העיתון "וושינגטון פוסט" חשף היום (חמישי) מסמכים שמתארים את התקדמותה של רוסיה בדרך לייצור המוני של מל"טים תוקפים שמבוססים על כלי הטיס ה"מתאבדים" שקיבלה מאיראן. מהמסמכים עולה כי מוסקבה עובדת על גרסה משלה למל"ט "שאהד-136" למרות הסנקציות שמקשות על ייבוא של רכיבים ממדינות אחרות. מהמסמכים עולה כי משלחת רוסית סיירה באיראן בזמן תקיפת המתקן הצבאי באיספהאן שיוחסה למוסד הישראלי, וכי חבריה נדרשו להסתגר במלון מחשש לתקיפה נוספת.

ה"וושינגטון פוסט" השיג את המסמכים ממקור שלדבריו היה מעורב בעבודות במפעל שהוקם במחוז טטרסטן, אך מתנגד לפלישה הרוסית לאוקראינה. במסמכים מתואר מפעל מל"טים שהוקם בחשאי ברוסיה, שם מתקיימות העבודות לייצור כלי טיס "מתאבדים" מסביב לשעון.

לפי ה"וושינגטון פוסט", ב-29 בינואר, בזמן שאחת הקבוצות ביקרה בטהראן, תקף המוסד הישראלי מפעל נשק באיספהאן. בדיווח נכתב כי אחרי התקיפה במפעל באיספהאן, המנהלים והמהנדסים הרוסים נדרשו להישאר במלון שבו לנו ולא לעזוב אותו, מכיוון שגורמים רשמיים איראנים חששו שישראל תתקוף גם מפעלים שבהם הקבוצה אמורה לסייר. גם גורמי מודיעין אמריקנים טענו שישראל היא זו שאחראית לתקיפה.

''ניסו לתקוף משגרים עם כלי הטיס'' (צילום: FADEL SENNA/ATTA KENARE/AFP/GettyImages)
מל"טים תוקפים מתוצרת איראן | צילום: FADEL SENNA/ATTA KENARE/AFP/GettyImages

פוטין עם ח'אמנאי וראיסי: חשש מהתחזקות הברית
פוטין עם ח'אמנאי וראיסי

איראן הודתה בשליחת מל'טים לרוסיה, אך טענה בעבר שהם נשלחו לפני הפלישה לאוקראינה. רוסיה הכחישה בעבר שכוחותיה משתמשים במל"טים "מתאבדים" איראניים באוקראינה, אם כי הנשיא ולדימיר פוטין קרא להגביר את ייצור המל"טים המקומי. באפריל הוא אמר שתעשיית המל"טים של רוסיה עשויה להיות שווה בקרוב יותר מ-20 מיליארד דולר. גורמים רשמיים ברוסיה טרם הגיבו על הדיווח ב"וושינגטון פוסט".

מוקדם יותר הקיץ הבית הלבן אמר כי נראה שרוסיה מעמיקה את שיתוף הפעולה שלה עם איראן וכבר קיבלה מאות מל"טים מטהראן, מה שלטענת ארה"ב עומד בניגוד לתנאי הסכם הגרעין בין איראן למעצמות. בחודש יוני הודיע הבית הלבן שאיראן מייצרת את הכטב"מים, ולאחר מכן מעבירה אותם לרוסיה דרך הים הכספי. לפי האמריקנים, מאז אוגוסט אשתקד קיבלו הרוסים כמה מאות מל"טים מטהראן.

רחפן, איראן, נשק, שרידים, תקיפה
שרידי הרחפן שתקף באיראן

השבוע דיווח ה"פייננשל טיימס" כי וושינגטון לוחצת על איראן להפסיק את מכירת המל"טים למוסקבה. הדוח של ה"וושינגטון פוסט", לעומת זאת, מדגיש את המאמצים של רוסיה להקים מפעל משלה לייצור מל"טים "מתאבדים" באזור טטרסטן, 800 ק"מ ממזרח למוסקבה. הרוסים שואפים לייצר במפעל 6,000 מל"טים עד קיץ 2025. המסמכים, שנבדקו על ידי חוקרים במכון למדע ולביטחון בינלאומי (ISIS) בוושינגטון, הראו כי המפעל נמצא בשלב זה בפיגור של חודש מהלו"ז המתוכנן.

מהמסמכים עולה כי כמה מעובדי המפעל בטטרסטן נסעו למפעלים לייצור מל"טים באיראן כדי לצבור מומחיות בנושא. המשלחות כללו מנהלי פרויקטים ומהנדסים, יחד עם סטודנטים ועובדי כפיים.

הנזק לגג המבנה שהותקף באיספהאן
הנזק לגג המבנה שהותקף באיספהאן

לפי ה"וושינגטון פוסט", ב-29 בינואר, בזמן שאחת הקבוצות ביקרה בטהראן, תקף המוסד הישראלי מפעל נשק באיספהאן. בדיווח נכתב כי אחרי התקיפה במפעל באיספהאן, המנהלים והמהנדסים הרוסים נדרשו להישאר במלון שבו לנו ולא לעזוב אותו, מכיוון שגורמים רשמיים איראנים חששו שישראל תתקוף גם מפעלים שבהם הקבוצה אמורה לסייר. גם גורמי מודיעין אמריקנים טענו שישראל היא זו שאחראית לתקיפה.

המסמכים המסווגים מעידים כי למרות מספר עיכובים בנושא, רוסיה הצליחה להתקדם משמעותית במטרתה לייצר גרסה מקומית של "שאהד-136" האיראני, מל"ט תקיפה המסוגל לנוע בטווח של מעל ל-1,000 מיילים.