המסר הנחרץ של ארה"ב לישראל: תת שר החוץ האמריקני ויקטוריה נולנד אמרה אמש (שישי) בריאיון מיוחד ל"אולפן שישי" שארה"ב ביקשה מישראל להצטרף לסנקציות נגד רוסיה. "אנחנו מבקשים מכמה שיותר מדינות להצטרף לסנקציות ומבקשים את זה גם מישראל", פירטה. "אתם לא רוצים להפוך למקלט האחרון לכסף מלוכלך שמתדלק את המלחמה של פוטין".

על השאלה אם ביקשו מישראל להעביר סיוע צבאי לאוקראינה, אמרה נולנד: "זו החלטה עצמאית שישראל צריכה לעשות. הרבה דמוקרטיות ברחבי העולם יוצאות מאזור הנוחות כדי לספק ציוד צבאי לאוקראינה אבל הכי חשוב מבחינתנו זה להצטרף לסנקציות הכלכליות".

כשנשאלה על התיווך הישראלי במשא ומתן ואם יש לו סיכוי, השיבה תת שר החוץ האמריקני: "אנחנו חושבים שכל מאמץ להפוך את הנשיא פוטין לאדם מתורבת ולנהל משא ומתן מתוך כוונה אמיתית להשיג את הכוחות שלו מאוקראינה - זה מבורך. מאמצי ראש הממשלה מבורכים אבל לצערנו עד היום דרישותיו של פוטין מוגזמות".

ולדימיר פוטין (צילום: Mikhail Svetlov Getty Image)
"דרישותיו מוגזמות". פוטין | צילום: Mikhail Svetlov Getty Image

"פוטין למעשה דורש את הכניעה של אוקראינה", המשיכה. "הם לא מתכננים להיכנע בזמן הקרוב וזה הצבא של פוטין שמובס אז אנחנו מברכים על כל מאמץ דיפלומטי. העובדה היא שבעבר היו לישראל קשרים טובים עם הקרמלין אז אנחנו מודים שראש הממשלה מוכן להשתמש בזה כדי להביא לסיום המלחמה אבל לא נראה שהנשיא פוטין מקשיב".

על השאלה עד כמה, אם בכלל, מתחשבים בעמדת ישראל במשא ומתן על החזרה להסכם הגרעין, אמרה תת השר נולנד: "כמובן. בכל התהליך של החזרה ל-JCPOA (הסכם המעצמות על תוכנית הגרעין האירנית) ופיתוח הנשק הגרעיני של אירן, אנחנו בקשר יום-יומי עם הממשלה הישראלית, גופי המודיעין עובדים יחד והבית הלבן פועל מול משרד ראש הממשלה כדי לחלוק מודיעין, להבין את התמונה ולשלב נקודות לחץ. אנחנו מבינים שאם העסקה תצא לפועל יהיה צורך לעבוד עם ישראל על דרישות הביטחון שלה".

נפתלי בנט (צילום: פלאש 90)
"התיווך מבורך". בנט | צילום: פלאש 90

כשנשאלה מה עוד ניתן לעשות כדי לשים קץ למתרחש באוקראינה, השיבה: "אני שותפה לכעסם של מי שצופים בתמונות המחרידות של האסון ההומניטרי. את יודעת שמדובר במלחמה שפתח אותה ומוביל אותה אדם אחד לטובת שאיפותיו האימפריאליסטיות. אנחנו, יחד עם בעלות בריתנו ושותפותינו ברחבי העולם, כולל בעלות ברית מאסיה, מאמריקה הצפונית ומאירופה מטילים את הסנקציות הקשות ביותר שאי פעם הטלנו, מלבד סנקציות הרמטיות, ויש לזה השפעה הרסנית על הכלכלה הרוסית".

נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן הכריז אתמול אחר הצוהריים על צעדים נוספים נגד רוסיה, על רקע הלחימה באוקראינה. ביידן אמר בנאומו: "נוריד את מעמד הסחר של רוסיה, וכך היא תתקשה לקיים איתנו עסקים". הסנקציות החדשות שהטיל ביידן על רוסיה כוללות בין היתר: איסור על יבוא של מאכלי ים, שלילת היכולת של רוסיה לשאול כסף מהבנק העולמי וקרן המטבע העולמית, אסור על יבוא של יהלומים ווודקה.

ג'ו ביידן (צילום: רויטרס)
החריף את הסנקציות. ביידן | צילום: רויטרס

כמו כן, הוסיף הנשיא שמות נוספים לרשימת האוליגרכים שהוטלו עליהם סנקציות. עוד אמר בנאומו כי ייאסר יצוא של מוצרי יוקרה אמריקניים לרוסיה. נשיא ארצות הברית סיכם ואמר: "מטרת הפעולות למחוץ את הכלכלה הרוסית".

גם נשיאת הנציבות האירופית אורסולה פון דר ליין התייחסה להגבלות חדשות על רוסיה. בנאום שנשאה היא אמרה כי אירופה תאסור ייבוא של טובין מרכזיים מרוסיה, בשוק המתכת והפלדה.

פון דר ליין הוסיפה בנאומה כי תציע איסור נרחב על השקעות אירופיות חדשות בשוק האנרגיה של רוסיה. כמו כן, נשיאת הנציבות הודיעה כי אירופה תאסור לייצא מוצרי יוקרה לרוסיה, וכי אירופה תמנע מהמקורבים של פוטין להשתמש במטבעות קריפטוגרפיים כדי לבצע העברות כספים.