נשיא רוסיה ולדימיר פוטין סופג גל ביקורת חסר תקדים בעקבות הנסיגה מחרסון - כך קובע היום (ראשון) המכון האמריקני לחקר המלחמה (ISW). לפי דוח שמתפרסם הלילה, פוטין סופג ביקורת מבית יחד עם דרישה שהקרמלין יהיה מעורב יותר בשדה הקרב. במקביל, החוקרים האמריקנים קובעים כי הרוסים מנסים לאחד יחידות צבאיות שונות, אך נכשלים בגיבוש החיילים שלהם.

חגיגות בקייב, אוקראינה (צילום: רויטרס)
חגיגות בקייב, אוקראינה, לאחר שחרור העיר חרסון | צילום: רויטרס

עוד קבע המכון האמריקני לחקר המלחמה כי לפוטין קשה יותר לפייס את החלקים מבסיס התומכים במלחמה ברוסיה בשל חוסר היכולת של צבאו להגשים את מטרותיו, להפיל את ממשלת אוקראינה ולהשתלט על כל המדינה. נסיגת רוסיה מהעיר חרסון אף מציתה מאבק אידיאולוגי בין תומכי המלחמה לבין נשיא רוסיה ושוחקת את האמון ביכולתו של פוטין לקיים את הבטחות המלחמה שלו.

פוטין צריך לשמור על תמיכה ציבורית, וככל הנראה הורה לתעמולה לדכא כל ביקורת על הנסיגה הרוסית מחרסון - מאחר שתוכניות חדשות רבות וערוצי טלוויזיה ממלכתיים משמיטות או מפחיתות את תוצאות הנסיגה בדיווחן. במקביל, גדלים הספקות בקרב לאומנים רוסים קיצוניים לגבי המחויבות של פוטין לאידיאולוגיה הרוסית.

צבא אוקראינה במרכז העיר חרסון, לאחר שהבוקר הושלמה
צבא אוקראינה במרכז העיר חרסון לאחר השלמת הנסיגה הרוסית

אחת הדוגמאות שמביאים האמריקנים היא הפרסום של אלכסנדר דוגין, שביתו דריה נרצחה בהתנקשות לפני כמה חודשים. בין היתר דוגין ביקר את פוטין על הכניעה שלו בחרסון. בדוח של המכון האמריקני לחקר מלחמה מציינים כי ביקורת ישירה כזו היא עניין חסר תקדים, וההתקפות הגלויות הללו עשויות להעיד על שינוי ברחשי הלב של האידאולוגים הלאומניים ברוסיה.

דוגמה נוספת שהובאה בדוח מתייחסת למגיש הטלוויזיה ולדימיר סולוביוב, שבתוכנית "ערב" מגיש לצופים בכל יום תעמולה מבית הקרמלין. עם זאת, לדברי האמריקנים, סולוביוב דורש מהקרמלין ומהפיקוד הצבאי להיות מעורב בצורה צמודה יותר בנעשה בשדה הקרב. הוא אף קרא להרחיב את גיוס המילואים ולהכריז על מבצע גיוס מלא ברחבי רוסיה. מעבר לכך, סולוביוב קרא לפטר "פקידים חסרי כושר שיפוט" לאחר הכניעה בחרסון.

הפרשן ולדימיר סולוביוב במסרים חריפים לאירופה
ביקורת מפתיעה מהתעמולן של הקרמלין

במקביל, הבוקר המודיעין הבריטי מעדכן כי תוכנית האימונים הצבאית תחזור לבתי הספר ברוסיה. לפי ההחלטה של שר החינוך סרגיי קרבסטוב, התלמידים ישובו ללמוד אותה בספטמבר הבא, וזאת לראשונה מאז שירדה מתכנית הלימודים בשנת 1993. הלימודים מזכירים את לימודי החובה בתקופה הסובייטית, והם כוללים בין היתר ירי ברובי קלצ'ניקוב, שיעורי עזרה ראשונה או הכנה למתקפה כימית. הדוח בלונדון ציין כי הרוסים מנסים להחיות את תוכנית הלימודים הזו כבר מאז שנת 2014, בהמשך לכיבוש הרוסי של חצי האי קרים - בתקווה שהתוכנית הזו תשפר את כישורי החיילים שמתגייסים לצבא רוסיה ואת מיומנויותיהם.

רוסיה הודיעה בשבוע שעבר על השלמת נסיגתה מהעיר האסטרטגית חרסון שבדרום אוקראינה. כוחות צבא אוקראינה פעלו בעומק העיר ושחררו חלקים גדולים ממנה בתוך זמן קצר. גורם מטעם עיריית חרסון העריך שלוחמים רוסים רבים טבעו למוות במי נהר הדנייפר בעת המנוסה מן העיר - בעוד שמשרד ההגנה הרוסי הודיע שלא נותרו מאחור ציוד ונשק ושלא נגרמו אבדות בנפש. בנוסף, ראש הסגל של זלנסקי הודיע על השלמת עסקת חילופי שבויים בין רוסיה לאוקראינה. במסגרת העסקה שבו לאוקראינה 45 חיילים ו-2 גופות.