הלחץ הכלכלי על רוסיה נמשך: בשל מצוקת מטבע החוץ שהולכת ומחריפה, הגבלה כלכלית חדשה הוטלה ברוסיה - במסגרתן אסור לתושבים למשוך יותר מעשרת אלפים דולר במזומן מחשבונות מטבע החוץ בבנקים. כל סכום גבוה מכך - חייב להיות מומר למטבע המקומי (הרובל) ולהימשך בדלפק בבנק. הקרמלין: "ארה"ב הכריזה על מלחמה כלכלית נגד רוסיה".

 

בבנק המרכזי ברוסיה הגנו על ההחלטה: מרבית החשבונות לא יושפעו מהמגבלה. "90% מחשבונות החיסכון במטבע חוץ של האזרחים ממילא לא מגיעים לעשרת אלפים דולר ולכן לא יושפעו מההגבלה", הסבירו בבנק המרכזי ברוסיה. עד כה נאסר להוציא מהמדינה מזומן בסכום גבוה יותר, וכעת העמיקה מצוקת יתרות מטבע החוץ של הבנק המרכזי. בניסיון של הקרמלין למתן את ההשפעות של הסנקציות המערביות: המסחר בבורסה של מוסקבה יושעה חלקית. 

הבהלה לכספומטים ברוסיה (צילום: AP)
הבהלה לכספומטים ברוסיה | צילום: AP

אתמול הכריז הנשיא ביידן על החרפת הסנקציות על רוסיה – וחרם על יבוא הנפט והגז הטבעי מהמדינה. מחיר הנפט ממשיך לעלות - מיד אחרי הצהרת ביידן עלה בכ-7% (וירד לאחר זמן קצר). לפי בכיר בממשל, המהלך גם יאסור על השקעות חדשות בארה"ב במגזר האנרגיה של רוסיה ויאסור על אמריקנים להשתתף בהשקעות זרות כלשהן שזורמות למגזר האנרגיה הרוסי. מומחים הזהירו: "מחיר חבית נפט יחצה את ה-200$ דולר עוד החודש". 

קוקה קולה תעצור את הפעילות ברוסיה, אמזון תפסיק לקבל לקוחות מהמדינה

במקביל, שורת חברות הודיעו על הצטרפותן לחרם הכלכלי על המדינה: מקדונלדס, קוקה קולה וסטארבאקס הודיעו כי יפסיקו את פעילותן ברוסיה. גם אמזון הודיעה כי תפסיק לקבל לקוחות חדשים מרוסיה ובלארוס. חברת שעוני היוקרה רולקס הודיעה כי תפסיק לייצא מוצרים לרוסיה.

בנוסף, הודיעה חברת Universal Music כי היא מפסיקה את פעילותה ברוסיה. גם התאגיד YUM Brands המחזיק בין השאר ברשתות האוכל KFC ופיצה האט הודיע כי יפסיק את השקעותיו ברוסיה. ברוסיה מדווחים כי גם יצרנית הבירה הייניקן תפסיק למכור את מרכולתה תחת המותג שלה ברוסיה.

מקדונלד'ס במוסקווה (צילום: רויטרס)
מקדונלד'ס במוסקווה | צילום: רויטרס

אפליקציית ההיכרויות באמבל הודיעה כי היא מפסיקה את הפעילות שלה ברוסיה ובבלארוס ומשביתה את האפשרות להוריד את האפליקציה בחנויות google play ו-appstore במדינות הללו.

בהכנת הידיעה השתתפו עמית ולדמן ושני בירנבוים.