האקרים אוקראינים הקימו חשבונות מזויפים של "נשים מושכות" כדי להערים על חיילים רוסים ולשכנע אותם ללשלוח להם תמונות במטרה לזהות את מיקומם, כך דיווח הפיננשל טיימס אתמול (שני). לפי הדיווח, החיילים הרוסים שלחו להאקרים את מיקום הבסיס שבו הם משרתים, המידע הועבר לצבא האוקראיני, ובהמשך הבסיס הופצץ.

אחד ההאקרים האוקראינים, ניקיטה קניש בן ה-30 שגר בחרקוב, סיפר לפיננשל טיימס כי כאשר החלה הפלישה של רוסיה לאוקראינה בחודש פברואר, רצה להשתמש בכישוריו הטכנלוגיים כדי לעזור למדינתו. לדבריו, הוא גייס האקרים אחרים והקים קבוצה שכבר כוללת יותר מ-30 האקרים.

צבא קוראינה, השמיד, טילים, בסיס, צבא רוסיה, לוגנסק
צבא אוקראינה השמיד בטילים בסיס המשמש את כוחות הצבא הרוסי, ארכיון


ניקיטה טען כי בחודש שעבר, הקבוצה שהקים הצליחה להערים על חיילים רוסים במליטופול, ורימתה אותם באמצעות יצירת חשבונות מזויפים והתחזות ל"נשים מושכות" בכמה רשתות חברתיות ובהן טלגרם. ההאקרים הצליחו להכיר חיילים רוסים ובסופו של דבר שכנעו אותם לשלוח תמונות שלהם מהחזית, אמר ניקיטה.

"הרוסים... הם תמיד רוצים לזיין", טען ניקיטה. "הם שולחים הרבה זבל ל'בנות', כדי להוכיח שהם לוחמים". מכאן, לאחר שהחיילים שלחו תמונות, ההאקרים הצליחו לזהות שהן נלקחו מבסיס צבאי רוסי נידח בדרום אוקראינה, ליד מליטופול שנכבשה.

"המחשבה הראשונה שלי הייתה - אני יעיל, אני יכול לעזור למדינה שלי", סיפר מקסים, חבר אחר בקבוצת ההאקרים. "ואז הבנתי שאני רוצה יותר מזה. אני רוצה למצוא עוד בסיסים, שוב ושוב". ואכן, אתר חדשות אוקראיני דיווח בחודש שעבר כי פיצוץ התרחש בבבסיס צבאי רוסי גדול במליטופול. 

הקרבות באוקראינה (צילום: SERGEY BOBOK/AFP/Getty Images)
מלחמת רוסיה-אוקראינה | צילום: SERGEY BOBOK/AFP/Getty Images

טרם נודע אם טענות ההאקרים למעורבות אכן נכונות, אך מאז הפלישה של רוסיה לאוקראינה, התעוררה מלחמת סייבר חסרת תקדים, כשהאקרים משני הצדדים פתחו בהתקפות. בתחילת המלחמה ביקש שר הדיגיטל של אוקראינה מאזרחים עם "כישרונות דיגיטליים" להצטרף למעין לחימת סייבר לטובת המדינה.

על פי הדיווח, נטען כי במהלך חגיגות יום הניצחון של רוסיה בחודש מאי, ערוצי טלוויזיה רוסיים מרכזיים נפרצו והציגו מסרים נגד המלחמה. ניקיטה טען כי הצוות שלו השתתף בפריצות אחרות, שכללו הדלפת מאגרי מידע של קבלנים צבאיים רוסיים, ובהטעיית תחנות טלוויזיה רוסיות כךש אלה השמיעו קטעי חדשות על נפגעים, אזרחי אוקראינה. "בשבילי זה הרגיש כמו קרב", אמר. "בלי כסף, בלי תוכנה מבריקה, ואפילו בלי פריצות מבריקות - אתה יכול להשתמש בהאקרים נגד האויב שלך".