ארה"ב אישרה אמש (חמישי) כי המל"טים שנורו ביום שני לעבר בירת אוקראינה קייב וערים נוספות, הם מתוצרת איראן. "איראן מעורבת באופן ישיר במלחמה באוקראינה - ותישא על כך בתוצאות", אמר ג'ון קירבי, דובר המועצה לביטחון לאומי. "רוסיה קיבלה עשרות מל"טים איראניים עד כה, וסביר להניח שיקבלו יותר". לדבריו, אנשי צבא איראניים היו לאחרונה בחצי האי קרים וסייעו לכוחות רוסיים לתכנן ולהוציא לפעול את התקיפות באוקראינה.

קירבי התייחס גם לאופציה שארצות הברית תספק לאוקראינה מערכות ההגנה כמו כיפת ברזל: "הפנטגון בוחן כמה אפשרויות. בספרד ובצרפת הציעו לספק מערכות הגנה. זו החלטה אישית של כל מדינה מה היא יכולה לספק ואיך, אנחנו בארצות הברית מכבדים את זה". בהצהרתו, הוא אישר גם את הדיווח על העברה אפשרית של טילי קרקע-קרקע מאיראן לרוסיה, ואמר כי זה עשוי לצאת לפועל בשל המחסור בנשק של הצבא הרוסי.

תושבים מקומיים מסתכלים על חלקים של כטבמ לאחר תקיפה (צילום: רויטרס)
תושבים אוקראיניים מסתכלים על חלקים של כטב"מ לאחר תקיפה רוסית | צילום: רויטרס

בנוסף, קירבי אמר כי הממשל האמריקני יטיל סנקציות על איראן בעקבות ההתערבות הצבאית. "ממשל ביידן יחפש דרכים להקשות על טהראן למכור נשק מסוג זה לרוסיה", אמר. עוד הבהיר כי ארצות הברית לא מקיימת בשלב זה שיחות עם איראן לגבי תוכנית הגרעין.

במסגרת הלחץ שאוקראינה מפעילה על ישראל לספק לה מערכות הגנה, היא הציעה לישראל לבצע ניסויים במערכות ההגנה הללו בשטחה. בציוץ בחשבון הטוויטר הרשמי של משרד ההגנה האוקראיני נכתב כי "מאות מל"טים איראניים נורים לעבר אזרחינו - כחלק מניסוי tests runs. ישראל, כדי לשמר את היתרון האסטרטגי שלה מול האויבת שלה (איראן) - היא חייבת לבחון את המערכות האוויריות בזמן אמת. אין מקום מתאים מאוקראינה וכוחותיו למשימה".

במקביל, ראש הממשלה יאיר לפיד שוחח אמש עם שר החוץ האוקראיני, דמיטרו קולבה, על המשך הלחימה במדינה. בשיחה הדגיש ראש הממשלה את "עמידתה של ישראל לצד העם האוקראיני". בנוסף, לפיד התייחס להצהרה האמריקנית על ההתערבות האיראנית במלחמה, והביע את "דאגתו העמוקה מהקשר הצבאי בין רוסיה לאיראן".

לאחר השיחה, כתב שר החוץ האוקראיני בציוץ בטוויטר כי הוא ולפיד דנו "בפירוט על בקשותינו מישראל למערכת הגנה מפני טילים, מל"טים וטכנולוגיות נוספות".

וולודומיר זלנסקי, יאיר לפיד וולדימיר פוטין (צילום: ap)
הביע "דאגה עמוקה" מהקשר הצבאי בין איראן לרוסיה. לפיד, זלנסקי ופוטין, ארכיון | צילום: ap

בהצהרה שקיים אמש דובר משרד החוץ האמריקני, נד פרייס, הוא עדכן כי ארצות הברית, יחד עם צרפת ובריטניה, דנו בסוגיית העברת המל"טים האיראניים לרוסיה בישיבת מועצת הביטחון באו"ם. "לארצות הברית יש ראיות רבות לכך שהמל"טים האיראניים שהועברו לרוסיה משמשים לפגיעה באזרחים אוקראינים ובתשתיות אזרחיות קריטיות", אמר פרייס.

עשן מכסה את קייב לאחר יום של הפצצות מלטים בידי הרו (צילום: רויטרס)
עשן מכסה את קייב לאחר יום של הפצצות מלטים בידי הרוסים | צילום: רויטרס

ביום שני האחרון, סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה על כך שאיראן הבטיחה לספק גם טילים לצבא הרוסי - בנוסף לכטב"מים המתאבדים שכבר סופקו. על פי הדיווח, שני גורמים רשמיים איראניים אישרו את פרטי העסקה. ההסכם בין המדינות נחתם בביקור במוסקבה בשבוע שעבר של סגן נשיא איראן מוחמד מוחבר, בכיר במועצה לביטחון הלאומי האיראנית ושני בכירים במשמרות המהפכה.

"הרוסים ביקשו עוד כטב"מים וטילים איראניים עם דיוק משופר, במיוחד את הטילים מסוג 'פאתח' ו'זולפיקאר'", אמר אחד מהגורמים האיראניים לרויטרס. לדבריו, היכן הרוסים ישתמשו בטילים "זה לא עניינו של המוכר". הוא הוסיף: "אנחנו לא לוקחים צד במשבר באוקראינה כמו המערב. אנחנו רוצים שיסתיים המשבר באמצעים דיפלומטיים".