ימים ספורים לאחר שפיצוץ אדיר הביא לקריסתו של חלק מגשר קרים, תמונות לוויין חדשות שצולמו אתמול (רביעי) מציגות מכוניות שחוצות את גשר קרץ', הנתיב היחיד המחבר בין רוסיה לחצי האי האוקראיני, שסופח למוסקבה ב-2014. 

הפיצוץ שאירע בשבת, ובו נהרגו לפחות 3 בני אדם, הוביל לתגובה חריפה של הקרמלין, שתקף את התשתית האזרחית של אוקראינה ב-3 הימים האחרונים. מן התיעוד עולה כי תנועת המכוניות עודנה מוגבלת, עקב תיקוני תשתיות שנמשכים במקום. על אף חידושה של תנועת הרכבים על הגשר, כלי רכב גדולים כמו משאיות, טנדרים ואוטובוסים מועברים כעת במעבורת לעבר חצי האי.

המשאיות שמועברות באוניות מרוסיה לקרים (צילום: maxar)
משאיות מועברות באוניות מרוסיה לחצי האי | צילום: maxar

תמונות הלוויין מציגות גם תורים ארוכים של משאיות מטען הממתינות להובלה מרוסיה לקרים. על פי דיווח בכלי התקשורת ברוסיה, הרשויות במדינה עצרו 8 בני אדם בקשר למעורבות במתקפה על הגשר.

משאיות מטען ממתינות במסוף המעבורות ובשדה תעופה (צילום: maxar)
משאיות מטען ממתינות במסוף המעבורות ובשדה תעופה נטוש | צילום: maxar

גשר קרים הוא עורק קריטי לאספקת צרכיו היומיומיים של חצי האי, כמו גם אספקה ​​עבור הצבא הרוסי. במהלך החודשים האחרונים, עשרות שיירות צבאיות רוסיות השתמשו בגשר, נושאות כלי רכב, שריון ודלק. קייב לא לקחה אחריות לפיצוצו של הגשר.

לאחר שנאלצו לסגת יותר מ-20 קילומטרים במחוז חרסון, הרוסים מנסים לייצב קו הגנה חדש - כך על פי המודיעין הבריטי. הלחימה באזור מתנהלת באינטנסיביות, והרוסים מחזיקים בכוחות חסרים ומוחלשים בלבד. בימים האחרונים הורו רשויות הכיבוש הרוסי על פינוי של חלק מהתושבים, ונראה שהם נערכים לכך שהלחימה תתרחב גם לעיר חרסון עצמה.