כיצד ייפתר משבר המזון העולמי? יממה לאחר שהושגו הסכמות בין מוסקווה לקייב לגבי יצוא תבואה מאוקראינה, הרוסים תקפו היום (שבת) את נמל אודסה שנמצא לחופי הים השחור. מדובר בנמל המרכזי של אוקראינה, שהוסכם להקים בו מסדרון בטוח ליצוא חיטה.

על פי הדיווחים של צבא אוקראינה, שני טילי קליבר פגעו בנמל ושניים נוספים הופלו על ידי מערכות ההגנה האווירית האוקראיניות. הדובר הצבאי של דרום אוקראינה מסר כי התקיפה לא גרמה נזק משמעותי לתשתית הנמל, ובמסגרתה נפגעה תחנת שאיבה.

משרד החוץ האוקראיני גינה בחריפות את המתקפה ואת העיתוי שלה, שעות אחרי ההסכם: "כל טיל רוסי הוא יריקה מצד פוטין בפנים של מזכ"ל האו"ם גוטרש ונשיא טורקיה ארדואן". הנשיא האוקראיני זלנסקי אמר כי רוסיה "תמצא דרך לא לעמוד בעסקה, ללא קשר למה שהיא תגיד".

וולודימיר זלנסקי, ולדימיר פוטין (צילום: ap)
"בובה יהודית של המערב". פוטין וזלנסקי | צילום: ap

התקיפה הרוסית הזו מתרחשת כאמור פחות מיממה לאחר שטורקיה והאו"ם הצליחו להביא את רוסיה ואת אוקראינה לשולחן המשא ומתן להסכים לייצא חיטה ודשנים כימיים דרך הים השחור. על פי המתווה, ספינות מלחמה אוקראיניות ילוו ספינות משא ובהן חיטה. במסדרון הימי הספינות יבדקו פיזית בידי כוח משימה טורקי - כדי לוודא שלא מוברח בהן אמל"ח. בנוסף, רוסיה התחייבה לעצור את תקיפותיה על הנמלים בעת תנועת הספינות. נכון לעכשיו, אין צפי לתחילת יישום ההסכם.

באוקראינה קוראים כעת לעולם להתערב בנעשה באודסה. דובר משרד החוץ האוקראיני אולג ניקולנקו כתב בחשבון הפייסבוק שלו: "לקח פחות מ-24 שעות מחתימת המסמך באיסטנבול ועד שרוסיה פתחה בהתקפה על העיר אודסה".

לדבריו, קייב פנתה לאו"ם ולטורקיה בדרישה שיבטיחו כי רוסיה מקיימת את חלקה בהסכם ועומדת בהתחייבות שלה. "אם ההסכמות שגובשו לא ימומשו - רוסיה תישא באחריות המלאה להגדלת משבר המזון העולמי". על אף הדברים האלו, שר התשתיות האוקראיני ציין כי למרות המתקפה הרוסית - אוקראינה מתכוננת לייצא את תבואתה.

מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש אמר כי הוא "מגנה באופן חד משמעי" את התקיפה. השגרירה האמריקנית בקייב בריג'יט ברינק התייחסה גם היא לנושא ואמרה כי יש להטיל על מוסקווה את האחריות על המתקפה השערורייתית על אודסה. "הקרמלין ממשיך להסתכל על מזון בתור מטרת תקיפה. רוסיה חייבת לגלות אחריות", כתבה השגרירה בטוויטר.

מוקדם יותר, נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי התייחס לחתימת ההסכמות בין קייב למוסקווה ואמר: "מהיום הראשון של הפלישה, רוסיה עשתה הכל כדי לחסום את הגישה שלנו לים ובכך להרוס את אפשרויות היצוא שלנו. לא אפשרנו זאת".