היום השישי ללחימה באוקראינה: במוקד הקרבות ביממה האחרונה - הפגזות כבדות על חרקוב והגברת הלחץ על קייב. בכיר אוקראיני הודיע כי נכשל ניסיון התנקשות בנשיא זלנסקי בידי חוליה צ'צ'נית. בנוסף, המצור על הערים הגדולות התהדק, ומעוצמת ההפגזות הגוברת, נדמה שרוסיה מתחילה לאבד את הסבלנות שלה. 

המלחמה באירופה: מגדל הטלוויזיה בקייב הותקף, נזק נגרם לבית קברות יהודי בבאבי יאר 

גורמי מודיעין אמריקניים התריעו אמש (שלישי) ממצבו הנפשי של הנשיא פוטין. לדבריהם, הוא מאוד מתוסכל, ונוטה להתפרצויות זעם - והוא מתבודד. לא ברור אם הוא מקבל את מלוא המידע. החשש הוא שבתסכולו של פוטין, הוא יורה על מהלך של הרס כפי שראינו שהרוסים יודעים לעשות בסוריה ובצ'צ'ניה.

אמש החברה אפל עצרה את המכירות ברוסיה והגבילה את שירותי התשלום שלה במדינה, גוגל חסמה את העיתונות הממשלתית הרוסית משירות החדשות שלה ומחנות האפליקציות. במקביל, בניסיון למנוע הברחת הון של אזרחים: פוטין חתם על צו האוסר הוצאת יותר מעשרת אלפים אלף דולר במזומן מרוסיה. עוד לפני כן הודיע בכיר אוקראיני: "סיכלנו ניסיון התנקשות בנשיא זלנסקי על ידי חוליה צ'צ'נית".

לפנות בוקר הנשיא ביידן צפוי לנאום בקונגרס, שם הוא צפוי להעביר מסר מרכזי, שלפיו כל בעלות בריתה של ארה"ב מאוחדות בתגובתן לפלישה הרוסית לאוקראינה. הבית הלבן נערך להעביר את הנאום במסך מפוצל - כחלק מאפשרות שקייב תותקף במהלך הנאום. במקביל, דווח כי ארה"ב העבירה לזלנסקי טלפון לווייני מאובטח כדי לדבר איתו במקום המסתור.

ההרס מהמלחמה באוקראינה (צילום: Anadolu Agency, GETTYIMAGES)
ההרס מהמלחמה באוקראינה | צילום: Anadolu Agency, GETTYIMAGES

היום צפויות להתחדש השיחות בין רוסיה לאוקראינה - ובמקביל צפויה העצרת הכללית של האו"ם לגנות את ההתקפה של רוסיה על אוקראינה.   

ההפגזות סביב הבירה נמשכות - וזרם הפליטים גובר

בשעות אחר הצוהריים אתמול, הזהירו הרוסים את תושבי קייב על כוונתם לתקוף מטרות אסטרטגיות בבירה. אזרחים שמתגוררים סמוך למתקני שירותי הביטחון נקראו לעזוב - ואזור מגדל הטלוויזיה בקייב הופצץ, סמוך לאתר הזיכרון החדש לקורבנות הטבח בבאבי יאר. בינתיים, רכבי שיגור של רקטות גראד עושים את דרכם לקייב מתוך מטרה ככל הנראה לבצע בליץ של ירי לעבר העיר.

 

בפוסט רשמי של משרד ההגנה האוקראיני צירפו צילום של ההפגזה הרוסית על מגדל הטלוויזיה לצד הכיתוב: "לכו ת**ו, זו*ת". 

שלשום המשיכו ההפגזות סביב הבירה: דווח על מבנה בית חולים ליולדות שנפגע, אחרי שפונה. ההפגזות על חרקוב נמשכו גם אתמול: על פי חלק מהטענות ההפצצות התרחשו גם בתחמושת אסורה - מפצצות מיצרר ועד פצצות דלק אוויר המכונות פצצות ואקום. בית העירייה של חרקוב שנפגע הפך לסמל המתקפה הזו. 

מספר האזרחים ההרוגים הרשמי שפרסם אתמול האו"ם הוא 536 מאז תחילת הקרבות. הנשיא זלנסקי שזכה לתשואות בפרלמנט האירופי, בנאום זום, טען ש-16 ילדים אוקראינים נהרגו - ביממה האחרונה לבדה. האוקראינים טוענים שגם בצד השני, 5,700 חיילים רוסים נהרגו עד כה.בדרום נראה שהרוסים מצליחים להשתלט על שטחים נרחבים נוספים באזור מריופול במזרח ובאזור חרסון מערבה משם. שם נראה שההתנגדות פחותה והניתוק של אוקראינה מהים הולך וקרב. 

במקביל, זרם הפליטים לא פוסק. בעולם מתמקדים במאות אלפי הפליטים שנעים מערבה - רובם לפולין -
משום שבשאר המעברים קיימים קשיים ביורוקרטיים. אך חשוב לציין, כי קיים תיעוד של מעבר של כ-200 אלף פליטים גם מזרחה לתוך רוסיה - מה שמשמש את מוסקבה לתעמולה.

מן הצד הנגדי, נצפה הצבא הרוסי נע בימים האחרונים מצפון מערב לעבר הבירה. לפי חלק מהדיווחים, ישנם עשרות קילומטרים של נגמ"שים וטנקים המאגפים מכיוון מערב דרך אזור ז'יטומיר. 

הדיווחים - מול המציאות 

לא רק ערפל הקרב, אלא גם ריבוי ידיעות פייק-ניוז יוצאות משני הצדדים. תיעודים של חברות לווין, CH ישראלית ואמריקנית יסייעו להבין מה באמת מתחולל בשטח - והיכן נמצאים הרוסים.

בכפר איבנקוב, 80 ק"מ מצפון לקייב: נתפסה בעדשת הלווין שיירה שאורכה כ-60 ק"מ. טנקים, משאיות ונגמ"שים. השיירה הזו נעה מאוד לאט וביומיים התקדמה פחות מ-5 ק"מ. זאת בעקבות בעיות לוגיסטיות כמו מחסור בדלק - וייתכן גם שנתקלה במארבים של חוליות נ"ט אוקראיניות.

צילום לוויין של שדה התעופה סמוך לעיר קייב (צילום: ImageSat International (ISI))
צילום לוויין של שדה התעופה Hostomel הסמוך לעיר קייב | צילום: ImageSat International (ISI)
שיירת רכבים רוסים בדרכם לקייב (צילום: רויטרס)
שיירת רכבים רוסים בדרכם לקייב | צילום: רויטרס

שיירה נוספת נצפתה עשרות ק"מ ממזרח לשדה התעופה הוסטומל צפונית לקייב. היעד הסופי כך נראה הוא כיתור בכוחות גדולים מאוד של קייב. ובבירה עצמה, ניתוח תמונות הלוויין מוכיח שאין טנקים ונגמ"שים רוסים ברחבי העיר - וכל הידיעות על כך היו מוקדמות.

בניגוד לדיווחים של הרוסים, בצילום מהאוויר ניתן לראות שהם לא כבשו את שדה התעופה הוסטומל, שנמצא 30 ק"מ מצפון לקייב. כוחות עילית של הצבא הרוסי נחתו שם, אך הונסו בידי הצבא האוקראיני. בשדה התעופה הבינ"ל של קייב, המסלולים שלמים. הרוסים לא הפציצו אותם כי תכננו להנחית שם כוחות קומנדו, במקביל פיזרו האוקראינים אטובוסים ומשאיות לרוחב המסלולים כדי למנוע את נחיתת מטוסי התובלה הרוסיים.

ככל שתעמיק ותחמיר הלחימה יקשה עלינו להבין מה באמת קורה בשטח, זו אחת הדרכים היחידות לעקוף את מסך הערפל שמפזרות עכשיו רוסיה ואוקראינה.