בימים האחרונים עוקבים בדריכות באירופה אחר יאכטת ענק מפוארת העונה לשם שחרזאדה שעוגנת לחופי טוסקנה שבצפון איטליה. 140 מטרים אורכה, גובהה כ-6 קומות, היא מכילה 2 מנחתי מסוקים, ובתמונות שפרסם הסאן הבריטי נראים בה בריכה כפולה, סאונות ,אולם נשפים וקולנוע. אך מיהו הבעלים של אותה הספינה? התשובה לשאלה הזו נותרה בגדר תעלומה.

לפי תחקיר שפרסמה העמותה נגד שחיתות של אופוזיציונר המשטר הרוסי הכלוא, אלכסיי נבלני, בעליה של היאכטה ששוויה מוערך בכ-700 מיליון דולרים, הוא לא אחר מאשר נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. אמנם אקדח מעשן עדין אין, אך הסברים נסיבתיים כבר נמצאו. לדברי פאולו גוזני, עובד חברת ספנות איטלקית, צוות הספינה שהורכב בעבר מרוסים בלבד הוחלף בפתאומיות באנשי צוות בריטים. 

הרכוש של פוטין: האם הסנקציות משפיעות עליו?
צילום:

אם תצליח משטרת איטליה להוכיח שפוטין הוא אכן הבעלים, תהיה זו הפעם הראשונה בה המערב שם ידו על רכוש של הרודן הרוסי ושחרזאדה תוחרם במסגרת הסנקציות האישות שהוטלו עליו. אך פוטין לא משאיר עקבות. "קשה מאוד לנסות לפענח מה ממדי ההון שלו והיכן הוא נמצא" הדגישה ג'יל דוגרטי, מומחית לרוסיה ברשת CNN.

האחוזה הפרטית של פוטין לחופי הים השחור
האחוזה הפרטית של פוטין לחופי הים השחור

לחופי הים השחור, על פני שטח אדיר מימדים, משתרע ארמון רחב ידיים. גם כאן, לא ברור מיהו בעל הנכס, אך אנשי נבלאני כבר הפנו בעבר זרקור לפוטין. המימון – הגיע מאוליגרכים שרצו הטבות לעסקיהם. "הוא בעצם יותר סוג של סנדק, אבל בסופו של דבר הם חבים את כל מה שיש להם לבוס. בנקישת אצבעות, כפי שהוא הראה בעבר, פוטין יכול לקחת מאוליגרך הכול" הסביר העיתונאי החוקר טום בורגוס. לפי נתוני הקרמלין, משכורתו החודשית של נשיא רוסיה עומדת על כ-140 אלף דולר וברשותו דירה צנועה וכמה רכבים. 

הרכוש של פוטין: האם הסנקציות משפיעות עליו?
צילום:

יממה אחרי הפלישה, הטילו ארצות הברית ומדינות האיחוד האירופי סנקציות אישיות על הנשיא הרוסי, הכוללות את הקפאת נכסיו מחוץ לרוסיה, אך כאלו לא אותרו עד כה. בעוד אזרחי רוסיה נושאים בנטל הסנקציות הכלכליות הקשות שהוטלו על מוסקבה: עשרות אלפים שפטרו לאחר שחברות מערביות הוציאו את עסקיהם מהמדינה, האינפלציה שעולה, ערך הרובל שקורס והעתיד שנראה קודר - על איש אחד, ייתכן העשיר בעולם, כל זה לא משפיע כלל.