עיתונאי נהרג בחזית הלחימה: בכיר באוקראינה עדכן כי עיתונאי אמריקני נהרג היום (ראשון). מדובר בברנט רנו בן ה-51, במאי דוקומנטרי עטור פרסים. לפי המידע המשטרתי שפורסם, הוא נהרג במתקפה של הכוחות הרוסיים בעיר אירפין באזור קייב, כשתג העיתונאי מטעם הניו יורק טיימס נמצא לצד גופתו. שני עיתונאים נוספים, בהם אחיו של ברנט, נפצעו באותה תקרית.

היום ה-18 למלחמה - עדכונים שוטפים

מעיתון הניו יורק טיימס מסרו: "נעצבנו מאוד לשמוע על מותו של ברנט רנו. הוא היה קולנוען מוכשר שתרם רבות לעיתון במשך השנים". עוד ציינו כי הוא עבד לאחרונה עבור העיתון ב-2015 ולא היה במשימה מטעם הניו יורק טיימס באוקראינה. הדיווחים הראשוניים על כך ש"עיתונאי של הניו יורק טיימס נהרג" נבעו מתעודת העיתונאי שהונפקה לו לפני כמה שנים.

ברנט רנו, העיתונאי שמת בהפגזות הרוסיות ואחיו (צילום: Daniel Zuchnik, GETTYIMAGES)
ברנט רנו, העיתונאי שמת בהפגזות הרוסיות, ואחיו | צילום: Daniel Zuchnik, GETTYIMAGES

עיתונאי בשם חואן ארדונדו, שנפצע גם הוא בתקרית, סיפר מבית החולים מה התרחש - עוד לפני שנודע לו כי חברו נהרג: "חצינו את הגשר הראשון באירפין. עמדנו לצלם עוד פליטים עוזבים, מישהו הציע לקחת אותנו באוטו לגשר השני. עברנו נקודת בידוק והם התחילו לירות עלינו והנהג פנה. החבר שלי רנו נורה בצוואר והושאר מאחור, אני לא יודע מה מצבו. ראיתי את הפציעה שלו ואז פוצלנו – אמבולנס הביא אותי לכאן".

דיווחים על צלם של הניו-יורק טיימס שמת בהפגזות הרוס (צילום: סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים)
תמונות של ברנט רנו לאחר המתקפה שהופצו באוקראינה | צילום: סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים

רנו פעל יחד עם אחיו קרייג תחת השם "Renaud Brothers": שניהם נולדו וגדלו בליטל רוק, בירת ארקנסו. לאורך השנים סיקרו את המלחמות בעירק ובאפגניסטן, את רעידת האדמה בהאיטי, את המלחמה במוסול ואת מלחמות הקרטלים במקסיקו. העבודות שלהם זכו בפרסים ובמועמדויות נחשבות עבור העשייה הדמוקרטית שלהם.

דיווחים על צלם של הניו-יורק טיימס שמת בהפגזות הרוס (צילום: סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים)
תעודת העיתונאי של ברנט רנו | צילום: סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים

"היום באירפין הוציאו להורג בירי כתב בן 51 של הניו יורק טיימס", האשים אנדריי נייביטוב, ראש המשטרה של קייב, שעדכן על התקרית. עוד תקף הבכיר: "הכובשים הורגים באופן שיטתי וציני אפילו עיתונאים מכלי תקשורת בין-לאומיים שמשתדלים להראות את האמת על חוסר התקנה של הכוחות הרוסים".

לדבריו, "ידוע שמקצוע העיתונות טומן בחובו סיכון, אך אזרח ארצות הברית בשם ברנט רנו שילם בחיו על הניסיון לגלות את המעשים הנבזיים, האכזריות וחוסר הרחמים של האגרסיות של הפולשים". השוטר אולקסנדר בוגיי עדכן ממקום הריגתו של העיתונאי: "חוץ ממנו נפצעו עוד שני כתבים. את הפצועים כבר חילצו ממקום האירוע והובאו לבית חולים בעיר הבירה"

נציבת זכויות האדם באוקראינה האשימה את רוסיה בשימוש בפצצות זרחן במתקפה הלילית במזרח המדינה. הנשיא זלנסקי פרסם סרטון נוסף ובו הצהיר: "זה היום ה-18 לפלישה, הרגנו 13 אלף חיילים כובשים, הפלנו 74 מטוסים ו-86 מסוקים. אוקראינה לא נכנעת, הצבא לא נכנע - אוקראינה נלחמת בכל הכוח ומעבירה עזרה הומניטרית לתושביה. תחי אוקראינה!".