev, AP

"פוטין פרחח בחבורת הגברים הגדולים שהנפת אגרוף אחת הצליחה לו מולם - וכולם התפזרו"

אתה מכיר את פוטין היטב, נפגשת איתו פנים מול פנים. איך עוצרים אותו?

"כמובן, אני ללא ספק מסוגל לתאר לעצמי מי הוא פוטין. על סמך העובדה שחייתי כמעט 44 שנה בברית המועצות, וראיתי מיליוני 'פוטינים' כמוהו. 'פוטינים' מהסוג הזה יש לעצור רק בדרך אחת - בקשיחות. הוא אותו פרחח בחבורת הגברים הגדולים והחזקים שהנפת אגרוף אחת הצליחה לו מולם - וכולם התפזרו".

הפצצה רוסית באוקראינה (צילום: Efrem Lukatsky, AP)
צילום: Efrem Lukatsky, AP

"מה אתם רוצים ממנו? הוא הרי לא יכול לעצור עכשיו. אחרת הם ירביצו לו", הוא הוסיף. "כלומר, הוא צריך להמשיך להניף אגרופים, ובכל פעם הוא צריך להגדיל את הטווח של הנפת האגרוף. והם רצים יותר ויותר רחוק, וגם מפחדים. צריך פעם אחת לא לפחד ולהגיד -'בחור, הפעם אתה הולך לחטוף'".

מה גורם לבן אדם פתאום לצאת למלחמה נגד מדינה שכנה, להפסיד כל כך הרבה כסף וכמובן חיילים?

"ניתוח האישיות שלו נעשה לפני שהוא התחיל לכהן כנשיא. כתבו אותו, יחד איתו, שלושה עיתונאים רוסים נפלאים. הספר הזה הוא עליו. ובאותו ספר הוא מתאר את עצמו וכך נכתב שם: 'אל תדחקו את החולדה לפינה, היא עלולה לזנק ולנשוך'. אתם תשאלו 'איך זה קשור?' מפני שהוא הרגיש כמו חולדה שדוחקים אותה לפינה. ומדוע הוא הרגיש כמו חולדה שנדחקה לפינה? מפני שהוא פסיכופת. הוא זה שדחק את עצמו לפינה".

לדבריו, לפוטין יש רגשי נחיתות בסיסיים באופי שלו. "זהו אדם מאוד מתוסבך, יש הרבה אנשים כאלה", הוא הדגיש. "אני מתנצל ולא רוצה לפגוע באף אחד, אבל אני רואה המון 'נפוליאונים' כאלה בחיים. אם אתה מבין את הכוונה".

"פוטין ללא ספק עשה טעות. הוא יפסיד במלחמה הזו במוקדם או במאוחר"

עד כמה אתה חושב שפוטין עשה טעות? עד כמה פוטין חושב שהוא עשה טעות?

"אני חושב שפוטין ללא ספק עשה טעות. אני חושב שהוא לא פעל על פי תורת המלחמה. אם אינך מכיר את צבא היריב ולא מכיר את הצבא שלך, אתה בכל מקרה תפסיד. הוא יפסיד במלחמה הזו במוקדם או במאוחר. אל תחשבו שפוטין הוא מעין בחור אמיץ, חסר מעצורים, שלא צריך דבר בחיים ומוכן למות למען השגת מטרתו. בטח שלא! הוא רוצה לחיות, ולחיות טוב".

ולדימיר פוטין, נפתלי בנט, וולודימיר זלנסקי (עיבוד: ap)
בנט מתווך יציב? | עיבוד: ap

איש העסקים הישראלי טען כי "פוטין ללא ספק פושע מלחמה, והשיגעון לא יסתיר זאת. שנית, הוא ללא ספק פסיכופת, והוא יצטרך לא רק לחיות עם האבחון הזה אלא גם לשבת על ספסל הנאשמים בבית הדין לפשעי מלחמה. כמו שאתה יודע, פסיכופתים עומדים לדין".

לצד זאת, הוא ציין כי פוטין הוא אדם רגיל למדי ורציונלי. "הוא פשוט לא חכם במיוחד ואין לו חשיבה אסטרטגית. הוא חושב בתבניות פעולה, מעין קווי מתאר קצרי-טווח. הוא נקלע לסיפור ארוך וכעת הוא לא יודע איך להיחלץ ממנו".

"ראש ממשלת ישראל עשוי להיות מתווך יציב למדי"

ראש הממשלה בנט באמת יכול לתווך בין רוסיה לאוקראינה? בין פוטין לזלנסקי?

"אני חושב שהעמדה הייחודית של ישראל עכשיו, כשהיא נמצאת בין רוסיה למערב, באה לידי ביטוי בכך שדווקא ראש ממשלת ישראל עשוי להיות מתווך יציב למדי, בעודו ראש ממשלה של מדינה דמוקרטית. לכן השתתפותו של בנט באותו משא ומתן היא יתרון גדול לישראל, אבל הדבר החשוב ביותר הוא שזה עשוי להיות יתרון גדול מבחינת אוקראינה וגם מבחינת שאר המשתתפים, כי זה יביא לסיום מהיר יותר של המלחמה - לעומת מצב שבו המשא ומתן לא היה מתקיים. כמו כן, לבנט יש צוות טוב שמנהל את המשא ומתן".

האוליגרך הישראלי ליאוניד נבזלין (צילום: ינאי יחיא)
צילום: ינאי יחיא

סגנית שר החוץ האמריקני אמרה ל"אולפן שישי", כי "ודאי לא תרצו להפוך לחוף המבטחים היחיד לכסף מלוכלך שמניע את המלחמות של פוטין". על רקע הדברים האלו, הוא התייחס לכך שהכסף של רומן אברמוביץ' עלול להיות כסף מלוכלכלך. "אם הכסף נתון לסנקציות, אז כן! אם הוא תחת סנקציות, בוודאי! זה אומר שאף אחד לא ינהל איתו עסקים, לא איתו ולא עם כספו. במובן הזה זה כסף מלוכלך. ועל ישראל, במקרה זה, להתייחס לכספו כמו שעושות מדינות המערב".

הבת שלך נשואה לח"כ יולי אדלשטיין שהיה יו"ר הכנסת, יש סיכוי שתהיה מתישהו חמו של ראש הממשלה? זה מה שהוא רוצה להיות לפחות.

"הוא - או אני? לא, אתה שאלת מי רוצה? אני או הוא? אני לא יודע מה הוא רוצה! אני לא הייתי רוצה בזה, אבל זה עניינו".