היום ה-36 למלחמה באוקראינה: למרות הודעת רוסיה כי "תצמצם באופן דרסטי" את המתקפות על קייב וצ'רניגוב, האוקראינים מדווחים שהפיצוצים בערים אלו נמשכים נכון לאתמול (רביעי). מסרטונים שהופצו ברשתות החברתיות עולה כי אוקראינה השיגה שליטה מחדש על שטחים בצפון המדינה שכבשו הרוסים. גורמים רשמיים באוקראינה אישרו כי שיחות השלום עם רוסיה יתחדשו מחר. ראש המודיעין הבריטי אמר הלילה כי לפי הערכות, לחיילים הרוסים מורל נמוך ורבים מהם מסרבים לבצע פקודות. "פוטין לא העריך כיאות את ההתנגדות האוקראינית", אמר.

במקביל, בכיר במודיעין הבריטי טוען כי חיילים רוסים הפילו בטעות מטוס רוסי מעל שמי אוקראינה. לפי סר ג'רמי פלמינג, שאחראי על סיפור המודיעין הבריטי לממשל בלונדון, החיילים הרוסים הם חסרי מוטיבציה ומסרבים לבצע פקודות. מעבר לכך, הוא הוסיף כי יש אינדיקציות לכך שתוקפי סייבר רוסים "מחפשים מטרות" ברחבי רוסיה, כמו למשל אנשים שמתנגדים לקרמלין.

בתדריך הבוקר של דובר משרד ההגנה הרוסי איגור קונשנוב, נמסר כי כוחות רוסיים השתלטו על העיירה זאלאטויה-נייבו. עוד נמסר כי טילים מדויקים רוסיים השמידו מחסני דלק גדולים בדנייפרו, לישנסק, צ'וגייב ונובו-מוסקוובסק. ושהצבא הרוסי השמיד ביממה האחרונה 52 מטרות צבאיות אוקראיניות, בהן 4 עמדות פיקוד וסוללת S300.

טנק רוסי שרוף סמוך לצ'רניהיב (צילום: טלגרם)
טנק רוסי שרוף סמוך לצ'רניהיב, מתיעוד שהופץ באוקראינה | צילום: טלגרם

כל העדכונים - דקה אחר דקה

13:30: התדריך של דובר הקרמלין דמיטרי פסקוב:

  • פסקוב על המשא ומתן: "לפני קיום פגישה בין פוטין לזלנסקי, יש לסיים את העבודה על נוסח ההסכם בין רוסיה לבין אוקראינה".

  • לגבי הטענות שפוטין מקבל מידע שגוי מיועציו: "אין להם (לפנטגון) מידע על הנעשה בקרמלין, ולכן הם טועים".

  • בנוגע לאספקת הגז לאירופה: פסקוב אומר כי לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין הוצגו "מנגנונים משוכללים" שדרכם ניתן לשלם על הגז הרוסי באמצעות רובלים.

13:18: משרד ההגנה הרוסי פרסם תיעוד שבו נראות מטרות אוקראיניות מושמדות מהאוויר באזור קרסנופול.

12:27: לאחר שאוקראינה הודיעה כי היום ייפתח מסדרון הומניטרי במריופול, אנשי הצלב האדום הודיעו כי הם נמצאים בדרכם לעיר ומוכנים לפנות ממנה אזרחים.

12:14: בכיר במודיעין הבריטי טוען כי חיילים רוסים הפילו בטעות מטוס רוסי מעל שמי אוקראינה.

11:55: שר החוץ של אוקראינה דמיטרו קולבה עם הפוליטיקאי הצרפתי ז'אן איב לה-דריאן והודה לו על הסיוע הצרפתי לאוקראינים.

 
11:32: האוקראינים מפרסמים את האבדות של הכוחות הרוסיים מתחילת הלחימה - כ-17.5 אלף חיילים רוסים מתו, בין 131 ל-135 מטוסים ו-614 טנקים הושמדו.

10:40: "שר החוץ האוקראיני דמיטרו קולבה ושר החוץ הרוסי סרגיי לברוב עשויים להיפגש בשבוע-שבועיים הקרובים", אמר מבלוט צ'אבושולו, שר החוץ הטורקי. עם זאת הוא הוסיף כי הוא עוד לא רואה "תוצאות בשטח" לשיחות שהתקיימו השבוע באיסטנבול.

10:36: שר החוץ הטורקי מבלוט צ'אבושולו טוען שאיש העסקים רומן אברמוביץ' לא נכלל ברשימת הסנקציות של האיחוד האירופי ושל ארצות הברית.

10:20: זלנסקי נאם בווידאו מול הפרלמנט האוסטרלי וביקש סיוע כדוגמת משוריינים. לפני הנאום, ראש הממשלה האוסטרלי סקוט מוריסון כינה את זלנסקי "אריה של דמוקרטיה", ולראשונה - קרא לפוטין "פושע מלחמה".

09:25: ראש המודיעין הצרפתי, הגנרל אריק וידאו פוטר בגלל שלא חזה את הפלישה הרוסית לאוקראינה. כך על-פי דיווחים של מנהל המודיעין הצבאי הצרפתי.

09:08: סגנית ראש הממשלה האוקראיני אירינה ורשצ'וק אמרה כי היום יופעל מסדרון הומניטרי ממריופול לברדיאנסק. לדבריה, הצלב האדום הודיע לה כי הדבר תואם עם השלטונות הרוסיים, ואלה הביעו את נכונותם לאפשר את המסדרון ההומניטרי.

08:55: בבריטניה מסכימים עם ההערכה האמריקנית שפוטין קיבל מידע לא נכון על-ידי יועציו.

06:44: לפי גורם בכיר במחלקת המדינה, הממשל בארה"ב משוכנע כי פוטין קיבל מידע מוטעה על ידי יועציו לגבי תפקוד צבאם בזמן הפלישה לאוקראינה. על פי אותו גורם, לא ברור אם הוליכו אותו שולל במכוון או שהוא פשוט לא הקשיב ליועציו, אבל בכל שלב בדרך פוטין פעל לפי תפיסות שגויות.

06:02: ב-CNN מדווחים כי מסרטונים שפורסמו ברשתות החברתיות נראה שכוחות אוקראינים כבשו מחדש שטחים מידי כוחות רוסיים ליד העיר צ'רניגוב שבצפון המדינה.

ההרס במריאופול (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס

03:30: ראש המודיעין הבריטי ג'רמי פלמינג אמר בכנס באוסטרליה  כי פוטין העריך יתר על המידה את היכולות של הצבא הרוסי להשיג ניצחון מהיר באוקראינה. "ראינו חיילים רוסים חסרי נשק ומורל, מסרבים לבצע פקודות, מחבלים בציוד שלהם ואפילו מפילים בטעות את המטוס שלהם", אמר מבלי לציין מתי או היכן זה התרחש.

01:29: ראש צוות המו"מ האוקראיני הודיע בערוץ הטלגרם שלו כי השיחות עם רוסיה יתחדשו מחר באופן מקוון. הוא גם קרא לפגישה של נשיאי שתי המדינות, אך שלל את האפשרות שפגישה כזו תתקיים על אדמת רוסיה או בלארוס.

 

 

ההרס במריאופול (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס