פגישה דרמטית וחריגה - לראשונה מאז פרוץ המלחמה: נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי נפגש הערב (רביעי) עם נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן בבית הלבן. מדובר בביקור מדיני ראשון של נשיא אוקראינה במדינה אחרת - 301 ימים מאז שרוסיה פלשה למדינתו. "אדוני הנשיא, טוב שחזרת", אמר ביידן לזלנסקי. "זה כבוד להיות לצידך בהגנה מאוחדת נגד מלחמה אכזרית וברוטלית שמנהל פוטין".

ביידן התחייב כי ארצות הברית "תמשיך לחזק את יכולתה של אוקראינה להגן על עצמה - במיוחד בהגנה אווירית". הוא הבטיח לספק לאוקראינה סוללות פטריוט להגנה אווירית, והדגיש בפני זלנסקי כי האמריקנים משתי המפלגות עומדים לצד האוקראינים. מוקדם יותר הודיע ​​שר החוץ האמריקני, אנתוני בלינקן, על סיוע ביטחוני נוסף של 1.85 מיליארד דולר לאוקראינה.

"קשה להאמין, 300 ימים כבר עברו, ופוטין מבצע מתקפה אכזרית על זכותם של האוקראינים להתקיים כאומה, והתקפה על אוקראינים חפים מפשע ללא כל סיבה מלבד להפחיד", הוסיף ביידן. הוא ציין את הסלמת ההתקפות הרוסיות על מקורות אנרגיה ותשתיות אזרחיות בימים האחרונים. "פוטין מנסה להשתמש בחורף כנשק", המשיך הנשיא האמריקני. עם זאת, הוא הדגיש כי ארה"ב ובעלי בריתה באירופה עומדים לצד אוקראינה.

במהלך ההצהרה המשותפת לשני המנהיגים, זלנסקי העניק לביידן את "פרס הגיבור האוקראיני", והביע את הערכתו גם לקונגרס ולעם האמריקני. "תודה לך, אדוני הנשיא. אנחנו כמובן מרוצים מהתמיכה הדו-מפלגתית בנו, תודה לקונגרס ותודה לאנשים הרגילים, האמריקנים. אני מאוד מעריך את התמיכה" אמר זלנסקי.

ג'ו ביידן, ולדמיר זלנסקי (צילום: רויטרס)
ביידן וזלנסקי בפגישתם בבית הלבן, הערב | צילום: רויטרס

"בחור אחד שהוא ממש גיבור, מפקד אמיתי בשטח, ביקש ממני להעביר את הפרס שלו אליך הנשיא ביידן", הסביר זלנסקי. "הוא מאוד אמיץ, והוא אמר תן את זה לנשיא אמיץ מאוד. אני רוצה לתת את זה לך, זה צלב הכשירות הצבאית", הוסיף.

את פניו של זלנסקי, שהגיע לבוש כהרגלו במכנסיים צבאיים ובחולצה בצבע ירוק עם סמל אוקראינה, קיבלו הנשיא ביידן ואשתו ג'יל. הנשיא האוקראיני טס במטוס של צבא ארה"ב בעקבות החשש הכבד מפני פעילות אווירית עוינת של רוסיה, שעלולה הייתה לפגוע במטוס.

לאחר מכן, במסיבת עיתונאית משותפת שקיימו השניים בבית הלבן, הסביר ביידן כי חשוב שהאמריקנים ושאר העולם ישמעו ישירות מזלנסקי על מאבק מדינתו בכיבוש הרוסי. לדבריו, זלנסקי הראה את עמידתו החזקה נגד "התוקפנות האימפריאלית". עוד הבטיח ביידן: "נגן על ארצכם מפני התוקפנות הרוסית – כמה זמן שזה ייקח".

"הלילה זה הנר הרביעי של חנוכה. יהודים רבים בעולם, בהם זלנסקי, מציינים את נס פך השמן ואת הגבורה של מעטים מול רבים, כפי שאתם נלחמים", אמר ביידן לזלנסקי. "ארה"ב עומדת לצדכם וכל העולם אתכם". ביידן ציין כי ארה"ב תעביר 374 מיליון דולר נוספים לטובת סיוע הומניטרי.

זלנסקי הודה לארה"ב ולעם האמריקני על תמיכתם: "אני חוזר הביתה עם חדשות טובות" והביע תקווה שהקונגרס האמריקני יאשר חבילת סיוע נוספת בסך 45 מיליארד דולר. הוא סיפר שהנושא העיקרי ששני המנהיגים דנו בפגישתם מוקדם יותר היא סוגיית ההגנה האווירית על אוקראינה.זלנסקי הדגיש שהמלחמה תסתיים ברגע ש"הריבונות, החירות והשלמות הטריטוריאלית" של אוקראינה תחזור, כמו גם "תשלום פיצויים על הנזקים שנגרמו מהתוקפות הרוסית".

זלנסקי נואם בפני הקונגרס האמריקני (צילום: AP)
זלנסקי נואם בפני הקונגרס האמריקני: "אוקראינה חיה ובועטת" | צילום: AP

בנאומו בפני הקונגרס האמריקני אמר זלנסקי: "אוקראינה לא נפלה, היא חיה ובועטת" ושיגר מסר למחוקקים האמריקנים, שחלקם לא נלהבים מהעברת סיוע נוסף לאוקראינה: "הכסף שלכם אינו צדקה, זוהי השקעה בביטחון העולמי ובדמוקרטיה שאנחנו מנהלים באופן האחראי ביותר".

לרגל הביקור של זלנסקי, יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי שיגרה מייל למחוקקים שבו הפצירה בהם לשוב לוושינגטון למושב מיוחד "למען התמקדות מיוחדת בדמוקרטיה". על פי הדיווחים, זלנסקי ישהה כמה שעות בלבד על הקרקע בוושינגטון, לפני שיחזור בחזרה לאוקראינה. עוד דווח כי הביקור של נשיא אוקראינה מגיע בעקבות הזמנה של ביידן ב-14 בדצמבר.

זלנסקי וביידן בבית הלבן (צילום: רויטרס)
ביידן מקבל את פניו של זלנסקי בבית הלבן, היום | צילום: רויטרס

סיקור שוטף ב-N12:

זלנסקי אישר: "בדרכי לארה"ב לחזק את יכולות ההגנה שלנו"
• סוללות נ"מ ואמל"ח מתקדם: חבילת הסיוע שביידן יעניק לזלנסקי בביקורו בוושינגטון

זלנסקי נערך ללחוץ על ביידן לקדם את העברתם של אמצעי לחימה מתקדמים נוספים - בעלות של עשרות מיליארדים נוספים. בנוסף לסוללות הפטריוט, אוקראינה צפויה לקבל גם ערכות JDAM, אמצעי לחימה מתקדם שנועד להתקנה על פצצות וחימוש "טיפשים" ולא מדויקים ושהופך אותם לחימוש מונחה ומתקדם. הערכות האלה ניתנות להתקנה על סוגים רבים של פצצות, החל מפצצות קטנות ועד לפצצות במשקל של טון. בנוסף, דווח כי זלנסקי גם צפוי לבקש מביידן את העברתם של טילי קרקע-קרקע מדגם ATACMS. הדרישה האוקראינית לקבלת המל"טים המתקדמים וטילי ה-ATACMS אינה חדשה, ובקייב מנסים לקבל אותם כבר במשך חודשים ארוכים.

המלחמה באוקראינה: זלנסקי מבקר בחרסון
זלנסקי נחת בארה"ב

זמן קצר לפני נחיתתו של זלנסקי, נשיא רוסיה פוטין מסר "נאום חשוב", שבו הצהיר שרוסיה תגשים את "כל מטרות המערכה הצבאית" באוקראינה. עוד אמר כי החיילים שנלחמים וצמרת מערכת הביטחון הרוסית הם "גיבורים".

את הדברים אמר פוטין בנאום שנשא במהלך פגישת סוף השנה של ראשי ההגנה ברוסיה. במהלך הנאום התוקפני הוא הוסיף כי נאט"ו "מנצלת את מלוא יכולותיה" נגד רוסיה, והפציר במנהיגי הצבא להשתמש בניסיון שצברו בסוריה ובמהלך 10 החודשים של מה שמוסקבה מכנה "המבצע הצבאי המיוחד" שלה באוקראינה.

נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן במשרדו (צילום: Nathan Posner/Anadolu Agency via Getty Images)
נשיא ארה"ב ג'ו ביידן | צילום: Nathan Posner/Anadolu Agency via Getty Images

בימים האחרונים הכריע ממשל ביידן בנוגע להחלטה להעביר לאוקראינה סוללות הגנה אווירית מתקדמות מסוג פטריוט – שחשובות מאוד בהתגוננותה של אוקראינה נגד מתקפות הטילים והמל"טים של רוסיה. ההחלטה להעביר מערכות הגנה אווירית מתקדמות לאוקראינה מגיעה על רקע בקשות ממושכות מקייב לאורך החודשים האחרונים, ועל רקע הדיווחים האחרונים, כולל של זלנסקי עצמו, כי רק לאחרונה קיבלה רוסיה מאיראן משלוח חדש של 250 מל"טים תוקפים מתקדמים.