התגובה הרוסית על פיצוץ גשר קרים? לפחות 12 בני אדם, מתוכם שישה ילדים, נהרגו הלילה (ראשון) בעיר זפרוז'יה - לאחר שמתקפת טילים רוסית פגעה בחמישה בניינים. על פי הצבא האוקראיני ישנם כ-49 פצועים. "רשעות מוחלטת. רוע מוחלט. פראים ומחבלים. החל ממי שנתן פקודה זו ועד לכל מי שמילא פקודה זו - הם יישאו באחריות", תקף נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי.

בניין הופצץ בזפוריז'יה (צילום: לפי סעיף 27 א')
המתקפה הרוסית בזפוריז'יה | צילום: לפי סעיף 27 א'
בניין הופצץ בזפוריז'יה (צילום: לפי סעיף 27 א')
המתקפה הרוסית בזפוריז'יה | צילום: לפי סעיף 27 א'

סיקור N12 בנושא:

על פי הדיווחים, התקיפה הרוסית החלה במהלך שעות הלילה - במהלכה טילים נורו על בניין בן תשע קומות שנהרס חלקית, וכן על חמישה בנייני מגורים נוספים, סיפר אולכסנדר סטארוך, מושל מחוז זפרוז'יה. "ייתכן שיש עוד אנשים מתחת להריסות, מבצע חילוץ מתנהל במקום. שמונה בני אדם כבר חולצו", הוסיף סטארוך. חבר מועצת העיר אנטולי קורטב אמר כי לפחות 40 בני אדם נפצעו, נתון שאושר מאוחר יותר על ידי הצבא האוקראיני.

לאחר התקיפה הקטלנית, הנשיא זלנסקי תקף את הרוסים: "שוב זפרוז'יה. שוב מכה חסרת רחמים על אנשים שלווים. על בנייני מגורים, רק באמצע הלילה. כבר ידוע על 12 הרוגים. 49 קורבנות מאושפזים בבית החולים, בהם 6 ילדים. רשעות מוחלטת. רוע מוחלט. פראים ומחבלים. החל ממי שנתן פקודה זו ועד לכל מי שמילא פקודה זו - הם יישאו באחריות", כתב.

בניין הופצץ בזפוריז'יה (צילום: לפי סעיף 27 א')
המתקפה הרוסית בזפוריז'יה | צילום: לפי סעיף 27 א'

בהמשך, זלנסקי פרסם הודעה נוספת בה כתב: "העולם חייב לראות את האמת. מתקפת טילים על האוכלוסייה האזרחית של זפרוז'יה הרסה בתי מגורים ובתים פרטיים שבהם אנשים פשוט ישנו בלילה, פשוט חיו, לא תקפו אף אחד. אוקראינה מעולם לא רצתה את המלחמה הזו. אוקראינה לא עשתה דבר כדי לעורר את זה. יש לנו עסק עם מדינה שלא רוצה שלום. עם מדינת טרור".

בניין הופצץ בזפוריז'יה
בניין הופצץ בזפרוז'יה

בטוויטר של משרד ההגנה האוקראיני פרסמו את דבר התקיפה גם כן, והוסיפו עקיצה למדינות המערב: "אם לצבא אוקראינה היו מערכות מערביות מודרניות נגד טילים - היינו יכולים למנוע טרגדיות כאלה".

המתקפה הרוסית מגיעה יממה בלבד לאחר הפיצוץ האדיר שהביא לקריסתו של חלק מגשר קרים, שחוצה את מצר קרץ ומחבר בין חצי האי קרים לרוסיה. בכלי התקשורת באוקראינה דיווחו על פיצוץ, בעוד שברוסיה טענו תחילה שמדובר במיכל דלק שעלה באש. שעות לאחר מכן, הוועדה למאבק בטרור ברוסיה הודיעה כי משאית תופת היא זו שגרמה לפיצוץ ולכך ש-7 קרונות רכבת שהובילה דלק עלו באש.

בניין הופצץ בזפוריז'יה
בניין הופצץ בזפרוז'יה
בניין הופצץ בזפוריז'יה
בניין הופצץ בזפרוז'יה

דובר הקרמלין, דמיטרי פסקוב, הודיע כי הנשיא פוטין יקים ועדת חקירה בנושא פיצוץ הגשר שתעבוד עם רשויות החירום. על פי הוועדה, 3 בני אדם נהרגו כתוצאה מהפיצוץ. הרוסים הפיצו סרטון מצלמת אבטחה שבו נראית לכאורה משאית הנפץ - רגע לפני עלייה לגשר. בסרטון נראים אנשי כוחות הביטחון הרוסיים עורכים בדיקה שגרתית למשאית, אך לא מזהים בה שום דבר חשוד ומאפשרים לה להמשיך בנסיעתה.

ראש מועצת הביטחון של אוקראינה, אולקסי דנילוב, פרסם את סרטון פיצוץ הגשר בפייסבוק, שלידו סרטון אחר עם השיר "יום הולדת שמח" - זאת ברמיזה ליום הולדתו של נשיא רוסיה פוטין שחגג אתמול את יום הולדתו. הפיצוץ התרחש בסביבות השעה 6 בבוקר ומקומיים סיפרו כי ניתן היה לשמוע את הפיצוץ במרחק של קילומטרים רבים מהמקום. מדובר בגשר שנפתח לתנועה לפני כ-4 שנים והוא משמש רכבים פרטיים, משאיות ורכבות. בכלי התקשורת מדווחים כי בעקבות הפיצוץ הופסקה מכירת הכרטיסים לרכבות שמובילות לחצי האי קרים.

בתמונות וסרטונים שמגיעים מהזירה נראה כי חלק מהגשר שמשמש לתנועת מכוניות קרס לתוך המים, וחלק אחר בגשר עולה באש - בזמן שעליו נמצאת רכבת משא. בסוכנות הידיעות הרוסית "ריה" מדווחים כי התנועה בגשר נפסקה, אך תנועת הספינות במצר נמשכת.