רוסיה מתרחקת מהמערב: תאגיד הענק מקדונלד'ס הודיע הערב (שלישי) על סגירה, זמנית לפחות, של כל סניפי הרשת ברוסיה. מדובר בכ-850 סניפים ברחבי המדינה, שזכתה לסממן המערבי רק בתחילת שנות ה-90. גם חברת קוקה קולה מפסיקה את פעולתה ברוסיה.

ההחלטה מתקבלת בצל המלחמה - ו-32 שנים אחרי שהרשת פתחה את הסניף הראשון בכיכר פושקין עם 5,000 איש בתור. בימים האחרונים גבר הלחץ על תאגידי מזון כגון מקדונלד'ס ופפסי כדי שיפסיקו לפעול בתוך רוסיה. רשת המזון המהירה הודיעה כי תמשיך לשלם משכורות לכל עובדיה ברוסיה - 62 אלף במספר.

מקדונלד'ס במוסקווה (צילום: רויטרס)
מקדונלד'ס במוסקווה | צילום: רויטרס

מוקדם יותר הודיעה חברת האנרגיה "של" כי תפסיק לרכוש נפט מרוסיה ותנתק לחלוטין את קשריה עם המדינה, בזמן שארה"ב הודיעה על החרמת ייבוא הגז והנפט מרוסיה.

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן הבהיר היום כי הוא מבין את העמדה הבעייתית של בעלות הברית האירופיות, ומעריך כי הן כנראה לא מסוגלות להטיל איסור דומה, כי הוא יפגע בהן באופן קשה. הוא הודה כי הצעד עלול להוביל לעלייה במחירי הדלק גם בארה"ב.

ביידן הצביע על יעילות הסנקציות והפגיעה בכלכלה הרוסית, שנראית לפי הירידה המשמעותית בערכו של הרובל הרוסי. הוא הבהיר שיש הסכמה דמוקרטית ורפובליקנית להחלטה. "אני משבח את החברות שיצאו מרוסיה קודם לאיסור, הן הובילו על ידי מתן 'דוגמה אישית'", הוסיף ביידן.

הניסיונות של המערב לבודד את רוסיה כלכלית בגלל הפלישה לאוקראינה טלטלו את שווקי הסחורות והאנרגיה העולמיים, גרמו לזינוק במחירים ואיימו לבלום את ההתאוששות הכלכלית העולמית ממשבר הקורונה. גם בריטניה הודיעה הערב כי תאסור יבוא נפט רוסי, והוא ייפסק לחלוטין עד סוף השנה כדי לתת לעסקים זמן למצוא מקורות אספקה ​​חלופיים.