מחריף את הטון: נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי הביע אכזבה בריאיון נרחב שהעניק בסוף השבוע לערוץ 5 הצרפתי מכך שמדינת ישראל לא מסייעת למדינתו במהלך המלחמה עם רוסיה. הוא הסביר שישראל מסרבת להעביר לאוקראינה נשק הגנתי או התקפי – בזמן שהיא מייצאת נשק רב למדינות אחרות. "אני המום מההתנהלות של ישראל, לא קבלנו מהם כלום, אפס!", אמר זלנסקי בריאיון.

הנשיא זלנסקי הוסיף שבשיחתו עם ראש הממשלה לפיד, וגם עם קודמו בתפקיד נפתלי בנט, הוא העלה את הבקשה לקבל מערכות הגנה אויריות – אך קיבל תשובה שלילית. לדבריו, ישראל הסבירה לו שהנוכחות הרוסית בסוריה מקשה על מתן סיוע לאוקראינה וכי היא צריכה את המערכות כדי להגן על עצמה.

זלנסקי ביקר בעיר חארקוב לראשונה מאז פרוץ המלחמה (צילום: רויטרס)
ביקש מישראל לקבל מערכות הגנה אווירית - וסורב. זלנסקי, ארכיון | צילום: רויטרס

יתר על כן, זלנסקי סיפר בריאיון שממידע שהגיע אליו, ישראל מייצאת נשק רב למדינות רבות, ובהם מדינות ערב. הוא תהה מדוע ישראל מתנהגת כך לקייב בשעה שיתר מדינות המערב מספקות להם נשק ותחמושת: "הם לא מבינים שיש פה מלחמה? יש באוקראינה הרבה אזרחים יהודים".

זו אינה הפעם הראשונה שנשיא אוקראינה בוחר למתוח ביקורת על ישראל. בשבוע שעבר נפגש זלנסקי בקייב עם נשיאת הנציבות האירופית, אורסולה פון דר ליין, ושם טען מול המצלמות שבקשות לסיוע צבאי מישראל לא נענות.

שגריר אוקראינה בישראל, יבגן קורניצ'וק, מאשר בשיחה עימנו כי על שולחנו של שר הביטחון בני גנץ מונחות בקשות לסיוע בנשק הגנתי ממקבילו האוקראיני - אך הן לא זוכות לתגובה.  השגריר קורניצ'וק הוסיף שמדינתו מודה לישראל על הסיוע ההומינטרי, אך עם סיוע כזה לא מנצחים מלחמה. בנוסף, ציין השגריר כי בין לפיד לזלנסקי התקיימה עד כה רק שיחת טלפון אחת, ומדבריו ניתן להבין שהיא לא היתה חיובית.

במשרד רה"מ ובמשרד החוץ מכירים את טענותיו של זלנסקי ואוקראינה אך בחרו שלא להגיב.