רוסיה עומדת בפני מצוקה של ממש בתחום החימוש והנשק, כך עולה הבוקר (רביעי) מהדיווח היומי של המודיעין הבריטי על המלחמה באוקראינה. בדוח מצוין כי הרוסים ככל הנראה הגיעו למיצוי של מלאי המל"טים האיראניים התוקפים שברשותם – לאחר שכבר קרוב לשבוע שלא עשו בהם שימוש ברחבי אוקראינה.

הבריטים מציינים שלא נעשה שימוש במל"טים איראניים מתאבדים ("מל"טים לתקיפה בכיוון אחד") מאז 17 בנובמבר, ונראה כי רוסיה מיצתה כמעט לגמרי את המלאי הנוכחי שלה. בשל כך, רוסיה צפויה כעת לחפש מקורות אספקה חדשים.

 

 

לאורך השבועות האחרונים עשתה רוסיה שימוש נרחב במל"טים התוקפים מאיראן, ובעיקרם המל"ט המתאבד שהאד-136. בתקופה האחרונה ניכר כי אותם מל"טים שימשו בעיקר לתקיפת מטרות אזרחיות – ובהן מתקני חשמל ואנרגיה, ומוסדות רפואיים.

בשבוע שעבר ביצעה רוסיה מתקפות נרחבות של מאות טילי שיוט ברחבי אוקראינה כולה. במשך שבועות ארוכים טוענים במערב כי רוסיה נמצאת במצוקת חימוש מהותית, ואינה מסוגלת להמשיך ולייצר טילי שיוט וטילים נוספים מסוגים אחרים – ובשל כך נדרשת לפנות למקורות אספקה חיצוניים.

מל"ט איראני מדגם שהאד-136 בשמי אוקראינה (צילום: רויטרס)
מל"ט איראני מדגם שהאד-136 בשמי אוקראינה | צילום: רויטרס

במערב מעריכים שעד היום העבירה איראן לרוסיה מאות מל"טים עבור המלחמה באוקראינה, והנשיא זלנסקי טען בעבר כי השתיים סיכמו על העברת כמות של 2,400 מל"טים. למרות הפגיעות הרבות של המל"טים ביעדים ברחבי אוקראינה, צוותי ההגנה האווירית בקייב ובערים נוספות רשמו אחוזי ירוט מוצלחים – בשיעור של קרוב ל-85%.

בסוף השבוע דיווח העיתון וושינגטון פוסט מפי מקורות במודיעין האמריקני כי איראן ורוסיה סיכמו על הקמת פס יצור לפיתוח מל"טים איראניים התקפיים על אדמת רוסיה. על פי דיווח נוסף ב-CNN, המצטט גורמים בצבא האוקראיני, איראן כבר העבירה לרוסיה את התוכניות המפורטות לפיתוח המל"טים – ופס הייצור עשוי לצאת לדרך כבר בסוף החודש הנוכחי.

במקביל לעסקאות המל"טים, במערב מעריכים כי עד הסוף החודש צפויה איראן להעביר לרוסיה משלוח של טילי קרקע-קרקע בליסטיים – על רקע המחסור שחווה רוסיה בטילים מתוצרת רוסית. על פי הדיווחים השונים, איראן צפויה להעביר לרוסיה טילים מדגם פתח-110 וזולפינקאר, היעילים לטווחים של 300 ו-700 ק"מ בהתאמה.

עשן מכסה את קייב לאחר יום של הפצצות מלטים בידי הרו (צילום: רויטרס)
עשן מכסה את קייב לאחר יום של הפצצות מלטים בידי הרוסים | צילום: רויטרס

ראש אמ"ן, אלוף אהרון חליוה, אמר השבוע בכנס בנושא איראן במכון למחקרי ביטון לאומי (INSS) כי הוא בטוח שאיראן מקבלת גמול נאה מרוסיה עבור עסקאות המל"טים. "אין דבר כזה בין מדינות שאין גמול", אמר, "אחרת אין עסקה. עבר כסף והרבה והאיראנים ידרשו את ליטרת הבשר שלהם - ממודיעין, דרך אמל"ח לסוגיו, מערכות. אני יכול לצפות שהדרישות יהיו רבות. בניהול העדין של האזור אני מקווה שהרוסים, גם כתוצאה ממדיניות ישראל, ידעו לאזן חלק מהתגמול שיתנו לאיראנים".