על רקע תמונות וסיפורי הזוועה שנעשים בידי הרוסים באוקראינה, אנחנו גם מתחילים ללמוד על סיפורים דומים בחסות הלוחמים הצ'צ'נים, שמכונים ה"קדירובצי". הקדירובצי הם חברי מליציות צבאיות שנאמנים לנשיא צ'צ'ניה, רמזן קדירוב, שבעצמו מפגין את נאמנותו לנשיא רוסיה. יש אף מי שמכנים אותו "החייל של פוטין".

על פי עדויות מערים מצפון-מזרח לקייב, הלוחמים הצ'צ'נים התעללו לא רק באוקראינים - אלא גם ברוסים. בכיר לשעבר בכוחות ההגנה האוקראיניים שמתגורר בעיירה בורודיאנקה סיפר כי "הקדירובצי הביאו חיילים רוסים פצועים לבית חולים שדה, ואלה שהיו פצועים קשה מדי – הם פשוט ירו בהם".

לוחמים צ'צ'נים שנלחמים לצידו של פוטין באוקראינה (צילום: twitter)
לוחמים צ'צ'נים באוקראינה | צילום: twitter

בנוסף לעדויות כי רצחו את אחיהם לנשק, הקדירובצי, ששימשו ככלי ליחסי ציבור במלחמתו של פוטין, ירו באזרחים אוקראינים לשם שעשוע וללא סיבה נראית לעין ואף הפעילו "תא עינויים", כך לפי ה"דיילי מייל", שמרכז עדויות מאזור בוצ'ה.

 

 

אישה אוקראינית סיפרה לעיתון הבריטי כיצד במשך 4 ימים חיילים צ'צ'נים עינו אותה, ולאחר מכן ירו באכזריות בראשו של בעלה. גם ראש עיריית בוצ'ה, אנטולי פדורוק, סיפר על עדויות אכזריות, וטען שאנשיו של קדירוב קשרו רצועות סביב זרועותיהם של אסירים שנלכדו, שהיו דומות לאלו שנמצאו על גופות אזרחים שהוצאו להורג בעיר.

לוחמים צ'צ'נים שנלחמים לצידו של פוטין באוקראינה (צילום: רויטרס)
לוחמים צ'צ'נים לצד לוחמים רוסים | צילום: רויטרס

הלוחמים הצ'צ'נים פעלו במריופול הנצורה מתחילת המלחמה. בתמונות של צלמי רויטרס בעיר הנמל, נראים החיילים הצ'צ'נים חמושים במקלעים כבדים על רקע בנייני מגורים הרוסים לגמרי. ממדי הזוועות עדיין לא נחשפו לחלוטין, מלבד עדויות קשות של התושבים שהצליחו לברוח מהעיר. 

>> להאזנה לכל הפרקים של "אחד ביום" לחצו כאן 

על פי דיווחים מהחזית, די קל לזהות את הלוחמים הצ'צ'נים: המדים שלהם שחורים, הם קוראים סיסמאות איסלאמיות, ושמו של הנשיא קדירוב חרוט על הציוד האישי שלהם.