היום ה-28 למלחמה באוקראינה: חודש בדיוק מאז שפלשה רוסיה לאוקראינה, וגם היום נמשכים המגעים במשא ומתן להשגת הפסקת אש בין שתי המדינות. בתוך כך, במערב מתגברות ההערכות כי רוסיה עומדת לעשות שימוש בנשק לא-קונבנציונלי במערכה – זאת על רקע הדיווחים הרבים על קושי גדול בהמשך התקדמותם של הרוסים.

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן נחת אמש (רביעי) בבריסל לקראת פגישות על מנהיגי פורום מדינות ה-7G ומנהיגי מדינות האיחוד האירופי. היועץ לביטחון לאומי ג'ייק סליבאן עדכן כי ביידן צפוי לדון עם בעלי בריתו באירופה באפשרות למתקפות סייבר רוסיות ובאפשרות לשימוש בנשק כימי. בתוך כך, שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן הכריז הערב רשמית: "רוסיה ביצעה פשעי מלחמה באוקראינה".

וולודימיר זלנסקי, ולדימיר פוטין (צילום: ap)
חודש לפלישה לאוקראינה: פוטין וזלנסקי | צילום: ap
מלחמת רוסיה-אוקראינה זלנסקי (צילום: AP)
מלחמת רוסיה-אוקראינה זלנסקי | צילום: AP

על רקע החששות הגוברים, צפויים מנהיגי מדינות נאט"ו לאשר העברת ערכות מיוחדות להתמודדות עם מתקפה כימית לצבא אוקראינה. משרד ההגנה האוקראיני עדכן כי הרוסים השמידו את הגשר המוביל לעיר צ'רנייב וניתקו אותה הלכה למעשה. על פי הדיווח, רוסיה עומדת להחריב את העיר ולהפוך אותה ל"מריופול החדשה".

כל העדכונים – דקה אחר דקה

23:30: העיתון וושינגטון פוסט מדווח: על רקע נחיתתו של הנשיא ביידן בבריסל לקראת פסגת מנהיגי נאט"ו מחר - חילוקי דעות מפלגים את הברית בנוגע למדיניות כיצד להמשיך ולנהוג מול הלחימה הרוסית באוקראינה. על פי הדיווח, חלק ממנהיגי נאט"ו מודאגים מהמשך הדהוד המדיניות המערבית בציבור באופן נרחב, כפי שמקדמת בעיקר ארה"ב - וחוששים שהדבר אף עשוי לדרדר את נאט"ו לעימות ישיר מול רוסיה. לטענתם, הדיון המתוקשר הנרחב בנוגע להעברת נשק מערבי לאוקראינה, לרבות הדיון על העברת מטוסי קרב ונשק מתקדם נוסף, עשוי לסכן את ברית נאט"ו ויש לשקול את צמצום הסיקור התקשורתי בעניין.

23:12: בכירים בארה"ב: יותר מ-10% מאוכלוסיית אוקראינה נמלטה מהמדינה מאז תחילת המלחמה.

23:11: בחרקוב נהרסו כמעט אלף בנייני מגורים, כך מעדכן ראש העיר איגור טרחוב. הוא הוסיף כי נהרסו גם 1,143 תשתיות עירוניות. מדובר בעיר השנייה בגודלה באוקראינה אחרי קייב, לפני המלחמה חיו בה 1.4 מיליון בני אדם.

22:45: על רקע ביקור הנשיא ביידן באירופה: מנהיגי מדינות האיחוד האירופי יכפילו את הסיוע לאוקראינה - מחצי מיליארד אירו למיליארד.

22:11: הנשיא ביידן נחת בבריסל שבבלגיה, לקראת פסגות מדינות נאט"ו, מדינות ה-G7 ופורום מנהיגי מדינות האיחוד האירופאי.

21:54: בכיר אוקראיני: 4,554 בני אדם פונו היום מהערים המופגזות דרך המסדרונות ההומניטריים.

21:50: גורמים במשרד ההגנה האמריקני זיהו ביממה האחרונה כי הכוחות הרוסיים מצפון לקייב מתחפרים בעמדות הגנה - ולא מנסים להתקדם לכיוון הבירה. עוד נמסר כי חבילת הסיוע של הנשיא ביידן לאוקראינה בשווי 800 מיליון דולרים, הכוללת טילי נ"מ ומל"טים מתאבדים מתקדמים, תחל להגיע לאוקראינה כבר מחר.

21:17: נשיא צרפת עמנואל מקרון: "אזרחי אירופה יעשו כל דבר כדי לעצור את המלחמה מבלי להיגרר אליה".

 

 

20:48: רגולטור התקשורת ברוסיה הודיע על חסימת שירות "Google News".

20:35: עיתונאית נוספת שנהרגה במלחמה באוקראינה: הכתבת הרוסייה אוקסנה באולינה, שעבדה עבור אתר החדשות "The Insider".

 

 

20:00: רוסיה הודיעה שתגרש כמה דיפלומטים אמריקנים ממוסקווה - בתגובה לגירושם של דיפלומטים רוסים מוושינגטון.

19:50: המזכיר לביטחון לאומי בארה"ב ג'ייק סליבאן על ביקורו של ביידן באירופה: ביידן ידון עם בעלי בריתו על האפשרות למתקפות סייבר ושימוש בנשק כימי מצד רוסיה. בנוסף, יעמוד על הפרק הצורך להתנתק מהתלות האירופאית במוצרי האנרגיה הרוסיים.

19:47: שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן הכריז רשמית: "רוסיה מבצעת פשעי מלחמה באוקראינה".

 

 

19:46: באוקראינה טוענים: צבא רוסיה הפגיז את הגשר המוביל לעיר צ'רנייב, חסם לחלוטין את התנועה ממנה ועומד להחריב אותה כפי שעשה במריופול. בהודעה מטעם משרד ההגנה האוקראיני נכתב: "פוטין מעוניין להחריב את צ'רנייב, עיר עתיקה בת 1,100 שנה - בית ל-300 אלף בני אדם, ולהפוך אותה למריופול החדשה".

18:45: העיתון וול סטריט ג'ורנל מדווח: הסיבה שארה"ב לא הצטרפה לבריטניה והאיחוד האירופי בסנקציות על האוליגרך הרוסי-ישראלי רומן אברמוביץ' - זלנסקי ביקש אישית מביידן שלא לעשות זאת, בשל תקוותו כי אברמוביץ' יסייע בקידום שיחות השלום בין שתי המדינות.

18:44: ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון אמר לזלנסקי שהוא יפעל בפסגת ה-G7 ובפסגת מנהיגי נאט"ו להכביד את הלחץ על משטרו של הנשיא פוטין ויפעל עם בעלי בריתו לחזק את מערך ההגנה של אוקראינה.

 

 

18:39: ראש עיריית קייב הודיע שלפחות אדם נהרג ו-2 נוספים נפצעו בהפצצה רוסית על עיר הבירה.

מלחמת רוסיה אוקראינה: מריופול (צילום: Evgeniy Maloletka, AP)
מלחמת רוסיה אוקראינה: מריופול | צילום: Evgeniy Maloletka, AP
 

18:20: ברית נאט"ו צפויה להחליט מחר כי תעביר לאוקראינה ערכות להתמודדות עם מתקפה כימית.

18:15: בכיר במערב התייחס להתפטרותו של אנטולי צ'ובאייס המקורב לפוטין ואמר שמדובר בצעד "מעודד, אולם זה עדיין מעט בשביל לחתור תחת אגרוף הברזל של הנשיא פוטין". ברשת בלךומברג דווח כי גם נגידת הבנק המרכזי ברוסיה הגישה את התפטרותה עם הפלישה הרוסית לאוקראינה, אך היא נדחתה על ידי פוטין.

17:45: הקרמלין הודיע כי ראש הממשלה בנט ונשיא רוסיה פוטין שוחחו בטלפון פעם נוספת על המצב באוקראינה.

16:47: הנשיא ביידן צייץ לפני המראתו לאירופה: בדרכי ללכד את הקהילה הבין-לאומית בתמיכה באוקראינה והבטחה שפוטין ישלם מחיר כלכלי כבד על בחירתו במלחמה.

 

 

15:59: בצרפת מדווחים על שתי יאכטות נוספות הקשורות לאוליגרכים רוסים שנתפסו על ידי הרשויות.

15:40: מזכ"ל נאט"ו ינס סטולטנברג הזהיר את רוסיה מפני שימוש בנשק כימי או גרעיני: "כל שימוש בנשק כימי ישנה לחלוטין את אופי הסכסוך, זו תהיה הפרה בוטה של החוק הבין-לאומי ויהיו לה השלכות מרחיקות לכת... לא ניתן לנצח במלחמה גרעינית". סטולטנברג גם הבהיר שנאט"ו אינה חלק פעיל בסכסוך ולא תשלח את כוחותיה לאוקראינה, אלא רק תספק לה תמיכה.

ינס סטולטנברג, מזכ"ל נאט"ו (צילום: רויטרס)
מזהיר את רוסיה מפני שימוש בנשק לא קונבנציונלי, מזכ"ל נאט"ו סטולטנברג | צילום: רויטרס

בנוגע לבלארוס טען סטולטנברג שהיא הייתה שותפה לפלישה הרוסית בכך שאפשרה לה לרכז כוחות בשטחה עוד לפני שהחלה המתקפה על אוקראינה. הוא הוסיף כי המדינה אפשרה לרוסיה להשתמש בשדות התעופה שלה לצורך תקיפת ערים ואזרחים אוקראינים.

15:29: סטולטנברג קרא לסין לגנות את רוסיה, הביע את החשש שהיא תספק "תמיכה חומרית" למוסקווה וטען: "סין העניקה לרוסיה תמיכה פוליטית, בין היתר על ידי הפצת שקרים בוטים ומידע מוטעה".

15:28: משרד ההגנה הבריטי קרא ליוטיוב להסיר סרטונים שבהם מוצגת מתיחה טלפונית שנעשתה לשר בן וואלאס, במעורבות של רוסיה לדבריהם: "לא תרצו להיות צינור לתעמולה רוסית".

15:24: מזכ"ל נאט"ו ינס סטולטנברג אמר שמנהיגי מדינות הברית צפויים לאשר מחר הצבת כוחות נוספים בבולגריה, בהונגריה, ברומניה ובסלובקיה: "המשבר באוקראינה הראה שעל נאט"ו לרענן את יכולת ההרתעה וההגנה שלה לטווח ארוך יותר".

15:07: מספר הפליטים מאוקראינה עלה ל-3.6 מיליון בני אדם, כך לפי האו"ם.

תושבים מפנים הריסות של ההרס בקייב במהלך המלחמה (צילום: רויטרס)
תושבים אוקראינים מפנים הריסות בקייב | צילום: רויטרס

14:56: ביידן השיב לשאלות כתבים בהמראתו לכינוס נאט"ו: חושב שהאפשרות שרוסיה תשתמש בנשק כימי נגד אוקראינה היא "איום ממשי".

14:53: בלארוס הורתה לכמה דיפלומטים אוקראינים לעזוב את המדינה וסגרה את הקונסוליה האוקראינית בעיר ברסט, כך לפי דיווח בסוכנות הידיעות המקומית בלטה.

14:45: שרת החוץ הגרמנית אנאלנה בארבוק אמרה שאספקה נוספת של טילי סטרלה עושה דרכה לאוקראינה.

14:20: דיווח ברויטרס: איש העסקים הרוסי אנטולי צ'ובייס שהיה הנציג של פוטין לקשר עם ארגונים בין-לאומיים עזב את תפקידו ואת המדינה ללא כוונה לחזור. כשעה וחצי לאחר הפרסום אישרו בקרמלין שצ'ובייס התפטר מרצונו.

13:20: יועץ לנשיא אוקראינה זלנסקי אמר שהוא מצפה שהשלב הפעיל של הפלישה הרוסית יסתיים עד סוף אפריל, לאחר שההתקדמות הרוסית כבר נעצרה לדבריו באזורים רבים. עוד טען היועץ שרוסיה איבדה 40% מכוחות התקיפה שלה ושהסיכוי למתקפה גרעינית ירד. בסוכנות הידיעות רויטרס ציינו שאין להם אפשרות לאמת את ההצהרות.

אדם בקייב בזמן הפלישה הרוסית (צילום: רויטרס)
קייב היום | צילום: רויטרס

13:10: ראש ממשלת יפן פומיו קישידה אמר שהוא מתכנן להציג דרכים נוספות לסייע לאוקראינה ולהגביר את הסנקציות של טוקיו נגד רוסיה בפגישת ה-G7 בבריסל.

12:38: סוכנות הידיעות רויטרס תסיר את סוכנות הידיעות טאסס ממקורותיה ולא תפרסם עוד דיווחים שלה. טאאס היא סוכנות הידיעות המרכזית של ממשלת רוסיה, והיא בשליטתה הישירה.

12:25: לאחר שפולין קראה בשבוע שעבר לשלוח את כוחות נאט"ו לאוקראינה, בקרמלין מזהירים: "לכל חיכוך בין הצבא הרוסי לכוחות נאט"ו עלולות להיות השלכות חמורות". דובר הקרמלין הסביר כי הרעיון של פולין היה פזיז ומסוכן ביותר: "לכל עימות בין חיילינו לכוחות נאט"ו עלולות להיות השלכות שיהיה קשה לתקנן".

12:20: ברוסיה טוענים שערכו עד כה שתי עסקות חילופי שבויים עם אוקראינה.

12:13: בשיחות ישירות שקיים מול הנשיא פוטין, הזהיר קנצלר גרמניה שולץ את רוסיה שמא תשתמש בנשק ביולוגי או כימי בלחימה באוקראינה.

הפצצה רוסית באוקראינה (צילום: AP Photo/Rodrigo Abd)
הפצצה רוסית באוקראינה | צילום: AP Photo/Rodrigo Abd

11:47: נשיא אוקראינה זלנסקי צפוי לפנות מחר בנאום מצולם לפרלמנט השוודי.

10:06: דוח של משרד ההגנה הבריטי קובע: "רוסיה ככל הנראה מתארגנת מחדש לפני חידוש פעולותיה ההתקפיות בקנה מידה גדול". שדה הקרב ברחבי צפון אוקראינה נותר סטטי ברובו; הכוחות הרוסיים כנראה מתארגנים לחידוש פעולות התקפיות.  

על פי הדוח, כוחות רוסיים מנסים לכתר את הכוחות האוקראינים במזרח המדינה. הם מתקדמים מכיוון חרקוב בצפון ומכיוון מריופול בדרום. צבא רוסיה עדיין מנסה לעקוף את ניקולאייב, תוך חיפוש נתיב מערבה לכיוון אודסה.

כלי שיט רוסיים בדרך לאודסה
חופי אודסה ערוכים לפלישה אמפיבית

09:56: משרד ההגנה של רוסיה: "פגענו במחסן נשק שהכיל טילים מדויקים". המתקפה נעשתה מהים, מחוץ לעיר האוקראינית רובנו. שר ההגנה הרוסי הוסיף כי הכוחות הרוסיים פגעו במערכות לשיגור טילים בליסטיים קצרי טווח OTR-21 טוצ'קה באזור תעשייתי בצפון בפרברי קייב. 

09:50: נשיא רוסיה לשעבר, דמיטרי מדבדב, שנחשב לאחד מבעלי בריתו הקרובים של פוטין: "ארה"ב שואפת לפלג, להשפיל ולהרוס את רוסיה. לא נאפשר לזה לקרות". 

09:29: שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב צפוי להיפגש מחר עם ראש ארגון הצלב האדום במוסקווה.

שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב (צילום: ap)
שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב | צילום: ap

09:25: סגנו של ראש ממשלת אוקראינה אמר כי הוסכם על פתיחת תשעה מסדרונות הומניטריים.

09:11: צילומי הלוויין מוכיחים: צבא רוסיה ממשיך להעמיק את הפריסה בבלארוס. 

09:07 – על פי בכירים במשרד ההגנה של ארה"ב, רוסיה ספגה אבדות כבדות בחיילים ובנשק מאז פלישתה לאוקראינה. משרד ההגנה תיאר בעיות מורל בקרב הצבא הרוסי לצד שיבושים בהוראות הפיקוד והשליטה, הסתמכות על מתגייסים והתקדמות איטית של הכוחות. גורם בפנטגון ציין כי הכוחות הרוסיים עדיין נמצאים במרחק של כ-30 קילומטרים ממזרח לקייב, כמו לפני שבוע: "הרוסים לא ציפו לרמת ההתנגדות הזו".

08:51: צבא אוקראינה טוען כי רוסיה מגייסת חיילים לשעבר, במיוחד "אלה שכבר יש להם ניסיון קרבי", אחרי שספגה אבדות כבדות בשדה הקרב. 

משוריין פרו-רוסי מתקדם באוקראינה (צילום: רויטרס)
משוריין פרו-רוסי מתקדם באוקראינה | צילום: רויטרס

07:56: הפנטגון גינה את סירובו של דובר הקרמלין דמיטרי פסקוב לשלול שימוש בנשק גרעיני במהלך הסכסוך באוקראינה אם רוסיה תעמוד בפני "איום קיומי". 

07:48: פולין הציעה לגורמים רשמיים בארה"ב להוציא את רוסיה מה-G20. על פי סוכנות רויטרס, ארה"ב אכן שוקלת בחיוב לעשות זאת. מדובר בפורום הכלכלות הגדולות בעולם, ובו המדינות מתאמות את עמדותיהן בנושאים המשפיעים על הכלכלה העולמית, בין השאר שינויי אקלים ופיתוח.   

הנשיא ביידן: רוסיה תפלוש לאוקראינה בתוך ימים (צילום: רויטרס)
נשיא ארה"ב ג'ו ביידן במסיבת עיתונאים | צילום: רויטרס

07:34: בעיר צ'רניגוב שבצפון אוקראינה אין חשמל, המים לא זורמים, אין גז ולא ניתן להתחמם, וכן התשתיות כולן נהרסו, כך על פי ראש העיר ולדיסלב אטרושנקו. הוא הוסיף כי המוסדות הרפואיים נמצאים בשליטת הכוחות הרוסים. היום צפויות להיערך בעיר לוויות של כ-40 בני אדם שנהרגו בהתקפות הרוסית. 

04:50: אורסולה פון דר ליין, נשיאת הנציבות האירופית: "ההשלכות של התוקפנות של פוטין כלפי אוקראינה משתרעות הרבה מעבר לאירופה".

03:46: דיווח בארה"ב: הנשיא ביידן מתכנן להטיל סנקציות על מאות מחברי הבית התחתון של הפרלמנט ברוסיה – הדומה.

_OBJ

00:58: שר החוץ של ארה"ב, אנתוני בלינקן: "צבא רוסיה הורג אוקראינים בכל יום – חיילים, אזרחים וילדים. אנשים חוששים לבלות את הלילה בבית בגלל פגיעות טילים והפצצות". בפנייה לעוקביו ברשתות, פרסם בלינקן סרטון וטען כי ניתן לעזור באמצעות "שיתוף האמת על המלחמה של פוטין".

22.3.2022

23:45: זלנסקי: "100 אלף בני אדם חיים במריופול בתנאים בלתי אנושיים: ללא מזון, מים או תרופות. אומנם שיחות המשא ומתן עם רוסיה קשות, אך אנו מתקדמים צעד אחר צעד".

22:04: דוברו של הנשיא פוטין סירב לשלול שימוש בנשק גרעיני אם רוסיה תעמוד בפני "איום קיומי".

21:32: משרד החוץ האמריקני גינה בחריפות את מה שהוא הגדיר כ"משפט מדומה" שנערך נגד האופוזיציונר הרוסי אלכסיי נבלני, שהיום נגזרו עליו תשע שנות מאסר נוספות בגין "הונאה וביזיון בית המשפט".

שני בירנבוים השתתפה בהכנת הידיעה.