ביקור בין-לאומי תחת אש: ראש הסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית רפאל גרוסי יגיע היום (רביעי) לביקור בתחנת הכוח הגרעינית בזפרוז'יה. ביקורו של גרוסי מגיע על רקע קרבות בלתי פוסקים בקרבת תחנת הכוח, כאשר הרוסים והאוקראינים מחליפים ביניהם האשמות בנוגע לאחריות על ההפגזות.

הביקור של גרוסי בזפרוז'יה מתרחש אחרי שאמש הוא נפגש עם נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי בקייב. זלנסקי התייחס בפגישה לדרישה של אוקראינה והמערב לפרז מיידית את תחנת הכוח הגרעינית בזפרוז'יה. לדבריו, "הדרישות של סבא"א והאו"ם הן חשובות, והן נתמכות בידי מנהיגי אירופה והעולם".

נשיא אוקראינה זלנסקי עם יו"ר סבא"א גרוסי (צילום: רויטרס)
נשיא אוקראינה זלנסקי עם יו"ר סבא"א גרוסי | צילום: רויטרס

כמו כן, זלנסקי קרא ליצור אזור מפורז בתחנת הכוח הגרעינית וסביבה, והוסיף כי "רק כך נוכל להבטיח שאין סיכון שנוגע לאנרגיה אטומית". מעבר לכך, בנאומו הלילה הוא אמר כי הוא מקווה "שתחנת הכוח הגרעינית תשוב במהרה לשליטה אוקראינית".

כבר לפנות בוקר דווח בסוכנות הידיעות רויטרס כי שיירת המכוניות של סבא"א יצאה מקייב לכיוון דרום-מזרח אוקראינה. גרוסי יגיע לתחנת הכוח הגרעינית יחד עם צוות פקחים של סבא"א, ולפי הדיווח ברשת CNN - הם אף יחלקו כדורי יוד לתושבים המקומיים מחשש לתאונה גרעינית אפשרית. עוד נמסר מהסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית כי אנשיה יעריכו את מצב תחנת הכוח וכן את התנאים שבהם עובדים בה הצוותים.

אש בתחנת הכוח הגרעינית בזפרוז'יה
תחנת הכוח נמצאת תחת שליטה רוסית חודשים רבים, אש בתחנה הגרעינית בזפוריז'יה

בקייב ובמוסקווה מברכים על הביקור של גרוסי, אך הקרבות במקום נמשכים כל העת. ראש עיריית אנרגודר, העיירה שסמוכה לתחנת הכוח הגרעינית, אומר כי "התושבים בפאניקה, חיילים רוסים לא נותנים להם להתפנות". הוא הוסיף כי ההפגזות על העיר לא נפסקות, ביום ובלילה, והן מכוונות לתשתיות ולאזורי מגורים. בתחילת השבוע הרוסים דיווחו שגג בניין שבו מאוחסן דלק גרעיני נפגע בהפגזה - ולדבריהם, האוקראינים אחראים לתקיפה. במקביל, במשרד ההגנה הרוסי מדגישים כי רמות הקרינה בזפוריז'יה נותרו תקינות.

בדיקת סבא"א תימשך יום עד יומיים, ו-8-6 מומחי גרעין צפויים להישאר במפעל לאחר הביקור - כך לפי גורמים רוסיים בעיירה אנרגודר.

תחנת הכוח הגרעינית נמצאת תחת שליטה רוסית כבר חודשים רבים. במהלך הימים האחרונים היא נותקה מחשמל בשל ההפגזות על זפרוז'יה, שעלולות לסכן את פעילותה התקינה. עם זאת, הוחלט לחבר את התחנה בחזרה לזרם החשמל בתחילת השבוע. מדובר בתחנת הכוח הגרעינית הגדולה ביותר באוקראינה ובאירופה כולה.