מלחמת רוסיה-אוקראינה: רוסיה הזהירה היום (שבת) את ארה"ב כי פריסה נוספת של פצצות גרעיניות בבסיסי נאט"ו באירופה תקרב את "הסף הגרעיני" והיא תיקח בחשבון את המהלך בתכנון הצבאי שלה. סגן שר החוץ הרוסי אלכסנדר גרושקו האשים את ארה"ב בכך שהיא משפרת את אותן פצצות שמיועדות להגיע לאירופה.

"ארה"ב משפרת את הדיוק שלהן מפחיתה את הכוח של המטען הגרעיני", טען גרושקו לסוכנות הידיעות הרוסית ריה. "היא הופכת את הנשק הזה ל'נשק קרבי' - ובכך מורידה את הסף הגרעיני".

על פי דיווח של אתר "פוליטיקו", ארה"ב אמרה בדיון סגור של נאט"ו כי היא מתכוונת להאיץ את הפריסה של פצצות גרעין מסוג B-61 ו-B-61-12 בבסיסים באירופה. על פי הדיווח, הפצצות אמורות להגיע לבסיסים בחודש דצמבר, מספר חודשים לפני המועד המקורי.

רוסיה: סיימנו את "מבצע גיוס חיילי המילואים"

שר ההגנה הרוסי הודיע אתמול כי מוסקבה סיימה את שלב גיוס חיילי המילואים, זאת לאחר שגויסו מאות אלפי אזרחים – ורבע מהם כבר נשלחו לשדה הקרב. ארה"ב הודיעה במקביל שהיא תעניק סיוע צבאי נוסף לאוקראינה בסך כולל של 275 מיליון דולר. הסיוע יכלול נשק, אמצעי לחימה וציוד ממלאי הפנטגון. בכך הסיוע האמריקני לאוקראינה מאז תחילת המלחמה מגיע ליותר מ-18 וחצי מיליארד דולר.

נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי אמר כי הוא מסופק אם רוסיה תפסיק לגייס חיילים נוספים לקרב. בנאום שנשא הלילה ושודר בטלוויזיה האוקראינית, זלנסקי אמר כי הכוחות הרוסיים "מוכנים ומצוידים בצורה כל כך גרועה" והם מנוצלים בצורה אכזרית על ידי המפקדים שלהם. לדבריו, זה מאפשר לאוקראינה להעריך כי בקרוב מאוד רוסיה תזדקק לערוך גיוס נוסף של חיילים שיישלחו לשדה הקרב.

פוטין בפגישה עם שר ההגנה שויגו, מוסקבה (צילום: reuters)
פוטין בפגישה עם שר ההגנה שויגו, ארכיון | צילום: reuters

"המשימה שהוטלה על ידך לגייס 300 אלף איש – הושלמה", אמר שר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו לנשיא פוטין בתיעוד פגישה שלהם בקרמלין שפורסמה לציבור. "לא מתוכננים צעדים נוספים", הוסיף שויגו. לדבריו, 82 אלף חיילים מגויסים כבר נשלחו לאזור הלחימה והשאר נשלחו לאימונים.

הנשיא פוטין הודה לחיילים המילואים על "מסירותם לתפקיד, על הפטריוטיות שהם מפגינים, על הנחישות שלהם להגן על המדינה, להגן על רוסיה ביתם, משפחתם, האזרחים והעם שלנו".

הגיוס שהורה פוטין בחודש שעבר, ושעורר גל מחאות ברחבי המדינה, נערכו לאחר שורת הפסדים של הצבא הרוסי בשדה הקרב באוקראינה. יותר מ-2,000 איש נעצרו ברוסיה בהפגנות נגד הגיוס. רוב העצורים היו בעיקר באזורים במדינה שבהם מתגוררים מיעוטים אתניים, שלטענתם מספר המגויסים מאזורים אלו היה לא פרופורציונלי ביחס לאזורים אחרים.

הפצצות רוסיות במרכז קייב, אוקראינה (צילום: AP)
הפצצות רוסיות במרכז קייב, אוקראינה | צילום: AP

האוקראינים יקבלו מערכות הגנה אוויריות חדשות

שר החוץ של ארה"ב, אנתוני בלינקן, אמר כי וושינגטון מתכוונת לספק לאוקראינה יכולות הגנתיות אוויריות שלהן היא זקוקה. לדבריו, שתי מערכות נגד מטוסים מסוג NASAMS יסופקו לאוקראינים כבר בחודש הבא. בלינקן הוסיף כי ארה"ב בקשר עם בעלות ברית נוספות כדי לאפשר את האספקה של מערכות ההגנה האוויריות שלהן.

צבא אוקראינה ממשיך לדווח על התקדמות כוחותיו בחזית. סרגיי גאיידי, המושל האוקראיני בלוגנסק, הודיע כי צבא אוקראינה הצליח להשתלט על הדרך בין העיירות סבטובה (Svatove) וקרמינה (Kreminna) - שהייתה במשך שבועות ארוכים ליעד מרכזי בלחימה בחזית המזרחית.

באזור דרום המדינה, הכוחות האוקראיניים המשיכו להתקדם לעבר חרסון, העיר הגדולה ביותר שהצבא הרוסי הצליח לכבוש מאז שהחלה הפלישה בחודש פברואר. עם זאת, על פי הדיווחים נראה שההתקדמות האוקראינית הואטה בימים האחרונים, ובקייב מאשימים בכך את מזג האוויר הקשה שבאזור.