תיעודים מהעיר בוצ'ה של גופות אזרחים שמוטלות ברחוב ובקברי אחים לא מפסיקים להגיע מאוקראינה, אך במוסקבה מכחישים כל מעורבות בהרג. בקרמלין טוענים שכוחותיהם עזבו הרבה לפני פרסום התמונות, ואומרים שכל התיעודים מהעיירה מבוימים והוזמנו על ידי המערב כדי להשחיר את רוסיה. גם גולשים פרו רוסים ברשתות החברתיות מפיצים סרטונים ש"מוכיחים" שהטענות שמגיעות מהעיר האוקראינית אינן נכונות.

שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב הכחיש היום בעצמו את הטענות לטבח בבוצ'ה. בדיווח של סוכנות הידיעות הממלכתית הרוסית טאסס דווח כי לברוב שוחח היום עם סגן מזכ"ל האו"ם על "הספקולציות מבוצ'ה", וכינה אותן "מתקפה מזויפת". לברוב הוסיף כי מדובר בקטעים מבוימים שהמערב ואוקראינה הפיצו ברשתות החברתיות.

גם דובר הקרמלין דמיטרי פסקוב יצא בהצהרה כי רוסיה דוחה את ההאשמות שמגיעות ממערב, והוסיף כי התיעודים מבוצ'ה מזויפים: "ממה שראינו, אי אפשר לסמוך על הסרטונים - מומחים של משרד ההגנה הרוסי זיהו בסרטונים סימנים לזיופים. מבחינה עובדתית, גם לוח השנה מעיד על כך שרצף האירועים שהאוקראינים מתארים הוא לא מהימן". פסקוב סירב להתייחס לשאלה אם הסוגייה תשפיע על שיחות השלום בין מוסקבה לקייב, שאמורות להתחדש היום.

גופות אזרחים רבות ברחובות בוצ'ה (צילום: חדשות)
גופות אזרחים רבות ברחובות בוצ'ה | צילום: חדשות

וברשת ישנם גם סרטונים רוסים שמסבירים כיצד זויפו הסרטונים: באחד המקרים למשל, נטען כי אחד הקורבנות האוקראינים מזיז את ידו, על אף שאינו בין החיים. עם זאת, סרטון אחר טוען כי העדשה מלוכלכת, והצילום גורם לאשליה אופטית. הרוסים מפנים גם אצבע מאשימה לסרטון אחר, שבו נתפסת המראה האחורית של הרכב שבו נוסעים הצלמים. לפי הרוסים, המראה האחורית חושפת שהאדם "קם לתחייה" אחרי שהמצלמה סיימה לצלם אותו, אך גם כאן אומרים האוקראינים כי מדובר במראה קמורה שעלולה ליצור רושם מוטעה.

סרטון שפרסמה המשטרה האוקראינית, והרוסים טוענים כי מדובר בתיעוד מזויף:

במקביל, משרד ההגנה האוקראיני פרסם את פרטי החיילים והקצינים הרוסיים שהוצבו בכיבוש בבוצ'ה ובאירפין במהלך החודש של המלחמה. זאת, במטרה להגביר את הלחץ על רוסיה - ולהראות שמאחורי הזוועות עומדים לכאורה פנים ושמות. הרשימה שפרסם משרד ההגנה האוקראיני:

אחת הטענות המרכזיות של הרוסים נוגעת לציר הזמן שבו התרחשו האירועים: לדבריהם, צבא רוסיה החל לסגת מבוצ'ה כבר ב-30 במרץ, יום אחרי סבב השיחות בין רוסיה לאוקראינה שהתרחש באיסטנבול. בהודעה שיצאה ממשרד ההגנה הרוסי נכתב: "ב-31 במרץ, ראש עיריית בוצ'ה פרסם סרטון שבו אישר כי אין יותר חיילים רוסים בעיר, ולא הזכיר אף תושב מקומי שנורה ברחוב". לדבריהם, "זה לא מפתיע ש-'הראיות לפשעים' בבוצ'ה הופיעו רק כשקצינים של הצבא האוקראיני ונציגים מהטלוויזיה האוקראינית הגיעו לעיר".

העיירה בוצ'ה, אחרי ששוחררה מהכיבוש הרוסי (צילום: רויטרס)
העיירה בוצ'ה, אחרי ששוחררה מהכיבוש הרוסי | צילום: רויטרס

ב-BBC בדקו את הטענות הללו וחזרו עם מסקנות מחשידות. למשל נכתב שם כי ראש העיר פרסם את הסרטון רק בשעות הערב של 1 באפריל, וכי מוקדם יותר באותו היום, ערוץ הטלוויזיה הצבאי ברוסיה "זבזדה" ציטט את אחד המפקדים הרוסים בשטח שדיווח על פעילות של הצבא הרוסי בבוצ'ה.

ראש עיריית בוצ'ה מכריז כי אין יותר רוסים בעירו ב-1 באפריל:

עוד טוענים ברוסיה כי התמונות המזוויעות מבוצ'ה "הוזמנו" על ידי ארצות הברית כחלק ממזימה עולמית. "מי הם אדוני הפרובוקציה? כמובן ארה"ב ונאט"ו", אמרה דוברת משרד החוץ הרוסי, מריה זכרובה. "העובדה שהתגובות המזדעזעות מהמערב יצאו בדקות הראשונות, מיד אחרי פרסום התמונות, לא משאירה ספק מי 'הזמין' את הסיפור הזה כדי להשחיר את המוניטין של רוסיה".

בעולם כבר קוראים לחקור את העניין לעומק. מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש כבר קרא להקים ועדת חקירה, ולצידו גם שר החוץ של האיחוד האירופי ג'וזף בורל, נשיא צרפת עמנואל מקרון וראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון.

מנגד, ברוסיה החליטו על פתיחת חקירה נגדית, של מה שהם מכנים "פרובוקציה" אוקראינית. אלכסנדר בסטריקין, שיעמוד בראש ועדת החקירה הרוסית, פותח בחקירה בחשד שאוקראינה הפיצה "מידע כוזב בכוונה" על פעילות הכוחות הרוסים בבוצ'ה.

נשיא אוקראינה וולודומיר זלנסקי (צילום: Laurent Van der Stockt for Le Monde/Getty Images)
"ממשיכים במאמצים הצבאיים והדיפלומטיים". זלנסקי | צילום: Laurent Van der Stockt for Le Monde/Getty Images

בינתיים, נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי ביקר בבוצ'ה. על פי המהדורה הרוסית של ה-BBC, הנשיא האוקראיני בחן את הדרכים ואת הציוד ההרוס, וכן שוחח עם תושבים מקומיים. הוא הצהיר כי רוסיה ביצעה פשעי מלחמה ורצח עם באוקראינה. בתשובה לשאלה של כתב ה-BBC לגבי המשא ומתן, זלנסקי ענה כי אוקראינה חייבת להגיע לשלום: "אנחנו באירופה של המאה ה-21, וממשיכים במאמצים הדיפלומטיים והצבאיים שלנו".

זלנסקי בביקור בוצ'ה:

שר הבריאות ניצן הורוביץ ביקר בבית החולים "כוכב מאיר" שהקימה ישראל במערב אוקראינה, ונפגש עם בין השאר עם מקבילו האוקראיני ויו"ר ועדת הבריאות בפרלמנט המקומי. "הביקור שלי כאן מסמל גם את ההתייצבות של ישראל, והסולידריות שלנו עם אוקראינה, אל מול פלישה רוסית אכזרית, אל מול מעשי הטבח ופשעי המלחמה שמתגלים בימים אלו ברחבי המדינה", אמר הורוביץ. "ישראל עומדת לצד העם האוקראיני, ואנחנו נמשיך להושיט עזרה כחלק מהחובה המוסרית שלנו, וכחלק מהיותנו חלק ממשפחת העמים הדמוקרטיים".

שר הבריאות ניצן הורוביץ מבקר בבית חולים שדה באוקרא (צילום: שרון יניב)
שר הבריאות ניצן הורוביץ מבקר בבית חולים שדה באוקראינה | צילום: שרון יניב

השר הורוביץ הוסיף: "אני כאן לחזק את המשלחת שלנו, שעושה עבודת קודש בהצלת חיי אדם וסיוע לפליטי המלחמה. כבר יותר מ-2,000 אנשים נשים וילדים טופלו בבית החולים שדה שלנו כאן. ישראל היא המדינה היחידה שהקימה מתקן כזה בתוך שטח אוקראינה. אלו פניה של מערכת הבריאות הישראלית".