מאז שהחלה הפלישה הרוסית לאוקראינה לפני כמעט שבועיים, תהו מיליונים ברחבי העולם מה פשר סימן ה-Z הלבן שמופיע על הטנקים הרוסיים, כמו גם על משוריינים נוספים.

תיאוריות רבות הועלו: חלק מהאנשים העריכו שהמטרה היא לזהות את הטנקים הרוסיים כדי למנוע ירי דו צדדי, אחרים חשבו שאופן הסימון של האות (בתוך ריבוע או שלא) מציין מהיכן הגיעו הטנקים וכפי שמציינים בסקיי ניוז הבריטי היו גם כאלה שטענו שהסימן הוא בכלל רפרנס לצלב הקרס הנאצי.

סמל ה-Z שמסמל תמיכה בכוחות הרוסיים (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס
סמל ה-Z שמסמל תמיכה בכוחות הרוסיים (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס

הגורמים הרשמיים ברוסיה לא ענו באופן רשמי על השאלה, אולם נראה שבמשרד ההגנה הרוסי סיפקו פתרון לתעלומה - או לפחות רמזו על אפשרות כזו. לפוסט שהעלה המשרד ההגנה הרוסי לרשתות החברתיות במהלך סוף השבוע, שבו מופיעות 3 תמונות של חיילים רוסים לצד סימון ה-Z, נכתב בתיאור רק ההאשטג #zапобеду – "למען הניצחון" (ZA POBEDO).

 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Минобороны России (@mil_ru)

 

ה-Z הרוסי, שמשמעותו התבררה ככל הנראה כמילת מורל, הפך לסמל מלחמה ותמיכה בצבא של פוטין מאז תחילת הפלישה הרוסית. כך למשל המתעמל הרוסי איבן קוליאק בן ה-20, שזכה בסוף השבוע במדליית ארד בתרגיל המקבילים באליפות העולם בדוחא, עלה לפודיום עם גופייה שבמרכזה Z גדול – שעה שלצידו עמד המתעמל האוקראינה איליה קובטון שזכה בזהב.

המתעמל הרוסי איבן קוליאק
Z על הפודיום כתמיכה ברוסיה, המתעמל איבן קוליאק

 

 

במקרה אחר, ילדים חולים שלפי הדיווחים סובלים ממחלה סופנית בעיר הרוסית קאזאן התבקשו לעמוד בשלג יחד עם אימותיהם כדי לייצר את האות Z עבור תמונה שהועלתה לאינטרנט כהבעת תמיכה בלחימה הרוסית. בסקיי ניוז ציינו שהסמל נראה ברוסיה גם על גבי מכוניות, חולצות וגם ברשתות החברתיות.

האות Z המסמנת תמיכה בכוחות הרוסיים (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס