קיבלה אישור - וסורבה: אפילו שסיכנה את חייה ואת חיי בנותיה הקטנות תחת המתקפות הרוסיות, אלינה אבדונינה, אזרחית אוקראינית, סורבה אמש (שני) לעלות על מטוס לישראל. היא הייתה כבר בדרך לטיסה, אך התברר לה כי בניגוד למתווה של שרת הפנים איילת שקד, ועל אף שקיבלה אישור מוקדם חתום על ידי משרד החוץ - היא לא יכולה להגיד לישראל.

אלינה עם בנותיה, אמא ובן זוגה של האם (צילום: באדיבות המשפחה)
אלינה עם בנותיה, אימה ואביה החורג | צילום: באדיבות המשפחה
אלינה אבדונינה ובנותיה מריה ואנה  (צילום: באדיבות המשפחה)
אלינה ובתה הקטנה. נותרו במקלט בפולין | צילום: באדיבות המשפחה

אלינה נשואה, אם לשתי בנות קטנות, בנות 3 ו-8, ובת יחידה לאימה, אלה, תושבת ישראל שנשואה לאזרח ישראלי. בשנת 2016 היא הגיעה עם משפחתה לחופשה משפחתית שארכה כחודש ולאחריה, חזרה המשפחה לאוקראינה. שנה לאחר מכן, אלינה הגיעה שוב לביקור עם בתה הקטנה אך הפעם, ללא סיבה נראית לעין, סורבה כניסתה והיא גורשה מישראל.

בעקבות התקיפה הרוסית באוקראינה בעלה של אלינה גויס למאמץ המלחמתי' מה שהוביל אותה להגיש בקשת כניסה מקוונת לרשויות בישראל, על מנת שלא לחוות סירוב נוסף כפי שקרה לה בעבר, ולהיכנס ארצה על מנת להימלט מהמלחמה באוקראינה.

אלינה אבדונינה ובנותיה מריה ואנה  (צילום: באדיבות המשפחה)
"עכשיו מפרידים אימא מילדות קטנות?" | צילום: באדיבות המשפחה

לאחר שאושר המתווה של שרת הפנים שקד ולפיו, קרובי משפחה של ישראלים זכאים להיכנס לארץ בעקבות המלחמה, אושרה בקשתה המקוונת של אלינה להיכנס לישראל, חתומה על ידי סמנכ"ל האגף הקונסולרי במשרד החוץ.

בעקבות האישור שניתן לה, החלה אלינה במסע המסוכן לעבר גבול פולין - ביחד עם בנותיה הקטנות. מי שהצטרף לסייע ופגש את אלינה ואת הבנות בפולין, היה אביה החורג הישראלי, שטס במיוחד כדי ללוות את המשפחה לישראל.

בשדה התעופה, טרם המראת המשפחה לישראל, חיכתה לאלינה ההפתעה שלה לא ציפתה - נאמר לה שהיא מסורבת כניסה לישראל ושבפני בנותיה עומדות שתי אפשרויות: לעלות על המטוס או להישאר איתה בפולין: "תשלחי את הילדות לישראל לבד, את לא יכולה לבוא". אלינה בחרה להשאיר את הבנות איתה, בגלל השבועות הקשים שחוו במהלך המלחמה, וכעת השלושה שוהות במקלט בפולין - מדינה שבה הן אינן מכירות אף אחד.

"סירוב עלייתה למטוס של אלינה מנוגד למתווה שהוצהר עליו, ובניגוד למסמך מפורש של מדינת ישראל המאשר לאלינה ולבנותיה לטוס לישראל", אמרה עורכת דינה של אלינה, יעל כץ מסטבאום, לחדשות 12. "עכשיו מפרידים אימא מילדות קטנות? אנחנו ב'בחירתה של סופי'? היא היססה שעה איומה כי הבנות בכו נורא. הן עברו עשרה ימים של בריחה מסוכנת תחת הפגזות מאוקראינה".

עו״ד של המשפחה, יעל כץ מסטבאום (צילום: באדיבות המצולמת)
עורכת הדין של המשפחה, יעל כץ מסטבאום | צילום: באדיבות המצולמת

תגובת רשות האוכלוסין: "מדובר באזרחית אוקראינה שכניסתה בעבר סורבה, ללא כל קשר למלחמה, ולמעשה מאז שנת 2017 מנסה להיכנס לישראל בכל דרך. כפי שהובהר עם קביעת המתווים, הגשת בקשה לכניסה באמצעות הטופס המקוון אינה אמצעי לעקוף עבר הגירתי ובמקרה זה, כדי לבחון את הבקשה כראוי, על המזמינים הישראלים להגיש בקשה מסודרת בלשכת מינהל האוכלוסין".