שר הביטחון בני גנץ שוחח היום (רביעי) עם שר ההגנה האוקראיני אולקסי רזניקוב, ועדכן אותו כי ישראל החליטה לאשר העברת ציוד מגן של קסדות ואפודים לאוקראינה. ההודעה פורסמה לאחר הביקורת שמתחה קייב על ישראל.

בהודעת משרד הביטחון נכתב כי הציוד יועבר לכוחות ההצלה ולארגונים אזרחיים באוקראינה. עוד נמסר כי הציוד נמצא בתהליכי רכש. גנץ ורזניקוב שוחחו על פי ההודעה על "מאמצי העולם ועל מאמציה של ישראל בהובלת ראש הממשלה להביא לסיום המלחמה". גנץ הדגיש בשיחה עם שר ההגנה של אוקראינה "את עמידתה של ישראל לצד אזרחי אוקראינה והצורך להמשיך לסייע למדינה". 

בנאום שנשא נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי לפני חברי הכנסת בחודש שעבר, הוא מתח ביקורת חריפה על ישראל ועל הסיוע שהעבירה לאזרחי מדינתו מתחילת הלחימה. "אנחנו פונים אליכם ומבקשים עזרה או תיווך ללא בחירת צד? אני משאיר לכם את בחירת התשובות לשאלה זו, אך אני רוצה לציין שהאדישות הורגת". הוא הוסיף: "ניתן לתווך בין מדינות – אך לא בין טוב לרע".

"בישראל יודעים היטב שכיפת ברזל, מערכת יירוט הטילים שלכם, היא הטובה ביותר. אתם יודעים לעמוד ולהגן על האינטרסים שלכם – אבל גם לסייע לאוקראינה", הוסיף זלנסקי. "אפשר לשאול שאלות רבות: מדוע אנו לא יכולים לקבל מכם נשק, מדוע ישראל לא הטילה סנקציות רציניות על רוסיה, מדוע לא מפעילים לחץ על העסקים הרוסיים". 

שגריר אוקראינה בישראל עם קסדה (צילום: צילום מסך)
שגריר אוקראינה בישראל עם קסדה. "איך אפשר להרוג עם הדבר הזה?" | צילום: צילום מסך

במסיבת עיתונאים שכינס שגריר אוקראינה בישראל, יבגן קורניצ'וק, הוא ציין כי מדינתו ביקשה מישראל שתשלח לאפודי מגן וקסדות, אולם לא לא נענתה. את אחת מהן הוא הניח על ראשו בזמן שדיבר: "בבקשה תגיד לי איך אתה יכול להרוג עם הדבר הזה. זה פשוט לא אפשרי. אז אני לא יודע ממה האנשים האלה מפחדים, לספק ביטחון אישי לאוקראינים – זה הדבר הפשוט ביותר שהם יכולים לעשות".