המלחמה באוקראינה סיפקה עד כה אין ספור תיעודים דרמטיים ועצובים. אחד הבולטים שבהם היה פינוי היולדות האוקראיניות מבית החולים במריופול, שניזוק בהפגזה רוסית. יולדת צעירה אחת שרדה את ההפצצה ופונתה לבית חולים אחר - אך הבוקר (שני) פרסמה רשת AP כי האישה והעובר שלה לא שרדו, והרופאים שנלחמו על חייהם נאלצו לקבוע את מותם.

האירוע החמור במריופול, שגרר גינויים נרחבים לרוסיה, התרחש ביום רביעי בשבוע שעבר. באחת ההפצצות הרוסיות נהרס בית חולים ליולדות, וכוחות ההצלה פינו חלק מהנשים למקום מבטחים. אחת מהן תועדה על אלונקה ומועברת באמבולנס לבית חולים אחר בזמן שהייתה בחיים, אך הבוקר התברר שהיא לא שרדה את הלידה.

מלחמת רוסיה אוקראינה - מריופול (צילום: AP)
מריאנה וישגירסקאיה, יולדת ששרדה את ההתקפה במריופול | צילום: AP
אב נושא את בנו התינוק שנהרג בהפגזה לבית החולים במריופול  (צילום: AP)
קורבנות ההפצצות הרוסיות במריופול | צילום: AP

הרופאים נאבקו על חייה, ואנשי צוות ששוחחו עם AP סיפרו על הרגעים הקשים בחדר הלידה: "כשהבינה שהיא מאבדת את התינוק שלה, האישה בכתה ואמרה 'תהרגו אותי עכשיו'". המנתח טימור מארין גילה שהאגן של האישה קרס והיא הובהלה לניתוח קיסרי, אך העובר יצא ללא רוח חיים.

לאחר מכן התמקדו הרופאים באם, אך בתום חצי שעה של ניסיונות החייאה גם היא לא שרדה. בעדות נוספת לכאוס שהתרחש באירוע, הרופאים לא הספיקו לזהות את שמה של האישה לפני שבעלה ואביה הגיעו לקחת את גופתה. "לפחות מישהו בא והיא לא תסיים בקבר המוני", אמרו הרופאים.

בניסיון להצדיק את התקיפה על בית החולים, טענו הרוסים שהמקום שימש כבסיס לאוקראינים קיצוניים ושלא היו במקום מטופלים. השגריר הרוסי לאו"ם והשגרירות הרוסית בלונדון הגדילו וכינו את התמונות "פייק ניוז".

בתיעוד נוסף שיצא מבית החולים, נראתה היולדת מריאנה וישגירסקאיה עוזבת את בית החולים על רגליה. הרוסים טענו שהיא שחקנית וש"התמונות לא אמינות" - שגריר אוקראינה באו"ם ענה ופרסם תמונות של האם הטרייה - מיד לאחר שילדה תינוק בריא.