המטרה - מניעת מלחמה גרעינית: היועץ לביטחון לאומי של ארצות הברית ומקורבו של הנשיא ג'ו ביידן, ג'ייק סאליבן, ניהל בחודשים האחרונים שיחות באופן חשאי עם "יועציו הבכירים" של פוטין על המלחמה באוקראינה, כך דווח אמש (ראשון) בעיתון האמריקני "וול סטריט ג'ורנל". השיחות הן חלק מניסיון למנוע הסלמה במלחמה באוקראינה - נוכח האיומים הרוסיים על שימוש בנשק גרעיני. אחת ממטרות השיחות, היא להשאיר את ערוצי ההידברות בין וושינגטון למוסקבה פתוחים.

לפי הדיווחים, הבכיר האמריקני היה בקשר בזמן האחרון עם יורי אושקוב, יועץ למדיניות החוץ של פוטין. סאליבן שוחח גם עם מקבילו בממשל הרוסי ניקולאי פטרושב. כמו כן, דווח כי ארצות הברית הזהירה את רוסיה מפני שימוש בנשק גרעיני במלחמה. לפי גורמים המעורים בפרטים, סאליבן נחשב לאחד מהיועצים בבית הלבן שמקפיד לשמור על המשך התקשורת בין ארצות הברית למוסקווה.

היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב ג'ייק סאליבן (צילום: רויטרס)
מנסה למנוע מלחמה גרעינית. היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב ג'ייק סאליבן | צילום: רויטרס

פוטין עם ח'אמנאי וראיסי: חשש מהתחזקות הברית
ממשיכים לשתף פעולה מול אוקראינה. נשיא רוסיה פוטין עם ח'אמנאי וראיסי

ביום שישי, דווח ב-CNN כי במקביל להעברת המל"טים לרוסיה - איראן ביקשה מרוסיה סיוע בפיתוח תוכנית הנשק הגרעיני שלה, כך לפי המודיעין האמריקני. עם זאת, מומחים הדגישו בריאיון ל-CNN כי לא ברור אם רוסיה הסכימה לסייע לאיראן, והזכירו כי הקרמלין התנגד בעבר כלפי חוץ שאיראן תשיג נשק גרעיני. דיווח: רוסיה הזהירה את ישראל כי תהיה תגובה אם תעביר נשק לאוקראינה.

בעקבות כך, גורמים אמריקניים אמרו כי ממשל ביידן "צופה בדאגה" בכל שיתופי הפעולה החדשים בין איראן לרוסיה, ובכל סיוע רוסי סמוי לאיראן שיכול להגביר את המאמצים האיראניים לייצור נשק גרעיני. לטענתם, סיוע רוסי שכזה יסמן גם שינוי משמעותי במדיניות הרוסית, בהתחשב בחברותה של רוסיה בקבוצת המדינות P5+1, שהיו חלק מהמשא ומתן למניעת תוכנית הגרעין של איראן.

חיילי מילואים רוסים שהתגייסו מתאמנים באזור דונייצק (צילום: רויטרס)
חיילי מילואים רוסים מתאמנים באוקראינה, ארכיון | צילום: רויטרס

בתחילת חודש אוקטובר, העיתון הבריטי "טיימס" דיווח כי פוטין "מעוניין להראות למערב שהוא מוכן להשתמש בנשק להשמדה המונית באוקראינה", בציטוט של מקורות ביטחוניים שונים. למרות הדברים, במוסקווה מנסים להדוף את הטענות ואמרו: "איננו מעוניינים לקחת חלק ברטוריקה המערבית על נשק גרעיני".