אחרי התמונות הקשות של גופות וקברי אחים בעיירה בוצ'ה ועל רקע אמירתו של זלנסקי כי "זוועות נוספות ייחשפו", כתב CNN סייר בבורודיאנקה, בפרוורי קייב. בסרטון שפורסם ברשת האמריקנית מתגלה פעם נוספת האכזריות של הכוחות הרוסיים.

בין היתר ניתן לראות בתיעוד גבר נורה בעודו רוכב על אופניו, גופה שהייתה כל כך שרופה עד שלא ניתן היה לזהות למי היא שייכת, וגופת גבר נוסף כשהיא מופשטת. חורבן גדול שורר בעיירה, ומבנים שהיו מחוברים זה לזה - הפכו להריסות באדמה. 

בורודיאנקה, אוקראינה
הגבר שנמצא מוטל בצריף, בורודיאנקה

"הוא הוצא להורג בירי בראשו", אמר קצין משטרה אוקראיני. גופתו היא אחת מני רבות בעיר. בורודיאנקה הייתה ביתם של כ-13 אלף בני אדם לפני המלחמה, אבל רובם ברחו ממנה כשהחלה הפלישה. מה שנותר מהעיירה נכבש על ידי הכוחות הרוסים בסוף פברואר.

בורודיאנקה, אוקראינה
"הם טסו מעל הבתים והטילו פצצות", בורודיאנקה
בורודיאנקה, אוקראינה
גופת הגבר

יורי פומין נשאר בעיירה כשהרוסים פלשו. "החלק המפחיד ביותר היה כשהם באו. הם טסו מעל הבתים שלנו והטילו פצצות", אמר ל-CNN והוסיף: "אני לא יכול להישאר כאן, זה לא בטוח". לא רק שהעיר נהרסה בהתקפות אוויריות ומבנים הצטמצמו להריסות – הרוסים גם השתמשו בחלק מהבתים כמשכן לכוחות שלהם.

אוקסנה ובעלה ברחו כשהתחילה ההפגזה הכבדה על בורודיאנקה, וחזרו רק כשהאוקראינים השתלטו מחדש על העיר בתחילת אפריל. ביתם לא נפגע בהפגזות לכאורה, אבל כן נפרץ. בגדים ובקבוקים ריקים נזרקו לרצפה. "יש אלכוהול בכל פינה, בקבוקים ריקים במסדרון ומתחת לחפצים. הם עישנו הרבה, וכיבו סיגריות על השולחן, השתמשו במיטה כאילו היא שלהם".

 

 

הנשיא זלנסקי נואם במועצת הביטחון של האום (צילום: ap)
"רוסיה תצטרך להתמודד עם סנקציות חדשות וכואבות". זלנסקי | צילום: ap
בורודיאנקה, אוקראינה (צילום: NurPhoto, gettyimages)
הרס וחורבן אדיר | צילום: NurPhoto, gettyimages

אתמול אמר נשיא אוקראינה זלנסקי: "הזוועות של הרוסים באזור קייב צריכות להיחקר, ורוסיה צריכה להתמודד עם סנקציות כואבות חדשות. דיברתי על כך עם נשיא צרפת עמנואל מקרון. עוד דיברנו על משא ומתן וסיוע הומניטרי לערים החסומות".

הסנקציות נגד רוסיה מחריפות

על פי הגרדיאן הבריטי, הבוקר (רביעי) הודיע האיחוד האירופי על סנקציות חדשות נגד הרוסים. בין היתר, יש ברשימה איסור יבוא נפט מרוסיה, ששוויו 4 מיליארד יורו. בנוסף, האיחוד הכריז על איסור מלא לקיים עסקאות עם ארבעה בנקים מרכזיים ברוסיה - ובהם VTB, הבנק השני בגודלו במדינה.