בימים שלאחר הנסיגה הרוסית מחרסון שבדרום אוקראינה, ניכר שתמונת המלחמה עשויה לקבל תפנית חדשה. בעוד שהאוקראינים פועלים להחזיר לשגרה כמה שיותר מהשטחים ששוחררו בצפון ובדרום המדינה, נראה שהרוסים פועלים לחזק ולעבות את כוחותיהם במזרח, באזורים שונים בחבל דונבאס – לקראת חודשי החורף ושלב שצפוי להיות, על פי ההערכות, הרבה פחות דינמי.

בסוף השבוע חזר לפעול קו הרכבת בין קייב וחרסון המשוחררת, ו-200 בני אדם הגיעו ברכבת הראשונה מהבירה. בנוסף, עדיין קיים החשש למתקפות והפצצות אוויריות חדשות של הרוסים, כולל על חרסון, שם אזרחים רבים נאבקים במציאות הקשה של מחסור בחשמל, מים ותנאים בסיסיים. במקביל, צבא רוסיה נערך לפרוס מחדש את עשרות אלפי החיילים שפונו מהעיר – בגזרות אחרות בלחימה נגד צבא אוקראינה.

בעיתון וול סטריט ג'ורנל דווח כי כ-20 אלף מהחיילים הרוסים שפונו מגזרת חרסון לאחרונה – נשלחו בימים האחרונים להצבה מחדש בעמדות שונות בדונבאס, ובעיקר במחוז דונייצק. על פי ההערכות של צבא אוקראינה, בימים האחרונים המתקפות של הצבא הרוסי בדונייצק כמעט והוכפלו ביחס למצב שהיה לאורך השבועות האחרונים. לאורך תקופה ארוכה, נחשב אזור זה למקום היחיד באוקראינה שבו מצליח צבא רוסיה לשמר מאמץ התקפי, גם אם איטי בלבד.

 

 

צבא רוסיה הצליח לכבוש כמה כפרים באזור דרום-מערב דונייצק, אך ניכר כי מדובר בהישג טקטי-מקומי בלבד, ולא כזה שעשוי להשפיע על תמונת המלחמה הרחבה. במשך זמן רב משקיע צבא רוסיה מאמץ גדול באזור זה, שמובל בעיקרו על ידי אנשי קבוצת וגנר. בעוד שצבא רוסיה מצליח לשמור על מהלך התקפי באזור זה, בשאר האזורים הכבושים שבשליטתו הוא מתרכז בעיקר במשימות הגנה.

חיילים אוקראינים בחרסון (צילום: AP)
חיילים אוקראינים בחרסון | צילום: AP
חייל מצבא אוקראינה בחרסון המשוחררת (צילום: AP)
חייל מצבא אוקראינה בחרסון המשוחררת | צילום: AP

עשרות אלפי החיילים הרוסים שפונו מחרסון ככל הנראה לא זכו לפרק זמן ממושך של התרעננות, זאת לאחר שבועות ארוכים שבהם היו נתונים להפצצות כבדות מצד האוקראינים, וכבר נשלחו למשימות חדשות באזורים שונים. העובדה הזאת, במקביל למאות האלפים שגויסו בהליך הגיוס החלקי בשבועות האחרונים, מחזקת את ההערכות השונות במערב, בין היתר מפיו של גנרל מארק מילי, ראש המטות המשולבים בצבא ארה"ב, כי בתקופה הקרובה לא צפויות לצבא אוקראינה עוד הצלחות גדולות בשדה הקרב.

המודיעין הבריטי התייחס הבוקר לנסיגה הרוסית מחרסון במסגרת הדיווח היומי שלו, וכתב כי ביחס לאירועי נסיגה אחרים של הרוסים במהלך המלחמה, הפעם ניתן לומר כי הנסיגה התבצעה באופן מסודר. כך לדוגמה, רק כמה עשרות כלי רכב נותרו מאחור, בעוד שבנסיגות אחרות ננטשו מאות, וגם ציוד שהושאר מאחור הופצץ ברובו, ולא נפל שלל לידי האוקראינים. על פי הערכות הבריטים, ההצלחה היחסית נובעת מפיקוד יעיל ואפקטיבי של המפקד החדש של הכוחות הרוסיים באוקראינה, גנרל סרגיי סורוביקין. יחד עם זאת, ניכר כי הרוסים עדיין סובלים מבעיית כוח אדם קשה בדרגות הפיקוד הזוטרות בשדה הקרב.

 

 

אחד האזורים שניכר כי צבא רוסיה משקיע בחיזוק מערכי ההגנה שלו הוא מחוז זפוריז'יה, שם דווח בימים האחרונים על הנחת מערכי ביצורים נוספים, בין היתר בעיר מליטופול. גם במריופול שבמחוז דונייצק דווח על ריבוי עבודות לחיזוק עמדות הצבא והנחת ביצורים מבטון. בתוך כך, תחנת הכוח הגרעינית בזפוריז'יה, הנמצאת תחת שליטה של צבא רוסיה, הופצצה היום באופן אינטנסיבי. לא נגרם נזק מהותי למתקנים הגרעיניים בתחנה, ולפי שעה אין חשש לנזק גרעיני, אך רפאל גרוסי, יו"ר הסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית, אמר כי ההפצצות הן "בלתי מתקבלות על הדעת". גם הרוסים וגם האוקראינים טוענים לאחריות של הצד השני בירי.

גזרה נוספת שבה נמשכת הלחימה כל העת היא מחוז לוגנסק, בצפון מזרח אוקראינה. לאחר כמה שבועות שבהם הצליח הצבא האוקראיני להתקדם ולרשום הישגים בשדה הקרב, בימים האחרונים ניכר שגם שם חלה האטה גדולה – והלחימה לובשת בעיקר אופי סטטי. חייל בצבא אוקראינה ששוחח עם עיתונאי הוושינגטון פוסט מספר כי כעת המצב קשה הרבה יותר מלפני כמה שבועות.

הרכבת הראשונה מקייב לחרסון, מתחילת המלחמה באוקראינ (צילום: AP)
הרכבת הראשונה מקייב לחרסון, מתחילת המלחמה באוקראינה | צילום: AP
תחנת הכוח הגרעינית בזפרוז'יה (צילום: reuters)
תחנת הכוח הגרעינית בזפרוז'יה | צילום: reuters

כך למשל, הולך ומסתמן כי החיילים הרוסים נמצאים כעת בעמדות הגנה מחופרות היטב, וכל התקדמות אוקראינית תחייב לפרוץ קווי הגנה נרחבים. נראה שגם שם מחזקים הרוסים את כוחותיהם באמצעות תגבורת של חיילים - בין אם מחרסון ובין אם מגויסים חדשים. בנוסף, גם הקרקע הבוצית לא מסייעת להתקדמות.

בתוך כך, ברחבי אוקראינה נאבקים לשקם את תשתיות החשמל והאנרגיה שנפגעו קשות בתקיפות הרוסיות בשבוע האחרון. מעבר לפגיעה בתחנות הכוח עצמן, במקומות רבים גם נפגעו עמודי חשמל וקווי מתח גבוה – מה שצפוי לדרוש עבודת שיקום ארוכה. אתגר נוסף שצפוי להקשות עוד זמן רב על  חיי האזרחים באוקראינה הם המוקשים הרבים שהותירו אחריהם הרוסים הנסוגים. עד עתה, מתוך יותר מ-64 אלף קילומטרים רבועים של שטח ששוחרר מהכיבוש הרוסי – הושלם פינוי המוקשים רק בכ-460 קמ"ר בלבד.

מחסור כבד בחשמל לאחר שחרור חרסון מידי הרוסים (צילום: AP)
מחסור כבד בחשמל לאחר שחרור חרסון מידי הרוסים | צילום: AP
כוחות צבא אוקראינה (צילום: AP)
כוחות צבא אוקראינה | צילום: AP

במסגרת חקירת פשעי המלחמה הרוסיים, הודיע אתמול התובע הכללי של אוקראינה כי עד עתה נמצאו באזורים ששוחררו בחארקוב, דונייצק וחרסון יותר מ-700 גופות של אזרחים שככל הנראה ספגו עינויים קשים. בסך הכול, על פי ההודעה, יותר מ-8,300 אזרחים אוקראינים נהרגו מתחילת המלחמה.