היום ה-25 למלחמה באוקראינה: הנשיא זלנסקי קרא היום (ראשון) למשא ומתן עם פוטין אך הזהיר: כל כישלון יוביל למלחמת עולם שלישית. הוא גם תקף את גמגום נאט"ו ואמר שאם ארצו הייתה מתקבלת לברית נאט"ו מוקדם יותר, רוסיה לא הייתה פולשת למדינה. שר החוץ של טורקיה, מבלוט צ'וושאולו, שמתווך בשיחות השלום בין אוקראינה לרוסיה, אמר כי הן מתקדמות במשא ומתן. עדכונים שוטפים.

"אני מוכן למשא ומתן, הייתי מוכן לכך בשנתיים האחרונות", אמר זלנסקי ל פאריד זכריה מ-CNN. "בלי משא ומתן לא נוכל לסיים את המלחמה הזו. כל האנשים שחושבים שהדיאלוג הזה רדוד ושהוא לא יפתור שום דבר, פשוט לא מבינים שזה בעל ערך רב. אם יש לנו סיכוי של רק 1% להפסיק את המלחמה הזו, אנחנו צריכים לקחת את ההזדמנות הזו, אנחנו צריכים לעשות את זה. אנחנו צריכים להשתמש בכל סיכוי כדי שתהיה לנו אפשרות לנהל משא ומתן ואפשרות לדבר עם פוטין. אם הניסיונות האלה ייכשלו, זה אומר שזו מלחמת עולם שלישית".

הרשויות באוקראינה דיווחו היום כי רוסיה הפציצה אתמול בית ספר לאומנות, שבו הסתתרו כ-400 בני אדם - נשים, ילדים ומבוגרים. מתחת להריסות נמצאו קורבנות, אך לא ידוע מה מספר הנפגעים. שוויץ מציעה עצמה כמדינה ניטרלית לשמש במתווכת בין רוסיה ואקראינה.

נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי אמר כי המצור של רוסיה על מריופול הוא "טרור שייזכר מאות שנים קדימה", בעוד שהרשויות בעיר הנמל האסטרטגית דיווחו כי אלפים מתושביה נלקחו בכוח לרוסיה. גורמי מודיעין במערב טענו כי צבא רוסיה לא עומד בתוכניות המבצעיות ומדשדש בדרך להשגת יעדיו. במשרד ההגנה הבריטי הביעו חשש כי "פוטין נמצא עם הגב לקיר ולכן ייתכן שלא ניתן יהיה לצפות מה יעשה בהמשך".

לאחר שנשיא ארה"ב ג'ו ביידן הזהיר את נשיא סין שי ג'ינפינג מפני ההשלכות אם סין תספק תמיכה חומרית למאמץ המלחמתי של רוסיה, שר החוץ הסיני אמר כי בייג'ינג "תמיד סייעה לשמירה על השלום והתנגדה למלחמה" וכי "הזמן יוכיח שסין נמצאת בצד הנכון של היסטוריה".

התיאטרון שהופצץ במריופול
אדם הולך ליד בניין שנהרס בהפגזות בעיר מריופול (צילום: חדשות 12)
נזקי ההפגזות בעיר מריופול | צילום: חדשות 12

שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב הצהיר אתמול כי היחסים בין רוסיה לסין רק יתחזקו, בעקבות הניסיונות האמריקניים להפסיק את התמיכה הסינית בפוטין.

המלחמה באירופה: דקה אחר דקה

17:24: נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי תוקף את גמגום נאט"ו ואומר שאם ארצו הייתה מתקבלת לברית נאט"ו מוקדם יותר, רוסיה לא הייתה פולשת למדינה. "אם היינו חברים בנאט"ו, המלחמה לא הייתה מתחילה. אני רוצה לקבל ערבויות ביטחוניות עבור המדינה שלי, עבור העם שלי", אמר זלנסקי ל CNN והוסיף כי הוא אסיר תודה על הסיוע שנאט"ו סיפקה מאז החלה הפלישה. "אם חברות נאט"ו מוכנות לראות אותנו בברית, אז שיעשו זאת מיד כי אנשים מתים על בסיס יומיומי". הוא המשיך, "אבל אם הם לא מוכנים לשמור על חיי האנשים שלנו, אם אתם רק רוצים לראות אותנו חוצצים בין שני עולמות, אי אפשר להציב אותנו בעמדה המפוקפקת הזו שבה אנחנו לא מבינים אם אתם מקבלים אותנו או לא - אי אפשר להציב אותנו במצב הזה, אי אפשר להכריח אותנו לחיות בלימבו הזה".

17:15: שר החוץ של טורקיה מבלוט קאווזוגלו, שמתווך בשיחות השלום בין אוקראינה לרוסיה, אמר לסוכנות הידיעות AFP ששני הצדדים קרובים להסכם.

15:55: זלנסקי קרא למשא ומתן עם פוטין אך הזהיר: כל כישלון יוביל למלחמת עולם שלישית.

14:47:  למעלה מ-10 מיליון אזרחים אוקראינים נאלצו לברוח מבתיהם מאז התחילה הלחימה.

13:45: סגנית ראש ממשלת אוקראינה האשימה את רוסיה בביצוע מעשי "רצח עם". הבכירה טענה כי "הנשיא ולדימיר פוטין ומנהיגי הקרמלין הם פושעי מלחמה". 

13:40: נשיא שווייץ הודיע שהוא מוכן לשמש כמתווך בין רוסיה לאוקראינה תוך שימוש במעמדה הניטרלי של המדינה. עד כה שוויץ טרם הצטרפה לסנקציות נגד רוסיה.

13:37: ממשלת אוקראינה מדווחת ש-56 בני אדם נהרגו לאחר שכוחות רוסים פתחו באש על בית אבות בעיר קרמיננה שבמזרח המדינה.

12:45: ריה: שני אזרחים נהרגו בהפגזות אוקראיניות באלכסנדרובקה שבלוגנסק.

12:19: סוכנות הידיעות הרוסית טאסס מדווחת: יותר מ-335 אלף בני אדם הגיעו לרוסיה מאוקראינה, כך לפי מקור יודע דבר.

12:16: דיווח באוקראינה: מריופול הופגזה בידי 4 ספינות של חיל הים הרוסי.

11:42: בפייננשל טיימס מזהירים: מחירי החלב עלולים לעלות בשל המלחמה באוקראינה.

11:26: הרשויות במריופול טוענות: כוחות רוסיים מאפשרים לתושבי העיר שמבקשים  להתפנות לעזוב רק לשטחים שבשליטת רוסיה.

10:04: רוסיה טוענת: השתמשנו שוב בטיל היפר סוני.

08:55: דיווח של המהדורה הרוסית של ה-BBC: ילד בן 9 נהרג בהפגזה בעיר חארקוב. על פי ראש המנהל הצבאי האזורי, בהפגזה אתמול נהרג אדם נוסף.

08:54: הרשויות במריופול: הרוסים הפגיזו בית ספר לאומנות שבו תפסו מחסה 400 תושבים.

07:27: שר החוץ של סין, וואנג יי, הצהיר: "הזמן יוכיח שסין ניצבת בצד הנכון של ההיסטוריה. נמשיך להפעיל שיקול דעת עצמאי שמבוסס על עובדות ולא נקבל כל לחץ חיצוני, האשמות חסרות בסיס וחשדות נגד סין".

07:14: באוקראינה מדווחים: גדודי הצבא הרוסי עצרו שיירת אוטובוסים שהתקדמה לכיוון מריופול במטרה לפנות תושבים.

06:43: אוקראינה הודיעה כי חסמה יותר מ-1,500 אתרי אינטרנט רוסיים בטענה כי הם מפיצים "תעמולה ודיסאינפורמציה". במהדורה הרוסית של ה-BBC נכתב כי לערוצים הללו היה קהל של כ-15 מיליון בני אדם. על פי המשטרה האוקראינית, התכנים שנחסמו עברו הערכה ובחינה, וזאת לאחר שמשתמשים דיווחו על התוכן והתלוננו עליו.

תושבים נמלטים מהעיר הנצורה מריופול (צילום: רויטרס)
תושבים נמלטים מהעיר הנצורה מריופול | צילום: רויטרס
_OBJ

06:36: התקשורת ברוסיה מדווחת: יותר מ-75 טונות של סיוע הומניטרי הועברו לתושבי חרסון על ידי הכוחות הרוסים. עוד דווח כי הצבא הרוסי מספר חבילות מזון ובהם מוצרים חיוניים.

06:28: כלי התקשורת הרוסי REN TV מדווח: כוחות אוקראינים ירו הלילה בלוגנסק 4 פעמים.

05:36: דיווחים על אזעקות שנשמעו בערים רבות באוקראינה, בהן קייב, ויניצה, חמלניצקי ופולטבה.

05:51: כלי התקשורת האוקראיני "היום" מדווח: אוסטרליה תספק לאוקראינה סיוע בסך של יותר מ-50 מיליון דולר, ותשלח אליה יותר מ-70 אלף טונות של פחם.