היום ה-24 למלחמה באירופה: שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב הצהיר היום (שבת) כי היחסים בין רוסיה לסין רק יתחזקו, בעקבות הניסיונות האמריקניים להפסיק את התמיכה הסינית בפוטין. "בתקופה שבה המערב מערער באופן בוטה את כל היסודות שעליהם מבוססת המערכת הבין-לאומית, כמובן שאנחנו - כשתי מעצמות גדולות - צריכים לחשוב איך להמשיך בעולם הזה", הסביר לברוב.

בדבריו התייחס שר החוץ הרוסי לקריאתו של נשיא ארה"ב ג'ו ביידן לסין להפעיל לחץ על מוסקבה כדי שתסיים את הפלישה לאוקראינה. ביידן ביקש זאת מנשיא סין שי ג'ינפינג, לאחר שמוקדם יותר איים שר החוץ האמריקני בלינקן על סין, כי עליה להיזהר מנקמה אפשרית אם תסייע לרוסיה בלחימה באוקראינה. 

על פי דיווחים מאוקראינה, הלחימה במריופול נמשכת ו-80% מהעיר חרבו. בעיר מסתתרים 350 אלף בני אדם במקלטים כתוצאה מהתקיפות האוויריות של הצבא הרוסי, שמתרחשות בהיקף של 200-50 פעמים ביום. בניגוד לכך, לפי דוח של המודיעין הבריטי הצבא הרוסי סובל מבעיות לוגיסטיות משמעותיות שמקשות על הפלישה.

בשעות הלילה קרא נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי לקיום מו"מ מול רוסיה. "הגיע הזמן לפגישה", אמר זלנסקי. "זה הזמן לדיבורים. השיחות הן הדרך היחידה בשביל רוסיה למזער את הנזק מהטעויות שלה". הוא הודיע על תוכנית סיוע לאוקראינים שנעקרו מבתיהם. התוכנית תתמקד במצוקת הדיור והתעסוקה. 

המלחמה באירופה: דקה אחר דקה

17:02: ראש ממשלת לוקסמבורג צייץ ששוחח עם פוטין והביע את דאגתו מהתמונות שמגיעות ממריופול: "המצב בשטח החמיר, במיוחד בעיר מריופול. התמונות שמגיעות אלינו הן בלתי נסבלות, צריך לחתור להפסקת אש ולקדם את המשא ומתן".

16:29: הנשיא זלנסקי מאמץ את המסר של ג'ונסון ומפרסם ברשתות החברתיות אמירה זהה: "אם רוסיה לא תיעצר עכשיו ולא תיענש עכשיו, תוקפנים אחרים בעולם יפתחו במלחמות אחרות באזורים שונים בעולם, ביבשות שונות - בכל מקום שבו מדינה חולמת לכבוש את שכנותיה".

16:13: ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון, מזהיר מפני "עידן חדש של הפחדה" אם הפלישה הרוסית תצליח: "אם פוטין יצליח לרסק את אוקראינה, זה יהיה אור ירוק לדיקטטורים בכול מקום במזרח התיכון ובמזרח הרחוק. זוהי נקודת מפנה עבור העולם - רגע של בחירה בין חופש לדיכוי".

14:40שבעה בני אדם נהרגו וחמישה נוספים נפצעו במתקפת מרגמות רוסית על העיירה מקריב, הסמוכה לבירה קייב - כך מסרה המשטרה המקומית.

13:30: שיתוף הפעולה בין רוסיה לסין רק יתחזק בנסיבות הנוכחיות - כך צוטט שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב בסוכנות הידיעות אינטרפקס. "שיתוף הפעולה יתחזק כי בתקופה שבה המערב מערער באופן בוטה את כל היסודות שעליהם מבוססת המערכת הבין-לאומית, כמובן שאנחנו - כשתי מעצמות גדולות - צריכים לחשוב איך להמשיך בעולם הזה".

12:54: פולין הציעה לאיחוד האירופי להטיל איסור מוחלט על סחר עם רוסיה - כך אמר ראש הממשלה מטאוש מורבייצקי, שקרא למערב להחמיר בסנקציות על רוסיה. "פולין מציעה להוסיף איסור סחר לחבילת הסנקציות הזו בהקדם האפשרי. ניתוק מוחלט של הסחר של רוסיה יאלץ אותה להפסיק את המלחמה האכזרית הזו", הבהיר.

 תיעוד: לוחמים צ'צ'נים בקרבות רחוב במריופול

11:30: תשעה בני אדם נהרגו ו-17 נפצעו בהפגזות על פרברי העיר זפוריז'יה שבדרום אוקראינה - כך הודיע סגן ראש העיר אנטולי קורטייב. הצבא הכריז מאז על עוצר של 38 שעות בעיר, שהותקפה ע"י כוחות רוסיים במרגמות, ירי טנקים, מסוקים ורקטות.

10:33: משרד ההגנה הרוסי: השמדנו מחסן תת-קרקעי גדול לטילים ותחמושת למטוסים באזור איוונו-פרנקיבסק שבמערב אוקראינה באמצעות טילים היפר-קוליים.

09:25: מושל מחוז לוהנסק שבמזרח אוקראינה הודיע על פתיחת מסדרון הומניטרי לפינוי פצועים ופליטים הבוקר. "ננסה לפנות אנשים ולהביא אוכל", נמסר. בתמונה - בניין שנפגע מרקטות רוסיות בעיר קרמאטורסק שבמחוז דונייצק הסמוך.

ג'ו ביידן, שי ג'יאנפינג (צילום: AP)
נשיא ארה"ב ביידן ונשיא סין שי | צילום: AP

09:15: 112 ילדים נהרגו עד כה במלחמה באוקראינה - כך נמסר ממשרד התובע הכללי במדינה. עוד נמסר כי 140 ילדים נפצעו במהלך הקרבות.

05:37: משרד הביטחון האוקראיני הודיע שהמדינה איבדה גישה לים אזוב בעקבות הפלישה הרוסית למריופול.

04:44: נשיא אוקראינה זלנסקי הודיע על תוכנית סיוע לאוקראינים שנעקרו מבתיהם. התוכנית ממוקדת במצוקת הדיור והתעסוקה. 

אדם הולך ליד בניין שנהרס בהפגזות בעיר מריופול (צילום: חדשות 12)
נזקי ההפגזות בעיר מריופול | צילום: חדשות 12

02:50: ראש ממשלת ניו זילנד ארדרן שוחחה בטלפון עם ראש ממשלת אוקראינה והביעה את תמיכתה במדינה. השיחה מגיעה לאחר שניו זילנד הטילה מגבלה נוספת על 364 בכירים רוסים להגיע לשטחה.

01:25: הנשיא זלנסקי: "נכון לרגע זה אין מידע לגבי כמות ההרוגים במריופול".

01:04: ראש עיריית וליקובורלוצסקה, עיר במחוז חרקוב, שוחרר לאחר שנשבה על ידי הרוסים, כך מסר מושל חרקיב.

תושבים נמלטים מהעיר הנצורה מריופול (צילום: רויטרס)
תושבים נמלטים מהעיר הנצורה מריופול | צילום: רויטרס

00:56: נשיא אוקראינה זלנסקי: "הגיע הזמן לפגישה. זה הזמן לדיבורים. השיחות הן הדרך היחידה בשביל רוסיה למזער את הנזק מהטעויות שלה".

00:36: שר הפנים האוקראיני מונסטירסקי הזהיר מפני אחת מהשלכות ארוכות הטווח של הפלישה הרוסית: "מספר עצום של מוקשים הוטמנו ומספר רב של פצצות שוגרו לעבר אוקראינה ולא התפוצצו. הם נשארו מתחת להריסות ומהווים סיכון גדול. יקח שנים לנטרל את כולם".  

22:40: לאחר שיחת הטלפון בין נשיא ארה"ב ביידן לנשיא סין שי, ארה"ב הזהירה את סין שהיא תטיל עליה סנקציות אם סין תתמוך ברוסיה.