כשהמלחמה באוקראינה נמצאת בשבוע השישי – אין הרבה התקדמות בשטח, אבל יש בהחלט הרבה סבל. הצטרפנו לשיירה עם לוחמים אוקראינים בדרך לצ'רניגוב - אחת הערים שהופגזו באופן הקשה ביותר על ידי הרוסים. העיר שנמצאת כ-150 קילומטר מצפון לקייב סופגת בשבועות האחרונים מתקפה קשה ביותר ומכותרת מכל עבר על ידי הכוחות הרוסיים.

המלחמה באוקראינה - סיקור N12:

בדרך צפונה התלבטנו אם להצטרף לשיירה, 10 דקות של עיכוב ומחשבה על מה שיכול לקרות ואנחנו כבר בדרך: בשיירה של שלושה רכבים, אחרי שהמפקד נזף בנו שרק בגללנו השיירה התפצלה ל-2 - חמישה רכבים שכבר עזבו ואנחנו. הגשר המוביל לעיר הופצץ ואנחנו נוסעים בשטח, באזור רווי בהפצצות רוסיות שמונעות את הכניסה לעיר.

ההפגזות בצ'רניגוב מהכניסה לעיר (צילום: החדשות 12)
ההפגזות בצ'רניגוב כפי שהן נראות מגשר הכניסה לעיר הממוטט | צילום: החדשות 12

השיירה שלנו נעצרת כשני קילומטרים מהעיר במחסום מאולתר. השיירה הראשונה כבר עברה ואנחנו ממתינים להמשך תנועה. ארטילריה רוסית נשמעת כל הזמן, הולכת ומתקרבת אלינו. כשהפיצוץ נשמע במרחק של 100 מטרים המפקד מבין שהסכנה קרובה ומחליט לחלץ לאחור.

כשהפיצוצים כבר ממש לידנו, כל התרחישים עוברים בראש, גם הגרועים ביותר. "ביומיים האחרונים הפציצו את העיר שלנו ממש קשה. זה היה מאוד מפחיד", סיפרה אחת הפליטות שהצליחה להתפנות מהעיר לכפר סמוך ומעט בטוח יותר. רק אחר כך בקייב אנחנו מתחילים להבין את התמונה המלאה. גם באזור אירפין, השכנה מצפון לקייב, קרבות עזים במהלך יום שישי.

"אירפין היא העיר האהובה עליי. וכשהמלחמה תסתיים אני רוצה לרכוש בית באירפין, ולחיות את חיי בנעימים", סיפר איגור, אחד מהלוחמים שהשתתף בקרבות על העיר. "בלי מלחמה, שתלך לעזאזל המלחמה", הוסיף.

אחד ממפקדי כוחות השחרור של העיר, ולדימיר קורוטה, הוסיף כי "בכל העמדות שלנו אנחנו כותבים באותיות ענק: ברוכים הבאים לגיהינום". לדבריו, רק היחידה שלו חיסלה למעלה מ-200 חיילים רוסיים וכי הוא בעצמו חיסל 18 מהם.

אורי איזק עם שיירות הלוחמים באוקראינה (צילום: החדשות 12)
אורי איזק עם שיירות הלוחמים באוקראינה | צילום: החדשות 12

אז כן, הלוחמים האוקראינים מדברים במונחים של גיהינום כאן ליד הבירה. בשטח, לפחות היום, נסיגה רוסית מקומית, אבל הפסקת האש נראית מאוד מאוד שברירית.

הכוחות האוקראינים טוענים שהם הצליחו לשחרר כמה מהאזורים שנכבשו ע"י הרוסים, בעיקר באזור הבירה קייב – הערים אירפין, בוצ'ה וצ'רניגוב. שטחים משוחררים שכאלה נמצאים גם בדרום המדינה ובמזרחה. האוקראינים שחזרו אל הערים, העיירות והכפרים ששוחררו סיפרו על מעשי טבח ופשעי מלחמה שנעשו שם ע"י הרוסים.

שיירה שהותקפה בדרך לצ'רניגוב (צילום: החדשות 12)
שיירה שהותקפה בדרך לעיר הנצורה | צילום: החדשות 12

בדרום – מריופול עדיין לא נפלה ומחזיקה מעמד וגם אודסה ספגה התקפה של טילי שיוט. הרוסים מתקשים להשתלט על רצועת החוף, וכדי להגביר את הלחץ הם מטילים ככל הנראה מצור ימי על אוקראינה – ולא מאפשרים להכניס סחורות. במו"מ לא צפויה התקדמות, ולפי חלק מהדיווחים ארה"ב פועלת כדי להקשיח את עמדת אוקראינה – ובכך לסבך את פוטין עוד יותר.