משרד ההגנה הבריטי טען היום (שישי) בתדרוך היומי כי הרוסים מאטים את הלחימה, והוסיף כי הסיבה לכך היא לא האטה מכוונת כי שרוסיה טוענת, אלא קשיים מול ההתנגדות האוקראינית. במקביל, לפי דיווחים מאוקראינה, הצבא האוקראיני השמיד באמצעות טילים בסיס המשמש את כוחות הצבא הרוסי במחוז לוגנסק.

המודיעין הבריטי התייחס להודעה משלשום של שר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו שאמר כי חלה "האטה מכוונת של המלחמה כדי לצמצם פגיעה באזרחים". לפי המודיעין הבריטי, מדובר בהטעיה מכוונת: הרוסים מאטים את הלחימה בגלל כישלון להתקדם ולעמוד ביעדים ובגלל פגיעה קשה בכוחם.

תקיפה צבאית רוסית בצ'פלין (צילום: רויטרס)
הנזק בעיר צ'אפלין אחרי ההפצצה הרוסית | צילום: רויטרס
תקיפה צבאית רוסית בצ'פלין (צילום: רויטרס)
הנזק בצ'אפלין אחרי ההתקפה הרוסית | צילום: רויטרס

עוד אמרו במודיעין הבריטי כי ההערכה היא שעד היום פוטרו לפחות 6 גנרלים רוסים בגלל הכישלון, והעובדה שבאותו יום הם ירו טיל לעבר תחנת הרכבת בצ'אפלין והרגו עשרות ובהם ילדים - מעידה על הכוונות האמיתיות שלהם.

במקביל, מכון המחקר Rystad Energy טוען שלפי צילומי לוויין רוסיה שורפת כמויות גדולות של גז במתקן LNG בפורטובאיה, קרוב לגבול פינלנד. היקף הגז שנשרף הוא כ-0.5% מהכמות שהאיחוד האירופי דורש בשנה. עוד ציין מכון המחקר, שבמקום לשרוף אתהגז, ניתן היה לספק אותו לאירופה דרך הצינור "נורד סטרים 1". אלא שהצינור פועל בימים אלה ב-20% תפוקה בלבד.

כמו כן, גורמי ביון מערביים טוענים שרוסיה קיבלה כבר מאות מל"טים מאיראן לצורך הלחימה - למרות האזהרות בנושא ששיגרה ארצות הברית לטהראן. בשלב זה לא ברור אם הרוסים החלו כבר לעשות שימוש באותם המל"טים, אך נראה שהם מבצעיים וערוכים לשימוש - כך לפי גורמים ששוחחו עם הוושינגטו פוסט.

תקיפה צבאית רוסית בצ'פלין (צילום: רויטרס)
ההרס בצ'אפלין אחרי ההתקפה הרוסית | צילום: רויטרס
תקיפה צבאית רוסית בצ'פלין (צילום: רויטרס)
ההרס בצ'אפלין אחרי ההתקפה הרוסית | צילום: רויטרס

בתחנת הכוח הגרעינית בז'פרוז'יה, שנותקה מרשת החשמל בעקבת דליקות שפרצו במקום אמש, מנסים האוקראינים להשיב את התחנה לשגרה. לפי הגארדיאן הבריטי, המפעל עצמו פועל באמצעות רשת חשמל תת קרקעית אבל רוב הכורים במקום עדיין לא שבו לפעילות. זלנסקי טען הלילה כי בעקבות השרפות במקום שנגרמו לטענתו על ידי הרוסים, היינו פסע מאסון גרעיני.

בתוך כך, תמונות מהעיירה צ'אפלין שבמרכז אוקראינה מראות את הנזק האדיר שגרמה שם המתקפה הרוסית שלשום. בהפצצה הכבדה נהרגו עשרות בני אדם, ובהם גם ילדים. עשרות נוספים נפצעו. לפי דיווחיםמהעולם גם היום תקפה רוסיה ריכוזי אוכלוסייה, זאת למרות ששר ההגנה הרוסי דיווח על האטה בלחימה.