חשש להסלמה: ברוסיה ביקשו מעובדים בתחנת הכוח הגרעינית בזפרוז'יה שלא להגיע לעבודתם היום (שישי), בגלל "פרובוקציה" שאוקראינה מתכננת להוציא לפועל במהלך הביקור של מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש במקום.בסוכנות הידיעות הרוסית טאסס אף עדכנו כי כוחות אוקראינים החלו להפגיז אזור עם אוכלוסיה אזרחית באנרגודר, עיר שנמצאת סמוך לתחנת הכוח הגרעינית.

מנגד, האוקראינים טוענים כי פרובוקציה עלולה להתפתח דווקא מכיוון הצד הרוסי. אנדריי יוסוב, דובר מינהלת המודיעין הראשית של משרד ההגנה האוקראיני, אמר לרשת NBC News כי הבקשה הרוסית מהעובדים בתחנת הכוח עשויה להיות "עדות לכך שרוסיה מכינה פרובוקציות בקנה מידה גדול".

זלנסקי מבקר בזפרוז'ייה
נשיא אוקראינה זלנסקי בביקור בתחנת הכוח הגרעינית

הבקשה הרוסית מהעובדים הגיעה לאחר שמשרד ההגנה במוסקווה טען אתמול כי אוקראינה, יחד עם האמריקנים, מנסה לגרום לתאונה בתחנת הכוח הגרעינית בזפרוז'יה, בתוך האשמת הכוחות הרוסיים. לטענת הרוסים, הפעולות הללו באות לשבש את הפעילות הלא-מסוכנת של תחנת הכוח. עם זאת, משרד ההגנה הרוסי לא סיפק ראיות לטענותיו.

מתחם שהופצץ (צילום: DIMITAR DILKOFF/AFP/GettyImages)
הפצצה רוסית ליד תחנת הכוח זפוריז'יה בחודש מאי | צילום: DIMITAR DILKOFF/AFP/GettyImages

כאמור, היום צפוי להגיע למקום מזכ"ל האו"ם גוטרש, וזאת לאחר שנפגש אמש עם נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי ונשיא טורקיה רג'ב טאיפ ארדואן. השלושה הגיעו ללבוב שנמצאת במערב אוקראינה, ודנו בעיקר בנושא משבר המזון העולמי וייצוא התבואה מאוקראינה דרך הים השחור. בדיון עלה גם נושא שיחות השלום עם רוסיה - זלנסקי אמר כי כל מתווה של שלום יתאפשר רק לאחר שצבא רוסיה ייסוג מכל השטחים שכבש.

אנטוניו גוטרש, ולודומיר זלנסקי, רג'פ ארדואן (צילום: רויטרס)
זלנסקי, ארדואן וגוטרש בלבוב | צילום: רויטרס

אנטוניו גוטרש, ולודומיר זלנסקי, רג'פ ארדואן (צילום: רויטרס)
זלנסקי הבהיר כי שיחות השלום יתאפשרו רק אם צבא רוסיה ייסוג מהשטחים שכבש | צילום: רויטרס

מוקדם יותר השבוע נשיא אוקראינה, וולודימיר זלנסקי, שוחח עם נשיא צרפת מקרון על "הטרור הגרעיני של רוסיה" בתחנת הכוח בזפרוז'יה. בציוץ בטוויטר, זלנסקי לא סיפק פרטים נוספים על הדיון שהתקיים בנוגע לתחנת בזפרוז'יה, שרוסיה כבשה במרץ. לפני כשבוע, רוסיה ואוקראינה האשימו האחת את השנייה בהפגזות סמוך לתחנת הכוח - מה שהגביר את החשש להסלמה. שני הצדדים דיווחו על 5 נפילות של רקטות ליד אזור אחסון חומרים רדיואקטיביים במתקן הגרעיני הגדול ביותר באירופה.