זלנסקי ינאם בפני חברי הכנסת - הרוסים משגרים איום: נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי ינאם מחר (ראשון) בשעה 18:00 בערב בפני חברי הכנסת שיתחברו לשיחה דרך זום. תהיה גם הקרנה בכיכר רבין בעקבות בקשה של השגריר האוקראיני מראש עיריית תל אביב-יפו רון חולדאי. ראש הממשלה נפתלי בנט ושר החוץ יאיר לפיד צפויים להתחבר לנאום זלנסקי ביחד. בלשכת ראש האופוזיציה מסרו שגם בנימין נתניהו יצטרף לנאום בזום.

דקה אחר דקה - סיכום היום ה-23 למלחמה באוקראינה

באשר לתגובה הרוסית לנאום, הפגישה בין שגריר רוסיה בישראל ליו"ר הכנסת מיקי לוי הייתה פגישה נעימה אבל מתוחה. השגריר הרוסי אומנם לא ביקש נאום גומלין של פוטין, אבל ביקש שיתקיים תדרוך לחברי הכנסת הישראלים מצד גורמים רשמיים רוסיים ברמת הפרלמנט ובעיקר שיגר סוג של איום משתמע שלפיו איזון זה הדבר הכי חשוב למי שמהווה מתווך בין הצדדים. זהו סוג של "דגל אדום" שהרימו הרוסים בבחינת אל תלכו עוד צעד קדימה - כדי שלא תאבדו את מעמדכם הניטראלי גם בעינינו.

הפגזות בלביב, המצור על מריופול מתהדק

היום ה-23 למלחמה נפתח עם הפגזה על שדה התעופה בלביב, וענן עשן ענק היתמר מעל העיר. בהתקפה הזאת לא היו נפגעים אבל קו חדש נחצה במלחמה כאשר גם לביב, שאמורה להיות מקום בטוח יחסית שהפליטים נמלטים אליו, מופגזת.

בבית היולדות בלביב אנחנו פוגשים את מריה, שנמצאת בשבוע ה-38 להריונה, ונמלטה ממריופול, שם הלחימה איננה פוסקת. "בסרטון רואים את הבית שלי", היא מציגה. "הוא נשרף כליל. אני ראיתי שהבית שלי, הדירה של אימא שלי, נשרף לגמרי. הוא כבר לא נמצא שם. גם העיר איננה כבר".

משם גם יצאה אחת התמונות הקשות ביותר של המלחמה הזאת, תמונה של יולדת, שגם היא וגם העובר שבבטנה נהרגו בהפגזה על בית החולים בעיר. "אני כל הזמן בוכה", מספרת מריה. "אני כל הזמן עוקבת אחרי האירועים. כולם אומרים: תירגעי, את צריכה לחשוב על התינוק. אבל איך את יכולה לחשוב רק עליו כשאת לא יודעת איפה המשפחה שלך, איפה אימא? מה קורה איתם בכלל?".

אדם הולך ליד בניין שנהרס בהפגזות בעיר מריופול (צילום: חדשות 12)
ההרס במריופול | צילום: חדשות 12
מלחמה באוקראינה (צילום: ap)
המלחמה באוקראינה מהאוויר | צילום: ap

משרד הביטחון הרוסי התייחס למצור על מריופול היום ואמר כי החבל מתהדק סביב צווארה של העיר. 30 אלף תושבים נמלטו וכ-350 אלף עדיין נצורים. היום היו הפגזות גם בחרקיב, במיקולאייב ובצפון קייב, שם תושב אחד נהרג וכמה בני אדם נפצעו.

ויקה, בת תשע, ברחה מקייב עם אמה אנסטסיה, פונדקאית לזוג ישראלים שנמצאת בשבוע מתקדם של הריונה. "זה מאוד קשה להיות גם בהיריון, גם במלחמה וגם עם ילדה", היא מתארת. "לכן הייתי כל כך מתוחה, עד שלפני שבוע וחצי הבהילו אותי לבית החולים בשל סיכון ללידה מוקדמת".

אומנם המאמצים הדיפלומטיים לארגן פסגה בין זלנסקי לפוטין נמשכים גם היום, אבל המסר של פוטין בהפגזה על לביב ברור - הוא לא מתכוון להראות חולשה או רחמים, ומעתה תוקף גם בעיר מקלט של פליטי מלחמה.